Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych propozycji projektantów wnętrz na 2021 rok. Trendy, które tu przedstawiamy są przede wszystkim odzwierciedleniem ekologicznego sposobu myślenia. Doskonale wpisują się w ideę wellbeing.

Wiele mówi się o ekologii, życiu blisko natury, czystości środowiska i minimalizacji odpadów. Te idee znajdują swoje miejsce w propozycjach projektantów wnętrz. Obserwujemy trendy, które odzwierciedlają nasze poszukiwanie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko zyskujących popularność kolorów ziemi, ale przede wszystkim materiałów użytych przy aranżacjach. Powinny być przyjazne naturze, zdrowe dla nas i dla środowiska.

Szarości i naturalne drewno

Kolorem sezonu z pewnością będzie szarość, która już teraz jest niezwykle popularna i stanowi doskonałe tło do mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Szarość nie jest nudna. Liczba jej odcieni od ciepłych do niemal lodowatych tonów powoduje, że tak często jest ona wybierana jako podstawowy kolor we wnętrzach.

 

Photo by Im3rd Media on Unsplash

Szarość jest świetnym tłem dla naturalnego, jasnego drewna. Ten zestaw kolorystyczny jest inspirowany skandynawskim stylem aranżacji. Ale nie tylko Skandynawia jest inspiracją dla projektantów. Wielu z nich odwołuje się bowiem do bujnych ogrodów południa Europy.

 

Photo by el Evans on Unsplash

Zieleń wokół nas

Projektanci zaczynają wręcz mówić o domowych czy pokojowych ogrodach. Nie mają tu na myśli bogactwa roślin doniczkowych, ale również motywów roślinnych na ścianach, dywanach, zasłonach czy pościeli.
Zielone otoczenie sprawia, że lepiej wypoczywamy i relaksujemy się, czujemy się bardziej zmotywowani i bardziej optymistycznie spoglądamy przed siebie.

 

Photo by Keszthelyi Timi on Unsplash

Ogrody w słoikach

Coraz więcej tego typu propozycji pojawia się w kwiaciarniach i sklepach wyposażenia wnętrz. My namawiamy: nie kupujcie, zróbcie sami! To niezmiernie proste zadanie. Pielęgnacja słoikowego ogrodu jest banalnie łatwa, a przyjemność z własnoręcznie wyhodowanego ogródka – ogromna! Warto tu podkreślić, że taka ozdoba w mieszkaniu jednoznacznie określa naszą ekologiczną świadomość.

 

Photo by Alisha Hieb on Unsplash

Rustykalna nowoczesność

W nazwie tego trendu mamy pozorną jedynie sprzeczność. Nowoczesne sprzęty, geometryczne kształty, neutralne kolory wraz z przytulnością, jaką chcemy osiągnąć meblami czy dodatkami ma nam, żyjącym w XXI wieku, przypominać bezpieczeństwo kojarzone z domem rodziców czy dziadków. To o tym trendzie pisaliśmy wcześniej jako o cottagecore.

Photo by Ahmed Amir on Unsplash

Oryginalny design

To przede wszystkim wielkie pole do popisu dla projektantów skupionych wokół idei ponownego wykorzystania plastiku i innych materiałów z recyklingu. Oryginalne fotele, krzesła, półki na książki, stojaki na parasole, lampy i szafki na buty będą fantastycznym dodatkiem zarówno surowego, industrialnego wnętrza, jak i przytulnej przestrzeni prywatnej.

 

Photo by Kara Eads on Unsplash

Title photo by Daniil Silantev on Unsplash