Zakup lub wynajem lokalu o większym metrażu, poszukiwanie atrakcyjniejszej lokalizacji oraz sytuacja rodzinna to najczęstsze czynniki, które skłaniają do przeprowadzki. Przede wszystkim wybieramy nowe mieszkania w stanie deweloperskim.

Od wielu lat Polska boryka się z problemem mieszkaniowym. Rosnące ceny nieruchomości nie napawają optymizmem osób marzących o własnym M2. Polacy przeprowadzają się, by zrealizować plan posiadania własnych czterech kątów. Przeprowadzki są częstym elementem naszego życia. Najczęściej docelowym miejscem zamieszkania jest własna nieruchomość. Świadczy o tym przede wszystkim stały wzrost liczby umów kredytowych na nowe nieruchomości.

Częste przeprowadzki

Uczestnicy badania, zapytani o swoje aktualne miejsce zamieszkania przede wszystkim wskazywali na własne mieszkanie (48% ankietowanych). Blisko 1/3 z nich posiada dom, a 17% respondentów wynajmuje obecnie lokum. Najwięcej – 22% respondentów ostatni raz przeprowadziło się ponad 2 lata temu, 18% z nich – podczas ostatniego roku, 16% – w czasie ostatnich dwóch lat. Jednocześnie 15% ankietowanych deklaruje zamiar przeprowadzki w najbliższych miesiącach.

Pierwszy wybór – stan deweloperski

Wśród osób zmieniających adres popularnością cieszą się przede wszystkim nowe nieruchomości w stanie deweloperskim (tę opcje wskazało blisko 1/3 badanych). W drugiej kolejności najchętniej wybierane są lokale z rynku wtórnego, w stanie do remontu (22% ankietowanych). Trzecią pozycję na podium przypada nieruchomościom wynajmowanym, bez wyposażenia (11%), nieco mniej osób (9%) decyduje się na wynajem urządzonego już lokum. Dokładnie ta sama liczba osób zadeklarowała budowę domu, pozostała część ankietowanych (6%) wskazała opcję „inne”.

przeprowadzki

Wyrastające jak grzyby po deszczu inwestycje deweloperów i rozrastające się miasta zdawałyby się w pełni odpowiadać na potrzeby mieszkaniowe Polaków. W poszukiwaniu idealnego M2 przeprowadzamy się często i chętnie. Wciąż jednak na przeszkodzie w posiadaniu swoich czterech kątów stoją przede wszystkim wysokie ceny nieruchomości.

W poszukiwaniu większego metrażu 

Respondenci zapytani o główne motywacje do zmiany miejsca zamieszkania, przede wszystkim wskazywali chęć znalezienia lokum o większej powierzchni (takiej odpowiedzi udzieliło 27% badanych). Dokładnie taki sam odsetek respondentów uzasadnił przeprowadzkę sytuacją rodzinną. Wśród osób deklarujących ten czynnik, najczęściej pojawiająca się motywacją były narodziny dziecka. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali chęć przeniesienia się do mieszkania lub domu o atrakcyjniejszym wystroju (18%) oraz do nowej lokalizacji (16%). 13% respondentów – zdecydowało się na przeprowadzkę w związku z chęcią zmiany rodzaju lokum (np. rezygnując z mieszkania w tzw. starym budownictwie). Na ostatnim miejscu wśród czynników skłaniających do zmiany znalazła się sytuacja zawodowa i związane z nią rozpoczęcie pracy w nowej okolicy lub innym mieście. Takiej odpowiedzi udzieliło 6% ankietowanych.

Lokalizacja i cena grają główną rolę

Poszukując nowego miejsca zamieszkania, kluczowe znaczenie ma lokalizacja – bliskość centrum lub przeciwnie – ucieczka od miejskiego zgiełku. Ten powód pozostaje najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze (wskazało go aż 60% respondentów). Na drugiej pozycji znalazła się cena wynajmu lub zakupu (43%), a nieco mniejsza liczba osób jako najważniejszy czynnik wskazała metraż (39%). W dalszej kolejności o wyborze decydowały wystrój lub układ przestrzenny nieruchomości (1/4 ankietowanych) oraz stan wykończenia (7% badanych).

Podczas aranżowania nowego mieszkania lub domu respondenci przede wszystkim decydowali się na zakup nowego wyposażenia (53%). Ponad połowa osób wykorzystywała sprzęty i akcesoria pochodzące ze starego lokum, inwestując jedynie częściowo w nowe produkty. Tylko 4% ankietowanych w żaden sposób nie modyfikowała wystroju, zachowując wyposażenie i meble pozostawione przez poprzedniego właściciela.

Strony internetowe i bazy ogłoszeń pod lupą

Osoby zainteresowane kupnem lub wynajmem nowego lokum przede wszystkim poszukują nieruchomości w sieci. 41% z nich odwiedza w tym celu portale z ogłoszeniami. 21% potencjalnych lokatorów zapoznaje się z informacjami o nowych realizacjach na stronach deweloperów.

przeprowadzki

Dokładnie taki sam procent ankietowanych informacji poszukuje wśród swoich znajomych. Na dalszych pozycjach tej listy znalazły się biura nieruchomości (odwiedza je 16% badanych) oraz media społecznościowe (9%). Tylko 5% ankietowanych sięga po tradycyjne media, przeglądając rubryki ogłoszeń w lokalnej prasie. Ze wszystkich wymienionych źródeł korzysta 13% ankietowanych.

Przeprowadzki nie tylko do Warszawy

Migracja wewnątrz kraju skupia się przede wszystkim na Warszawie. Wskaźniki Google podają, że najczęściej wpisywana fraza związana z tym tematem to przeprowadzki Warszawa. Ciekawe zmiany możemy dostrzec także na przykładzie Rzeszowa i Katowic. Głównym powodem, zmiany miejsca zamieszkania jest czynnik ekonomiczny – Warszawa posiada największy rynek pracy w Polsce.

Najbardziej atrakcyjną dzielnicą dla osób, które zdecydowały się na przeprowadzkę do Warszawy, były Wilanów i Białołęka. Praga-Północ okazała się jedyną dzielnicą Warszawy, gdzie saldo migracji nie było dodatnie.

 

Źródło: Homebook.pl

Fot. HiveBoxxUnsplash