Jesień to ta pora roku, kiedy wszyscy zaczynają zaglądać do swoich kryształowych kul i przewidywać najważniejsze trendy na  2021 rok. Wygląda na to, że podstawowym trendem będzie wysiłek, aby uczynić nasze domy przytulniejszymi i cieplejszymi.

W końcu dużą część 2020 roku spędziliśmy w domu, a koniec tego roku, jak i początek następnego ze względu na pandemię i grożący nam kolejny lockdown, nie zapowiadają się wcale lepiej. Dlatego też projektanci proponują nam przede wszystkim dużo naturalnych oraz przyjemnych w dotyku materiałów. To sprawi, że będziemy w naszych domach czuli się bezpiecznie, jakby otuleni miękkimi kokonami.

Wybraliśmy sześć z proponowanych na 2021 rok trendów, które są bardzo łatwe do wprowadzenia już teraz do Twojego domu. Nic szalonego, bez przebudowy, tylko małe rzeczy, które możesz zmienić w swoim domu, aby najnowszy trend na wystrój wnętrz.

Przyjmij trend cottagecore

Czym właściwie jest cottagecore? Krótko mówiąc cottagecore to estetyka, która zaczęła się w mediach społecznościowych. Kojarzy się ze zdrowiem, wypoczynkiem i wiejskim życiem. Pialiśmy już o tym stylu wcześniej. Wystarczy wpisać na Instagramie #cottagecore, a Wasz ekran wypełni się delikatnymi pastelowymi kolorami, zwiewnymi sukienkami, oryginalnymi wnętrzami domków przywodzącymi na myśl angielską prowincję.

Pokochaj meble z trzciny i rattanu

Trend na meble z rattanu i trzciny wciąż rośnie – kredensy, krzesła i łóżka to naprawdę łatwy sposób na wprowadzenie tego stylowego materiału do Twojego domu. Widzieliśmy również mnóstwo projektów upcyklingu wykorzystujących rattanowe taśmy do np. ponownego obicia krzesła czy fotela. To wyjątkowo niedrogi sposób zmiany w wystroju wnętrza i wprowadzenia modnego materiału.

Fot. Vlada Karpovich / Pexels

Zostań Grand Millennialsem

Jest to w zasadzie ten sam trend, który nazywał się “szykiem babuni”. Chodzi o kwiatowe nadruki, koronkowe obrusy, haftowane zasłony i narzuty. Styl mimo wszystko jest ponadczasowy, świetnie koresponduje z cottagecore. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić. Nadmiar może spowodować, że we własnym mieszkaniu poczujecie się jak w babcinym buduarze. Użyj staromodnych materiałów i wzorów, ale połącz je tak, aby nadać przestrzeniom nowoczesny charakter. Na przykład aksamitną sofę w stylu z połowy ubiegłego wieku wieku połącz w jasnymi zasłonami, dywanem czy stalową szarością ścian. Wtedy nasze meble z duszą nie będą wydawać się przestarzałe, a przestrzeń nie będzie duszna czy klaustrofobiczna.

Fot. Timothy Buck / Unsplash

Naturalne materiały

Łatwo dostrzec, że materiały są coraz częściej wykorzystywane do uatrakcyjnienia pomieszczeń, a nie tylko do nadania koloru. Duże wrażenie robi ten sam kolor, ale w różnych odcieniach na meblach, ścianach, dekoracjach czy bibelotach. W salonach i sypialniach poduszki i koce spełnią taką rolę, ale w innych pokojach można wprowadzić materiały z nadrukami roślin i połączyć z dobrze dobranymi dodatkami dekoracyjnymi.

Postaw na suszone kwiaty

Suszone kwiaty są obecnie niezwykle popularne na Instagramie i są świetnym sposobem na wprowadzenie do domu naturalnych, delikatnych dodatków. To ostatni moment na zebranie z ogrodu hortensji, których duże kwiatostany idealnie nadają się na suche dekoracje. Z pewnością przetrwają w atrakcyjnej formie co najmniej do wiosny.

Fot. Stephanie Harvey / Unsplash

Powrót bouclé

Bouclé – tak, ta lekko pulchna i miła w dotyku tkanina – modna u nas w latach 60. i 70. XX wieku. Jej kariera jako materiału do obicia mebli zaczęła się na Zachodzie w późnych latach czterdziestych. Na prośbę Florence Knoll Eero Saarinen zaprojektował fotel Womb. Był to „fotel jak kosz pełen poduszek, na którym można się wygodnie zwinąć”. Fotel Womb właśnie powrócił, a w obiciu z tkaniny typu bouclé można go spotkać coraz częściej. Wyprzedź swoich znajomych i zafunduj sobie taki fotel (najlepiej z podnóżkiem), a czas przymusowego zamknięcia w domu nie będzie tak dotkliwy.

Fot. avery klein /Unsplash

Czy wykorzystacie jeden czy wszystkie powyższe pomysły, nieważne. Wierzymy, że każdy z nich choć trochę uprzyjemni Wam zarówno zdalną pracę, jak i wypoczynek w Waszym domu.

Fot. gł. Elena KloppenburgUnsplash