Czy zdarza Wam się wracać do ulubionych książek dzieciństwa? Przyznaję, że niekiedy dopada mnie potrzeba odświeżenia sobie w pamięci ukochanych lektur.

W ostatni weekend, w niezwykle miłych okolicznościach przyrody zatęskniłam za Mary Poppins. Uwielbiam grube książki. Jednak dopiero teraz trafiłam na jednotomowe wydanie wszystkich powieści i opowiadań o dzieciach z rodziny Banksów i ich magicznej niani.

Czereśniowa 17

Jakaż była moja radość, gdy w opasłym tomie znalazłam niepublikowane dotychczas po polsku opowieści Mary Poppins od kuchni i Mary Poppins od A do Z.
Miło było mi podczas tej lektury powrócić do domu państwa Banksów przy ulicy Czereśniowej 17. Niesforne dzieciaki mocno dawały się w kość wszystkim dotychczasowym opiekunkom. Nie dziwi więc załamanie pani Banks, gdy ostatnia niania, Kasia, opuszcza dom.  Wygląda na to, że nikt nie podejmie się opieki nad rozbrykanym towarzystwem. Wtedy przybywa pomoc z… góry.

Pewnego wieczoru z nieba spłynęła dystyngowana postać. Mary Poppins nie została jednak zesłana przez Stwórcę. Przyleciała – z cechującą ją zawsze ogromną godnością – niesiona wschodnim wiatrem, przy pomocy otwartej parasolki z rączką w kształcie papuziej główki. W ręku trzymała magiczną i niezwykle pojemną dywanikową torbę. Mary miała ciasno spięty koczek, zadarty nosek i wysokie mniemanie o sobie. Odmówiła podania referencji, ale rodzicom wystarczyło to, że pod jej wzrokiem guziki ubranek same się rozpinały, piżamy zakładały, a operacja kładzenia dzieci spać zajmowała 10 minut. Dzieciom zaś wystarczył widok niani wjeżdżającej po poręczy schodów – i już wiedziały, ze ich życie całkiem się odmieni.

Literacka celebrytka

Niezwykła niania, którą stworzyła australijska pisarka Pamela L. Travis, bez problemu zdobyła sympatię rozbrykanych dzieciaków. Równie łatwo zajęła należne sobie miejsce w panteonie literackich celebrytów. Doskonała w każdym calu i całkowicie tego świadoma (czytaj: próżna i zarozumiała). Nie okazywała uczuć, nigdy nie zabiegała o sympatię, była poważna i wymagająca, ale życie z nią skrzyło się kolorami. Z Mary wszystko było inne, niezwykłe, cudowne – tylko że niania w żadnej rodzinie nie pozostawała na zawsze i dzieci nieustannie obawiały się jej odejścia, co też w końcu nastąpiło.

Powrót na Czereśniową

Szczęśliwie dla bohaterów i dla czytelników Mary Poppins powróciła na ulicę Czereśniową niejeden raz – w kolejnych tomach: Mary Poppins wraca, Mary Poppins otwiera drzwi, Mary Poppins w parku, Mary Poppins na ulicy Czereśniowej oraz Mary Poppins i sąsiedzi.
Wreszcie też polscy czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak Mary poradziła sobie przez tydzień nieobecności państwa Banksów z gotowaniem. W opowieści Mary Poppins w kuchni i zawartym w nim przepisom możemy skosztować odrobiny angielsko-magicznej sztuki kulinarnej. Zaś zbiór krótkich opowiastek Mary Poppins od A do Z to rodzaj słownika wyjaśniającego znaczenie słów z przywołaniem przygód i sztuczek słynnej niani.
W wydaniu jednotomowym zamieszczono ilustracje Mary Shepard, której ojciec ilustrował inne ukochane moje lektury, czyli Kubusia Puchatka i O czym szumią wierzby.

Książki o Mary Poppins były wielokrotnie filmowane. Ostatnia ekranizacja z 2018 roku z Colinem Firthem i Meryl Streep znacznie niestety odbiegała od książkowego oryginału. Zachwyciła jednak licznymi efektami specjalnymi.

Pamela L. Travers, Mary Poppins, wyd. Jaguar, 2014