Jaki jest fiński przepis na szczęście? Czy Finowie mają swoje “hygge”? Zebraliśmy dla was 5 fińskich sposobów na szczęście.

Lubimy Skandynawię i jej mieszkańców, jednak nie tę wielkomiejską, hałaśliwą i rozpolitykowaną. Fascynuje nas ta niemal dzika, oddalona od wielkich skupisk, żyjąca rytmem natury. Podziwiamy ją za hart ducha, niepoddawanie się przeciwnościom i trudnym warunkom życia. Oglądamy skandynawskie kryminały, czytamy skandynawskie książki i zastanawiamy się, jak z wieloma niedogodnościami radzą sobie Skandynawowie. Wydaje się, że krótki dzień, długa zima, ogromne odległości do centrów kultury czy rozrywki nie sprzyjają poczuciu szczęścia. A jednak raport ONZ po raz trzeci z rzędu nadał Finlandii miano najszczęśliwszego kraju na świecie. Przyjrzyjmy się zatem nawykom, dzięki którym Finowie przez ostatnich kilka dekad zasłużyli na to wyróżnienie. Wszystkie możemy wykorzystać w naszej codzienności. Biorąc zaś pod uwagę ograniczenia i restrykcje związane z pandemią, na pewno staną się one drobnymi, ale skutecznymi krokami, aby poczuć szczęście.

Zacznij dzień od zimnego prysznica

Wszyscy słyszeli o miłości Skandynawów do łaźni. Nie wszystkim jednak prawdopodobnie znana jest miłość Finów do łączenia lodu z ogniem. Finowie uwielbiają zimne, wręcz lodowate kąpiele. Wskoczyć przed świtem do lodowatego jeziora, poczuć jego głębię, zobaczyć jego ciemność, następnie odczuć niebywałą wręcz radość z dotarcia do brzegu i szybkiego ogrzania się to idealny sposób na wspomożenie produkcji serotoniny z dopaminą, czyli najważniejszych hormonów poprawiających nastrój. Lodowaty kilkuminutowy prysznic (może być na zmianę z gorącym) da efekt bardzo podobny. Warto spróbować!

Photo: Daria Shevtsova / Pexels

Czytaj, czytaj, czytaj!

Finowie to najbardziej rozczytany naród na świecie. Uwielbiają kupować książki, ale i korzystać z bibliotek. Finlandia to kraj zamieszkały przez 5,5 miliona ludzi, a jej mieszkańcy pożyczają rocznie blisko 68 milionów książek. Fińską ikoną literacką są przede wszystkim Muminki, urocze, hipopotamopodobne postacie stworzone przez Tove Jansson. Na Muminkach oczywiście świat literacki Finlandii się nie kończy. Siedzenie z dobrą książką stało się jednym z naszych ulubionych mechanizmów radzenia sobie podczas tej pandemii. W ostatnich miesiącach tworzone były listy tytułów, które poprawiają nastrój i wpływają na wzrost szczęścia, nie tylko tego czytelniczego. Warto też poszukać w sieci najlepszych miejsc, gdzie zaopatrzymy się w lektury. Zapewniamy, że każda książka jest bardziej relaksująca i rozwijająca niż przewijanie wiadomości i mediów społecznościowych.

Photo: Dids / Pexels

Odwiedź las

Od szumu delikatnie szeleszczących liści po uspokajający efekt zieleni – tych wrażeń doświadczymy, spędzając czas wśród drzew. To jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie możesz dla siebie zrobić. I chociaż termin „kąpiele leśne” — czyli powolne ruchy i skupienie na zmysłach podczas pobytu w lesie — powstał w Japonii, Finowie od dawna wierzą, że ich dusze są związane z lasem i jego magicznymi elementami. Badania dowiodły, że spędzanie czasu w lesie może obniżyć poziom kortyzolu (głównego hormonu stresu), ciśnienie krwi i tętno. Nawet jeśli w tej chwili nie możesz dostać się do lasu, możesz łatwo odtworzyć sensoryczną część tego uczucia w domu. Finowie bardzo często korzystają z nagrań leśnych dźwięków: szumu drzew, śpiewu ptaków, trzask ognia. Coś, co znamy pod hasłem muzyki relaksacyjnej, nabiera w ich przypadku nowego znaczenia. Aby wyciszyć się po całym dniu pracy, spróbuj wyciągnąć się na sofie, zamknąć oczy i wybrać się w kilkunastominutową wyimaginowaną podróż w arktyczną dzicz.

Cynamonowe bułeczki

Inną ukochaną tradycją Finlandii jest przerwa na kawę, która jest zdecydowanie piękniejsza niż przedpołudniowy wypad do Starbucksa. Finowie poświęcą trochę czasu, aby napić się mocnej kawy połączonej ze słodkim przysmakiem — zwykle korvapuustit, czyli cynamonowymi bułeczkami zapiekanymi z odrobiną kardamonu, a następnie polanymi grubymi granulkami cukru perłowego. Praktycznie w każdej fińskiej kawiarni każdego ranka piecze się bułeczki cynamonowe, ale ich samodzielne przygotowanie może być równie satysfakcjonujące. Zobacz na filmie, jak łatwo można je zrobić. Czy jeszcze może nas dziwić, że przy takich pysznościach Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie?

Photo: Riccardo Bresciani / Pexels

Odwiedź wirtualne muzeum

Finlandia słynie z niebywale aktywnej działalności artystycznej, obejmującej zarówno eksperymentalne instalacje, jak i bardziej tradycyjne galerie i muzea. W większych miastach kraju znajduje się ponad 55 muzeów sztuki (co jest imponujące, biorąc pod uwagę niewielką populację Finlandii). Wiele form artystycznej działalności i wystawiennictwa sztuki koncentruje się wokół bliskiego związku Finów z naturą. I podobnie jak pływanie zimą lub leśna kąpiel zadaniem sztuki jest przede wszystkim uspokojenie umysłu i złagodzenie codziennego stresu. Oczywiście polecamy odwiedzanie muzeum w realu, ale gdy coś nam w tym przeszkadza, wybierzmy się choć raz w tygodniu na wirtualny spacer po jednej z wielu dostępnych obecnie galerii on line.

Sprawdźmy zatem jak najszybciej, czy fiński sposób na szczęście działa 🙂