Pamiętacie książki Joanny Chmielewskiej? Dla fanów jej stylu pisarstwa chcemy polecić książkę na weekend. Albo na jeden wieczór. Joanna Jodełka napisała śmieszno-straszną powieść, która rozbawi do łez największego ponuraka.

Joanna Jodełka znana jest polskim czytelnikom kryminałów. Jej debiut, powieść Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2009 roku na Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Jest autorką kilku innych powieści (Grzechotka, Kamyk, Kryminalistka, Wariatka, Ars Dragonia i 2 miliony za Grunwald) oraz a także przewodnika po zabytkach Wielkopolski Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. W wielu z nich motywem wiodącym są tajemnice związane ze sztuką i jej historią.

jodełkaFot. Marek Czachorowski

Swoje zamiłowanie do sztuki i związanych z nią tajemnic odsłania również w najnowszej powieści Córka nieboszczyka. Jeśli lubicie kryminalne zagadki, macie, lub chcecie mieć, pojęcie o sztuce i historii, sięgnijcie po tę książkę.

Tajemnice sztuki i historii

Tajemnice masonerii są w powieściach równie częstym motywem jak tajemnice templariuszy. Tajność tych zgromadzeń spowodowała, że wokół ich zasad funkcjonowania i naboru członków, hierarchii wyznawanych przez nich wartości, sposobów działania i wywierania wpływu, narosło mnóstwo legend i zwyczajnych fake’ów. Z wieloma z nich autorka zabawnie i niezwykle skutecznie rozprawia się w swej powieści, ale inne służą jej do podkręcenia akcji i wzmocnienia aury tajemniczości.

Siostry Raj w kryminalnym duecie

Fabuła Córki nieboszczyka jest stosunkowo prosta: na pogrzebie ojce spotykają się dwie przyrodnie siostry, z których tylko jedna wiedziała o istnieniu drugiej. Akcja dzieje się w Poznaniu w środowisku starszej inteligencji, bo do niego należał zmarły. Kiedy wokół nich pojawiają się bohaterowie młodsi, sytuacja staje się prześmieszna chociażby z racji różnych temperamentów, ogólnego obycia i erudycji. Ciotka zmarłego przekonuje rodzinę, że jej bratanek nie zmarł śmiercią naturalną i należy przeprowadzić śledztwo.

Każdy z bohaterów ma swój, mocno subiektywny i materialny powód, aby w tym śledztwie wziąć udział. A że w tle są księgi, dzieła sztuki, zakamarki bibliotek i kilka niezbyt uczciwych działań, akcja nabiera charakteru komedii pomyłek ocierających się o nonsens znany czytelnikom z powieści Chmielewskiej Wszystko czerwone lub Boczne drogi.
O zakończeniu powieści oczywiście pisać nie będę, bo popsułoby to frajdę z czytania. Dość powiedzieć, że happy end w wydaniu Jodełki ma swoisty i niepowtarzalny smak. I co ważne, jest to pierwszy tom serii o siostrach Raj. Miejmy nadzieję, że Joanna Jodełka nie każe nam na kolejny czekać zbyt długo.

Joanna Jodełka nie pisze dla czytelnika wysublimowanego, ale dla szukającego rozrywki na dobrym poziomie. Powieść jest napisana niezwykle sprawnie, dobrym, bogatym językiem oddającym charakter zarówno wciągającego kryminału, jak i popularnego wykładu o sztuce.
Książka jest do przeczytania w jeden zimowy wieczór lub weekend, idealna na podróż albo jako odpoczynek od poważniejszej i bardziej obciążającej literatury. Cieszy, że ten typ literatury, czyli komedia kryminalna ma swoich doskonałych kontynuatorów. A przede wszystkim, że znajdują oni dobrych wydawców 🙂

Joanna Jodełka, Córka nieboszczyka, Rebis 2020

Oceń książkę w naszym rankingu!