Lubisz sekrety ukryte w dziełach sztuki? Pasjonuje Cię odkrywanie tajemnic obrazów i historycznych budowli? Muzeum luster odkrywa mroczne tajemnice dzieł zgromadzonych w Muzeum Prado.

Muzeum Prado to jedno z największych i przede wszystkim najliczniej odwiedzanych muzeów świata. Znajduje się w nim ponad 35 000 eksponatów. Powstało w 1819 roku na mocy rozporządzenia króla Ferdynanda VII i na prośbę jego drugiej żony, Marii Izabeli Braganza. Oryginalny, klasycystyczny budynek, zbudowany w 1785 r. według projektu Juana de Villanuevy, był kilkakrotnie rozbudowywany w XX w.
Oryginalny budynek i jego przebudowy są jednym z wątków powieści Luisa Montero Manglano.

Kryminalna fabuła

Tajne stowarzyszenie, które za siedzibę obrało sobie właśnie Muzeum Prado, dokonuje kilku potwornych zbrodni. Ich ofiarami padają osoby związane z instytucją oraz organizowanym przez nią konkursem kopistycznym. Uczestnicy konkursu kopiują wybrane przez siebie dzieła, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób uruchamiają okrutna spirale zbrodni.

Zagadkę mogą rozwiązać tylko dwie osoby. Stąd obecność niezbyt uznanej kopistki, której dziadek był wybitnym irlandzkim artystą oraz dysponującego niebywałą pamięcią specjalisty od symboli. Z nim kontakt jest mocno utrudniony z powodu jego traumatycznych wspomnień z niedalekiej przeszłości.

Sporo faktów, trochę fikcji

Jak przyznaje sam autor, w książce jest wiele zgodnych z prawdą i historycznym faktami odniesień, ale też sporo fantazji, mającej na celu uatrakcyjnienie fabuły. Niezależnie od fikcyjnych wątków, z których jednym jest niewątpliwie fakt istnienia i działania we współczesności owego tajemnego stowarzyszenia, powieść jest niezwykłą podróżą przez sale Prado pośród zgromadzonych tam dzieł sztuki.

Mamy obrazy malarzy hiszpańskich, holenderskich, francuskich. Szczegółowo przyglądamy się dziełom Rembrandta, Velazqueza, Goi czy Boscha, co znacznie ułatwia zamieszczenie w książce kolorowych reprodukcji ich obrazów. Odnajdujemy symbole używane przez najwybitniejszych artystów i odgadujemy razem z bohaterami ich znaczenie. Krążąc po Prado, poznajemy jego topografię i odkrywamy podziemne komnaty, magazyny i przerażające zaułki.

Jeśli po lekturze książki zajrzymy na stronę Muzeum Prado i weźmiemy udział w wirtualnym zwiedzaniu, nawet jeśli nigdy tam nie byliśmy osobiście, poczujemy się, jakbyśmy wrócili do znanych nam sal i korytarzy. Taka wirtualną wycieczkę polecam wszystkim stęsknionym za wizytami w muzeum.

Po lekturze wirtualnie odwiedź Prado

Muzeum luster jest przede wszystkim dobrze napisanym i udokumentowanym thrillerem historycznym. Nie ulega wątpliwości, że popularność tego gatunku literackiego wiele lat temu rozpoczął Kod Leonarda da Vinci Dana Browna. Można się zżymać na ich literacki czy artystyczny poziom, na wiele nieścisłości i przywoływanie spiskowych teorii lub na poszukiwanie sensacji i rozrywki tam, gdzie mamy do czynienia z poważnymi dziełami sztuki. Nie można tym powieściom odmówić ogromnej roli edukacyjnej. Jej przykładem są chociażby w lepszych wydaniach takich powieści zamieszczane reprodukcje eksponatów, o których mowa w treści.

Wielu czytelników zainspirowanych przede wszystkim sensacyjną akcją, z pewnością nie odmówi sobie możliwości odbycia wirtualnej wycieczki po opisywanym muzeum. Jest to świetna okazja, by w spokoju arcydzieł malarstwa czy rzeźby. Chcąc rozwiać spiskowe teorie, na stronach każdego muzeum obecnego w sieci, znajdziemy tylko potwierdzone i historycznie udokumentowane informacje. Możemy je na koniec skonfrontować z zamieszczonymi w powieści insynuacjami.

Nie ukrywam, że oprócz dreszczyku emocji, które odczuwam przy lekturze tego typu książek, właśnie łatwo zdobytą wiedzę i motywację do jej poszerzania uważam za największą zaletę thrillerów historycznych.

Może ktoś pokusi się o napisanie polskiego thrillera z Muzeum Narodowym w Warszawie w roli głównej? Zbliżające się otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej byłoby świetną okazją do promocji takiej powieści.

P.S. Bezcenny Zygmunta Miłoszewskiego nie zaspokoił jeszcze zapotrzebowania na polski thriller historyczny 🙂

 

Zagłosuj na Muzeum luster w naszym rankingu.

Muzeum luster, Luis Montero Manglano, przekład: Katarzyna Okrasko i Agata Ostrowska, Rebis, 2019