XVII edycja festiwalu Mazowsze w Koronie upamiętnia 250. rocznicę urodzin znamienitego kompozytora i wirtuoza, uznawanego przede wszystkim za jednego z najwybitniejszych twórców muzycznych wszech czasów – Ludwiga van Beethovena.

4 października o godz. 19:00 w Węgrowie w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP zabrzmią dwa dzieła Ludwiga van Beethovena – Romans nr 2 F-dur op. 50 i słynny Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz skrzypaczki Marii Machowskiej – koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Beethoven x 2

Ludwig van Beethoven był trudnym człowiekiem zmagającym się z pełnym cierni losem. Problemy ze słuchem ujawniły się u muzyka bardzo wcześnie, w wieku 26 lat. Stopniowa utrata słuchu była wielką traumą dla tego świetnie zapowiadającego się pianisty i dyrygenta. Powoli uniemożliwiała mu występy. Mimo to Beethoven stał się wielkim, niezależnym artystą. Mógł tworzyć co i kiedy chciał. Przede wszystkim osiągnął za życia wielki sukces. Uznano go za największego muzyka wszech czasów. Nie miał szczęścia jedynie w miłości. Sztuka muzyczna nadawała sens jego pełnemu trudów życiu i pozwalała mu przetrwać.

Koncert w Węgrowie, który odbędzie się 4 października o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, to kolejny już w tym sezonie cyklu Mazowsze w Koronie występ zespołu Filharmonii Narodowej. Tym razem będzie można usłyszeć dwa dzieła Ludwiga van Beethovena – Romans nr 2 F-dur op. 50 i słynny Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 w interpretacji pierwszego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej – Marii Machowskiej oraz Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.

Maria Machowska jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową.

MARIA MACHOWSKA / fot. Mazowiecki Intytut Kultury

Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem czy Jean-Jacques Kantorowem, a także . W 2014 roku objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej. Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką – od 2012 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Od 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Mazowsze w Koronie – 17. sezon projektu

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym z partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Ideą cyklu przede wszystkim jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Koncerty odbywają się w najpiękniejszych zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Kolejny koncert w ramach projektu Mazowsze w Koronie, 11 października w Pruszkowie, poświęcony będzie muzyce filmowej Ennio Morricone.

Udział w koncercie jest bezpłatny. W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy koncertu są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń w zakresie zachowania dystansu społecznego.

 

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury i mazowszewkoronie.pl