Aż 92% osób, które po okresie izolacji społecznej zaczęły uprawiać sport, odczuło poprawę samopoczucia. Aż 88% respondentów odczuło też poprawę zdrowia – wynika z badania przeprowadzonego w wakacje wśród posiadaczy karty MultiSport.

A właśnie poprawa zdrowia, kondycji oraz chęć zrelaksowania się to trzy główne powody uprawiania sportu.

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób wracających do regularnych ćwiczeń. Prawie wszystkie ankietowane przez nas osoby, które w ostatnich miesiącach wróciły do różnych form ruchu, odczuwają płynące z tego korzyści. Nie bez powodu więc karta MultiSport nadal pozostaje w czołówce świadczeń pozapłacowych w wielu firmach, które wspierają wellbeing pracowników. Oczekujemy kontynuacji tego trendu w najbliższym czasie, ponieważ historycznie po wakacjach ponownie wzrastało zainteresowanie treningami w obiektach sportowo-rekreacyjnych – stwierdza Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems.

Sport ważny w czasie pandemii

Wsparcie zdrowia i dobrostanu także poprzez uprawianie sportu zyskuje na znaczeniu w czasie pandemii. Badania Instytutu Gallupa wskazują, że badani, którzy uważają, że firma nie wspiera ich wystarczająco w tym zakresie, deklarują mniejszą efektywność oraz absencję wywołaną złym samopoczuciem na poziomie średnio 7,2 dnia w roku. W Polsce jednym z najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych jest karta sportowa, która wpisuje się w ideę programów wellbeingowych. Jest świadczeniem odpowiadającym na potrzeby pracowników związane z budowaniem dobrostanu.

Jakie to potrzeby?
Pierwsze trzy powody wskazywane przez osoby korzystające z tego benefitu pracowniczego odnoszą się do samopoczucia fizycznego i psychicznego, czyli: dla zdrowia (57%), lepszej kondycji (54%) oraz relaksu (42%). Dopiero później wymieniane są powody związane z wyglądem – tyle samo osób, tj. po 39%, przyznaje, że ćwiczy, by zrzucić zbędne kilogramy czy wyrzeźbić sylwetkę – przytacza wyniki badania Adam Radzki.

Sport to inwestycja w zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanego uprawiania sportu tygodniowo. Tymczasem z badania MultiSport Index Pandemia wynika, że 43 proc. Polaków w czasie lockdown zmniejszyło poziom aktywności fizycznej, a skutki tej zmiany wpłynęły na ich zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.

Po zaprzestaniu aktywności fizycznej bardzo szybko dochodzi do spadku masy mięśniowej, który może wynieść nawet 10% po miesiącu bezruchu. Już po kilku dniach od zmiany sportowych nawyków, nasze serce  zaczyna pracować inaczej . Wreszcie, obserwowane zmiany sylwetki ciała czy brak powysiłkowego wyrzutu neurohormonów mogą powodować spadek samopoczucia, złość czy frustrację. Przymusowy okres roztrenowania w czasie lockdownu, a następnie powrót do aktywności, przypomniał wielu osobom, jak wiele korzyści związanych ze zdrowiem i samopoczuciem dostarcza sport – zaznacza kardiolog sportowy dr hab. n. med. Łukasz Małek. – Warto podkreślić, że regularna aktywność fizyczna wśród wielu korzyści zdrowotnych poprawia także odporność organizmu. Może to czynić nas mniej podatnymi na cięższe postaci choroby wirusowej – dodaje ekspert.

Sport – odpowiedź na wiele potrzeb

Jak się okazuje, za pomocą sportu można też realizować jeszcze inne, nawet całkowicie przeciwstawne potrzeby. Co szósty zapytany przez nas posiadacz karty MultiSport wskazuje, że jest to sposób na poznanie nowych ludzi. Dla co siódmego to możliwość pobycia samemu ze sobą. Różnorodność zajęć w ramach programu MultiSport umożliwia realizację wszystkich tych celów – mówi Adam Radzki.
Posiadacze kart MultiSport mają w całej Polsce do dyspozycji blisko 4 tysiące obiektów sportowo-rekreacyjnych, jak kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, baseny etc. Wszystkie one podlegają tym samym, podwyższonym normom sanitarnym. Obowiązuje w nich m.in. zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i używanego sprzętu sportowego. W klubach można korzystać z przebieralni, toalet czy pryszniców. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie ma konieczności ćwiczenia w maskach.

Źródło: Benefit Systems

Photos: Pixabay