Tulipany to jedne z najwdzięczniejszych kwiatów zdobiących nasze ogrody wiosną. Dla ich prawidłowego wzrostu duże znaczenie, oprócz odpowiedniego stanowiska i podłoża, ma także termin, w jakim umieścimy je w gruncie. Ich sadzenie nie jest skomplikowane, ale warto poznać ich wymagania, aby zdrowo rosły i obficie kwitły.

Październik to najlepsza pora na sadzenie tulipanów. Przed nadejściem mrozów cebulki mocno się ukorzenią, będą silne i pięknie zakwitną. Kupując tulipany wybieramy te cebulki, które są największe i nie mają śladów uszkodzenia bądź chorób. Nie kupujemy cebul nadgnitych, z brzydkimi plamami lub uszkodzonych w transporcie. Najlepiej wziąć każdą do ręki i dokładnie obejrzeć.

Wybór cebulek

Od jakości cebulek, jakie zasadzimy, w dużej mierze zależy, powodzenie uprawy tulipanów. Kupując je w sklepie ogrodniczym zawsze, należy wybierać te największe, zdrowe i jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Lepiej unikać także tych miękkich, pozbawionych łusek okrywających i wyschniętych. Dobrze jest zwrócić uwagę także na to, czy nie mają przebarwień i plam, ponieważ świadczy to o porażeniu przez choroby grzybowe. Nie wybieramy także tych, które mają już widoczne kiełki lub wyrośnięte liście. Cebule tulipanów najlepiej posadzić od razu po zakupie, ponieważ ich przechowywane zbyt długo, bez odpowiedniego zabezpieczenia, może spowodować przesuszenie.

Fot. Jill Wellington / Pixabay

Wybór miejsca

Stanowisko powinno być słoneczne. Będą również kwitły w półcieniu ale nie tak obficie jak w pełnym słońcu. Ziemia powinna być przepuszczalna, dlatego najlepiej wymieszać uniwersalne podłoże ogrodowe z piaskiem. Tulipany nie lubią zbyt mokrych miejsc, ponieważ wtedy gniją im cebule. Unikamy nadmiernego podlewania.

Cebule tulipanów sadzimy na głębokość 10-12cm. Wykopujemy dołek, wsadzamy cebulki i zasypujemy ziemią wymieszaną z piaskiem. Tulipany najładniej prezentują się w grupach dlatego sadźmy je po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Przy sadzeniu cebul kwiatów bardzo pomocna jest sadzarka. Jest to ręczne urządzenie, które pomaga przy robieniu dołka. Na dno dołka można również położyć plastikowy koszyczek do cebul i w nim je umieścić. Ochroni to cebule przed gryzoniami oraz będzie pomocne przy wykopywaniu cebul.

Zawsze układamy je w ziemi pionowo, szpiczastą końcówką do góry. Warto pamiętać przy tym, żeby w lekkiej i piaszczystej ziemi umieszczać je nieco głębiej, a w ciężkiej i gliniastej trochę płycej. Zapewni to tulipanom stabilność i zapobiegnie ich pokładaniu w przyszłości.

Fot. NickyPe / Pixabay

Tulipany możemy też sadzić w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Sadząc tulipany do doniczki pamiętamy o głębokości sadzenia – 10-12cm oraz o ich podlaniu.

Tulipany powinny rosnąć w jednym miejscu maksymalnie trzy lata ale najlepiej wykopywać je co roku pod koniec wiosny i ponownie sadzić na jesieni. Wtedy będą obficiej kwitły, nie będą gniły w ziemi i będą zdrowsze. Wykopane cebule musimy wysuszyć i przechowywać do jesieni w przewiewnym, ciemnym i chłodnym miejscu(ok. 10°C).

Tulipany najlepiej będą rosły w miejscu dobrze nasłonecznionym, ewentualnie lekko zacienionym, do którego docierają rozproszone promienie słoneczne, np. pod koronami drzew. Tulipany zdążą bowiem przekwitnąć, zanim na dobre rozwiną się liście. Nie należy ich umieszczać w miejscach zacienionych, ponieważ będą słabiej kwitły, a ich łodygi będą się wyciągać do słońca. Stanowisko do ich uprawy powinno być osłonięte. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że tulipany po intensywnym wzroście przez okres około 3 miesięcy zamierają. Dobrze zatem posadzić je w miejscu, gdzie ich zniknięcie nie będzie źle wyglądało.

Przygotowanie podłoża

Tulipany potrzebują żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi, bogatej w próchnicę. W zbyt lekkiej i piaszczystej nie rozwiną bowiem prawidłowo systemu korzeniowego, a w ciężkiej i gliniastej będą natomiast gnić. Zanim umieścimy w gruncie cebulki tulipanów, musimy odpowiednio przygotować podłoże pod ich uprawę. W tym celu należy przekopać glebę na głębokość około 20 cm, usunąć z niej resztki trawy, chwasty oraz kamienie. Następnie dodajemy do podłoża żyznej ziemi kompostowej, ewentualnie nieco piasku, jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta.

Fot. anncapictures / Pixabay

Do sadzenia warto wykorzystać specjalne koszyki, które ochronią cebule przed gryzoniami i ułatwią nam ich późniejsze wykopanie latem następnego roku. Ważne jest także to, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami, która powinna wynosić od 10 do 15 cm.

Przygotowanie do zimy

Na zimę należy starannie okryć rabatę ściółką z kory, torfu lub słomy i gałązkami drzew iglastych. Pomoże nam to zapobiec nie tylko głębokiemu przemarznięciu ziemi, ale także jej wysychaniu i zachwaszczaniu. Wiosną usuwamy słomę i gałęzie, cienką warstwę kory lub torfu możemy natomiast zostawić.

Fot. gł. Pixabay