Witamina C to substancja czynna o wszechstronnym działaniu. Zwalcza wolne rodniki, uczestniczy w syntezie kolagenu, działa przeciwzmarszczkowo, hamuje syntezę melaniny, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Jej doustne przyjmowanie ma jednak niewielki wpływ na jej ilość w skórze. Niezbędna jest jej bezpośrednia aplikacja pod postacią kremów, czy serum. Sprawdź, dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C.

Jest silnym antyoksydantem

Wolne rodniki uszkadzają białka, w tym włókna kolagenowe i elastynowe. Pod ich wpływem degradacji ulegają również składniki cementu międzykomórkowego, czyli spoiwa łączącego komórki skóry. W efekcie skóra traci jędrność, staje się nadmiernie sucha, pojawiają się drobne zmarszczki, przebarwienia, a także niedoskonałości. Witamina C, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym niszczy wolne rodniki, tym samym chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, w tym również przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez promieniowanie UVA.

Wspomaga syntezę kolagenu

Witamina C uczestniczy w biosyntezie kolagenu, ma również wpływ na ostateczny kształt i strukturę włókien zbudowanych z kolagenu. Dzięki czemu pozytywnie wpływa na jędrność i elastyczność – bez witaminy C skóra nie wytworzy kolagenu, a ty szybciej zobaczysz na niej oznaki starzenia.

Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych

Witamina C uszczelnia i zwiększa elastyczność ścian naczyń włosowatych, przeciwdziałając ich uszkodzeniu. Jeśli więc masz problem z cerą naczynkową – kosmetyki z witaminą C zmniejszą kruchość i przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych, walcząc z problemem rozszerzonych i pękających naczynek.

Rozjaśnia przebarwienia

Witamina C hamuje enzym tyrozynazę, uczestniczący w tworzeniu się melaniny, wpływając na zmniejszenie ilości barwnika w skórze. Dzięki tej właściwości – witamina C rozjaśnia istniejące przebarwienia i hamuje powstawanie nowych. Ponadto, kwas askorbinowy wykazuje delikatne właściwości złuszczające, co w połączeniu z działaniem rozjaśniającym, pomaga ujednolicić koloryt skóry.

Wspomaga walkę z trądzikiem

Witamina C, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym idealnie się sprawdza w pielęgnacji cery tłustej i z tendencją do trądziku. Pozytywny wpływ na skórę trądzikową ma również jej zdolność do hamowania procesu utleniania się składników tłuszczowych zawartych w sebum.
Czysta witamina C jest nietrwała i ma małe zdolności do przenikania przez warstwę rogową skóry. Wybierając kosmetyk zwróć uwagę zarówno na stężenie witaminy C, jak i jej formę. Szukaj stabilnych i dobrze tolerowanych przez skórę pochodnych witaminy C, takich jak: tetraizopalmitynian askorbylu lub wybierz formuły z witaminą C w formie liposomalnej. Ułatwia ona penetrację witaminy przez warstwę rogową naskórka. Co więcej zamknięcie w liposomach zapobiega rozkładowi witaminy C oraz minimalizuje ryzyko działania drażniącego.

Skoncentrowne serum liposomowe Synchrovit C zawiera czystą 10% witaminę C, w formie liposomowej, co zwiększa stabilność witaminy C na utlenianie oraz umożliwia przenikanie i uwalnianie składników aktywnych w głębszych partiach skóry. Wzbogacenie formuły kosmetyku o dysmutazę ponadtlenkową (SOD) i mleczan cynku dodatkowo wzmacnia jej działanie antyoksydacyjne. Serum szybko się wchłania, jest dobrze tolerowane przez skórę i odznacza się wysoka skutecznością. Stosowane regularnie rozjaśnia przebarwienia nadając cerze jednolity koloryt i przywracając jej zdrowy blask, a ponadto wpływa na redukcję zmarszczek.

Źródło i fot.: inf. prasowa/Synchroline