Nie sposób jednym słowem odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Polskie kobiety oraz ich sposób postrzegania świata i siebie stały się przedmiotem zainteresowania agencji badawczej Mobile Institute. Wraz z ambasadorkami, ekspertkami oraz internautkami przyjrzała się ona Polkom w różnych obszarach życia i przeprowadziła kompleksowe badanie wśród polskich kobiet.

Do projektu zaproszone zostały ambasadorki – ekspertki w swoich dziedzinach, dziennikarki, psycholożki, socjolożki, menadżerki, ale i „zwykłe kobiety” – internautki, które również zasiliły ten projekt swoimi pomysłami na obszary badawcze, a nawet konkretne pytania. Powstał raport, który mówi prawdę o współczesnych Polkach.

Oddajemy to opracowanie z nadzieją, że rozpocznie dyskusję na temat kobiet w Polsce […].  Nie wszystkie stereotypy o Polkach udało się nam obalić, ale niektóre są żywe już tylko w naszych kobiecych głowach. Z danych wyłania się przede wszystkim obraz Polki silnej, zaradnej życiowo i ambitnej, ale też czasem niepewnej swojej wartości i dążącej do zbytniej perfekcji we wszystkich swoich działaniach. To jednak tylko część obrazu. Widzimy duże różnice w poglądach, wartościach i codziennych działaniach Polek w zależności od pokolenia, do jakiego przynależą i miejsca zamieszkania. W tym kontekście na pewno publikacja „odczarowuje” myślenie o „typowej Polce”, ale też o młodym pokoleniu – mówi o wynikach badania Katarzyna Czuchaj-Łagód, dyrektor zarządzająca Mobile Institute.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze i najciekawsze wyniki badań. Niektóre mogą nas zaskoczyć, inne uznamy z pewnością za przewidywalne. Raport z badania jest jednak o wiele szerszy. Będziemy do niego wracać, bo jesteśmy przekonane, że to kompleksowe badanie sposobu myślenia polskich kobiet szczególnie zasługuje na uwagę naszych Czytelniczek. Jakie są zatem polskie kobiety?

Aktywne i ceniące samodzielność

Gdyby zsumować aktywności, jakie Polki wykonują w ciągu dnia, doba musiałaby mieć 36 godzin. Kobiety wskazują, że w ciągu dnia, nie tylko pracują zawodowo, ale też gotują, zajmują dziećmi i starają się znaleźć czas dla siebie. Jednocześnie ponad połowa przyznaje, że rezygnuje ze swoich potrzeb na rzecz bliskich. Covid-19 spotęgował to zjawisko.

47% kobiet w Polsce interesuje się nowoczesnymi technologiami, programowaniem i nowinkami technologicznymi. Wśród zainteresowań technologia zajmuje 5-te miejsce, a wśród najmłodszych Polek zajęła miejsce na podium i jest wyżej niż moda.

Fot. Anna Shvets / Pexels

36% Polek dokształca się na własny koszt. Połowa odczuwa taką potrzebę. Dodatkowo 48% deklaruje, że gdyby wymagał tego rynek są w stanie całkowicie zmienić branżę, w jakiej pracują. W przypadku mężczyzn jednak elastycznością wykazuje się jeszcze więcej, bo 63%.

Ciekawe jest stanowisko Polek w sprawie zarobków partnera. Jedynie 1/3 kobiet przyznaje, że przeszkadzałoby im, gdyby ich partner zarabiał mniej od nich. Podobnie, 2/3 mężczyzn nie będzie przeszkadzać, gdy kobieta będzie zarabiać więcej.

Rodzinne, choć z wyjątkami

Nie wszystkie Polki chcą mieć dziecko, natomiast zdecydowana większość wciąż chce wyjść za mąż. Wśród kobiet, które dzieci nie mają, 14% przyznaje otwarcie, ze nie mają takiej potrzeby. 8% stawia na karierę, a 9% mówi, że dzieci nie lubi. Co 10. nie znalazła odpowiedniego partnera.

Świadomość nierównowagi płacowej jest niska. 30% kobiet uważa, że płeć nie ma wpływu na zarobki, czyli, że pensja mężczyzn na takim samym stanowisku nie różni się od kobiecej. Te, które zauważają różnicę, typują przeważnie maksymalnie 5%. Tylko co 3. Polka dąży do niezależności finansowej.

83% kobiet w Polsce jest zdania, że poradzą sobie bez partnera. To przekonanie jest silne niezależnie od wieku i statusu kobiet. Co więcej, 38% Polek przyznaje, że lubią wyzwania, bo uczą ich one zawsze czegoś nowego.

Wymagające i przemęczone

48% Polek nie lub swojego ciała. Samoakceptacja w tym zakresie przychodzi dopiero po „czterdziestce”. Prawie połowa (45%) kobiet ma do swojego ciała stosunek wymagający i surowy, a jedynie 55% – pełny wdzięczności i szacunku

Kobiety nie wspierają się w rozwoju . Jedynie 18% kobiet potwierdza, że ich zdaniem kobiety wspierają się w rozwoju zawodowym. O istnieniu tzw. „solidarności jajników” przekonanych jest niewiele więcej, bo 22%.

Polki widzą wiele wyzwań, jakie stoją przed nowym pokoleniem. W szczególności zwracają uwagę na zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska, a w kontekście Polski – na konserwatyzm, populizm, hejt i nowe choroby cywilizacyjne, jak depresja.

Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Polki są przemęczone. Kobiety pytane o to, co zrobiłyby gdyby świat ofiarował im w prezencie kilka dni , deklarują, że… w końcu odpoczęłyby

Raport „Siła Kobiet” powstał na podstawie szeroko zakrojonego badania. Zebrano w nim opinie ponad 1600 internautów, z czego ponad 1000 stanowiły kobiety. W ramach badania zostało zadanych ponad 170 różnorodnych pytań. Przy tworzeniu kwestionariusza badawczego oraz analizie wyników brały udział ambasadorki projektu i eksperci. Pytania do badania zgłosiły również w ramach akcji #kobietypytająkobiety internautki.

Źródło: Mobile Institute