Trzy lata temu, kiedy Scott Frank po raz pierwszy zaproponował mi adaptację powieści Waltera Tevisa z 1983 roku “Gambit królowej” o młodej i nadzwyczaj utalentowanej szachistce – mówi Peter Friedlander, wiceprezes Netflix ds. seriali oryginalnych – pomyślałem, że to wciągająca historia.

Beth startuje z przegranej pozycji: przeżyła dużą stratę, została opuszczona przez ludzi i żyje z uzależnieniem. Jednak wbrew wszystkiemu odnosi sukces. Gambit królowej pokazuje to, jak ważna jest wytrwałość, rodzina, odnalezienie własnej tożsamości i wierność samemu sobie.

gambit

Nikt nie mógł jednak przewidzieć, że Gambit królowej  i nadzwyczajna Anya Taylor-Joy staną się światowym fenomenem i zarazem najpopularniejszym miniserialem w historii serwisu.

Serial pobił wiele rekordów

Powieść „The Queen’s Gambit” znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa – 37 lat po jej wydaniu.

Podwoiła się liczba wyszukiwań Google dla szachów, a liczba wyszukiwań frazy „jak grać w szachy” jest najwyższa od dziewięciu lat.

Liczba wyszukiwań zestawów szachowych na eBay wzrosła o 250%, a producent gier Goliath Games odnotował 170-procentowy wzrost sprzedaży szachów.

Pięciokrotnie wzrosła liczba nowych graczy w serwisie Chess.com.

Dyskusje o serialu spowodowały też znaczący wzrost zainteresowania przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej.

W ciągu pierwszych 28 dni Gambit królowej został obejrzany na Netflix przez rekordową liczbę widzów z 62 milionów domów. Serial może się on poszczycić przede wszystkim globalnym zasięgiem: od Rosji po Hongkong, Francję, Tajwan i Australię. Trafił na listę Top 10 w 92 krajach. Zajął pierwsze miejsce w 63 krajach, między innymi w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu i RPA.

Doskonała powieść i świetna ekipa

Serial jest wspaniałym przykładem umiejętności pisarskich i reżyserskich Scotta, który w fascynujący sposób przeniósł na ekran dramatyzm i szczegóły meczów szachowych, za co otrzymał fantastyczne recenzje i rzadki wynik 100% na Rotten Tomatoes.

Scott mógł liczyć na ogromną pomoc ze strony utalentowanej ekipy serialu. Kostiumografka Gabriele Binder z kunsztem wprowadziła wzór w szachownicę do garderoby Beth; kompozytor Carlos Rafael Rivera dodał trzymającą w napięciu ścieżkę dźwiękową. Montażystka Michelle Tesoro połączyła ujęcia w porywające sceny. Scenograf Uli Hanisch stworzył efektowne plany zdjęciowe, a operator Steven Meizler przemienił każdy mecz w emocjonujący dramat.

Źródło: Netflix

Fot gł. Pixabay / Pexels