29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, ale nie tylko.

Czytanie dzieciom na głos przede wszystkim stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 29 września to dzień jej urodzin.

Moc czytania

Wierzymy w moc czytania. Badania pokazują, że ludzie, którzy często czytają, są lepiej przygotowani do rozumienia innych, empatii i patrzenia na świat z różnych perspektyw. Czytanie na głos pomaga rozwijać umiejętności czytania, buduje społeczność i łączy nas ze sobą.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Organizowane są sesje głośnego czytania. W role czytających wcielają się nauczyciele, bibliotekarze, rodzice, starsi koledzy i aktorzy. Dzieci poznają tajniki pracy w bibliotece i mogą opowiedzieć o swoich ulubionych książkach.

Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Książki są najlepszym źródłem wiedzy. Rozwijają wyobraźnię, pamięć i poszerzają słownictwo. Przede wszystkim jednak pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Głośne czytanie jest elementem budowania relacji, więzi i doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dziećmi przez rodziców, dziadków, rodzeństwo czy kolegów.

Dlaczego warto czytać książki?

Książki inspirują. Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – przygody, które przeżywają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Książki rozwijają wyobraźnię. Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – często są to rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym!

Czytanie książek poprawia skupienie i koncentrację. Czytanie wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność koncentracji.

Książki poszerzają słownictwo. Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Książki poszerzają światopogląd. Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Czytanie rozwija wrażliwość na innych ludzi. Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Książki zwiększają nasze umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Szczególnie, jeśli czytasz np. kryminały. Rozwiązywanie zagadek wymaga przede wszystkim analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń

Czytanie książek ułatwia nam umiejętność poprawnego pisania. Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Czytanie pomaga zasnąć (nie tylko dzieciom). Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie kształtuje osobowość. Pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty.

Czytanie ma zatem same zalety. Nie rezygnujmy z tych dobrodziejstw pod byle pozorem.

Redakcja Better Side życzy zaczytanego Dnia Głośnego Czytania! 🙂

Zdjęcia: Pixabay