Pierwszy dzień jesieni to idealny moment na zaplanowanie i rozpoczęcie prac, które przygotują nasz ogród na zimę. Pogoda dopisuje, więc prace te będą nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.

Jesień to przede wszystkim przygotowanie ogrodu na zimę, ale to także czas na cieszenie się owocami letniej pracy. Jesień to nie tylko opadające liście, ale także zbieranie warzyw i owoców, przycinanie i porządkowanie letnich roślin oraz czas na czułe spojrzenie na rośliny i ogrodowe sprzęty oraz robienie porządku, zanim nadejdą zimne tygodnie i miesiące.
Warto przyjrzeć się poniższym wskazówkom, aby nasz jesienny czas w ogrodzie był przyjemny, a jednocześnie efektywny.

Usuń meble

Jeśli latem na ogrodzie stały fotele, leżaki, stoły i krzesła dla rodziny i gości, teraz jest czas na ich przykrycie lub wręcz schowanie, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez pogodę. Zabierz z ogrodu sprzęt do gotowania, taki jak grille i przybory kuchenne lub osłoń wodo- i mrozoodpornymi materiałami. Drewniane i plastikowe meble ogrodowe wyczyść i zakonserwuj, zanim je schowasz.

Wyczyść patio, podjazd i taras

Jeśli nasz ogród jest otwarty i otoczony drzewami, regularne zamiatanie jest koniecznością. Spadające liście i deszczowa pogoda mogą powodować śliskość powierzchni i gnicie drewnianych elementów.
Można użyć myjki ciśnieniowej i ekologicznego środka do czyszczenia powierzchni w celu usunięcia nagromadzonego brudu, pleśni lub glonów.

Sprawdź stan budynków gospodarczych

Szklarnie, pergole i szopy mogą być podatne na zimę. Utrzymuj szkło w szklarniach w czystości przez całą zimę, aby ułatwić sprzątanie wiosną, ponieważ zgromadzony brud może być wiosną trudny do usunięcia. Wszystkie drewniane budynki gospodarcze należy traktować środkiem do ochrony drewna przed wpływami atmosferycznymi, aby zapobiec blaknięciu koloru lub uszkodzeniu drewna.
Wyczyść i uporządkuj wnętrze szop i szklarni gotowych do przechowywania w zimie, co ułatwi również znalezienie wszystkiego, gdy wiosną ponownie zaczniesz na poważnie zajmować się ogrodnictwem.

Photo by Jan Canty on Unsplash

Przytnij żywopłoty, krzewy i drzewa

Jesień to czas przycinania. Dobry sekator i nożyce do żywopłotu to podstawowe narzędzia, jakich teraz potrzebujesz. Należy przyciąć grube łodygi i usunąć martwe gałęzie i liście. Ułatwi to konserwację wiosną, zapobiegnie zarastaniu oraz zmniejszy opadanie liści.
Jesień to także świetny czas na przycinanie krzewów owocowych, zwłaszcza porzeczek, agrestu i malin oraz młodych drzew w celu uformowania pożądanego kształtu. Również byliny , takie jak piwonie, róże, lawenda czy winorośl przycinamy jesienią. Unikajmy natomiast jesiennego przycinania azalii, rododendronów i hortensji.

Zadbaj o trawnik

Jeśli zima będzie sucha, jak to ma miejsce od kilku lat, trawa nadal będzie potrzebować dużo wody. Jeśli zauważysz brązowe plamy na trawniku, upewnij się, że jest on regularnie podlewany.
Dobrze przyciąć trawnik, zanim nadejdzie zimna i deszcze, a także przyciąć krawędzie, aby ułatwić konserwację wiosną. Regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiają się chwasty, a także usuwaj opadłe liście z trawnika, aby zapobiec jego gniciu.

Zabezpiecz rośliny doniczkowe

Ogrodowe rośliny doniczkowe są zazwyczaj wrażliwe na mróz i nadmiar wody, dlatego jesienią zabezpieczamy je przenosząc juki, bananowce, drzewa cytrynowe czy mandarynkowe do jasnej, chłodnej i przewiewnej szklarni czy oranżerii. Pamiętaj, że pierwszy mróz może nadejść bez ostrzeżenia i zabić nasze ulubione rośliny. Rośliny jednoroczne usuwamy z doniczek, doniczki myjemy. Suche i czyste pojemniki przechowujemy w szopie czy pod przykryciem.

Posadź wiosenne cebulki

Aby cieszyć się kolorowymi żonkilami, tulipanami, krokusami czy innymi wiosennymi kwiatami pojawiającymi się w ogrodzie na wiosnę, pamiętaj, aby teraz posadzić ich cebulki do gruntu. Najlepiej zrobić to od września do listopada.

Photo by Loriane Magnenat on Unsplash

Nie zapomnij o dzikiej przyrodzie

Nie zapomnij o dzikich zwierzętach, które odwiedzają ogród jesienią i zimą. Upewnij się, że nie masz zapas nasion czy orzechów oraz pojemniki na wodę dla ptaków – może to uratować ich życie zimą, kiedy brakuje pożywienia, a zimno i brak możliwości schronienia powodują, że zimą wiele z nich ginie.
Pozostaw kopczyki liści czy małe sterty drewna i gałęzi dla jeży i jaszczurek. W następnym roku odwdzięczą się oczyszczając nasz ogród ze szkodników i pasożytów.

Wyłóż ściółkę wokół wrażliwych roślin

Gdy temperatura spada, a pogoda staje się coraz bardziej wilgotna, rośliny stają się podatne na przelewanie, gnicie korzeni i, jeśli są mocno osłabione, larwy szkodników. Ściółka  z wiór drzewnych, liści lub igieł sosnowych wokół roślin odpowiednio zabezpieczy bryły korzeniowe przed przelaniem i przemarznięciem.

Photo by Dennis Buchner on Unsplash

Co zrobić z jesiennymi liśćmi?

Jesienne liście są piękne, ale w ogrodach z okazałymi drzewami będzie ich opadało stanowczo za dużo. Na szczęście liście mogą być bardzo przydatne i nie musisz ich wyrzucać wraz z odpadami ogrodowymi. Zamiast tego rozważ następujące możliwości:
– Dodaj liście do kompostu: stanowią one doskonały dodatek i przyspieszają kompostowanie
– Stwórz kompost z liści: zajmie to trochę czasu (zwykle kilka lat), ale całkowite rozpadnięcie się liści na kompost daje cenną substancję do napowietrzania gleby w ogrodzie. Kiedy kompost jest gotowy, po prostu dodaj ją do wierzchniej warstwy gleby, aby się rozłożyła, poprawiła drenaż i wchłanianie składników odżywczych.
– Użyj liści jako ściółki do trawnika: drobno posiekane przez kosiarkę liście będą po prostu stopniowo wchłaniane przez ziemię. Jest to bardzo odżywcze dla trawnika.

Redakcja Better Side życzy pięknej, długiej i złotej jesieni! 🙂

Title photo: Larisa Koshkina / Pixabay