Chociaż wakacje dobiegają końca, ale liczba ciekawych wydarzeń kulturalnych wcale nie spada. Wybraliśmy tylko trzy, ale naszym zdaniem najciekawsze.

Przede wszystkim turyści, którzy ten weekend spędzą we Wrocławiu oraz oczywiście mieszkańcy miasta będą mieli przynajmniej dwa powody do zadowolenia. I dwa wydarzenia, na których nie powinno ich zabraknąć.

9. edycja Europejskiej Nocy Literatury – 29 sierpnia (sobota), od godz. 14.00,Wrocław

Kuratorem dziewiątej odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania (w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki).

Zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, ucieczki, turystyki, komunikacji. Fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.
Tradycyjnie już, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez dziesięcioro aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach.
Dla wszystkich tych, którzy ze względu na ograniczenia nie będą mogli wziąć udział w Europejskiej Nocy Literatury na żywo, przygotowane zostaną filmowe rejestracje spotkań. Będą one udostępnione na kanałach Europejskiej Nocy Literatury i Strefy Kultury Wrocław.
Szczegółowy program i lokalizacje wydarzeń na stronie FB wydarzenia.

photo/pixabay

Imieniny Jana Kochanowskiego, 29 sierpnia (sobota), od godz. 11.30, Warszawa

Literacki piknik w imieniny poety Biblioteka Narodowa organizuje od 2012 roku. Odbyło się już 8 edycji wydarzenia – z roku na rok świętujemy coraz huczniej. Obchodzenie imienin Jana Kochanowskiego stało się  tradycją.

I chociaż tegoroczna edycja niesie ze sobą nowe wyzwania, to ostatecznie tradycji stanie się zadość.
W tym roku bohaterem wydarzenia w Ogrodzie Krasińskich będzie Leopold Tyrmand. Pisarz, publicysta i skandalista, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. ubiegłego wieku i bezkompromisowy obserwator ówczesnej rzeczywistości. Na Imieninach zabrzmi jazz, pojawią się autorzy najpoczytniejszych polskich powieści kryminalnych, a zaproszeni artyści, varsavianiści i biografowie Tyrmanda przybliżą atmosferę powojennej Warszawy.

Nie zabraknie również stałych punktów programu, m.in. meczu poetyckiego czy wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”.
Dla tych, którzy wolą zostać w domu, będą dostępne transmisje poszczególnych spotkań i innych, tworzących program Imienin wydarzeń.
Szczegółowy program na stronie FB wydarzenia.

photo/pixabay

On natchniony i młody był – 30 sierpnia (niedziela), godz. 19.00, Wrocław

W przeddzień 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność, warto zajrzeć do Starego Klasztoru na koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Jacek Kaczmarski nazywany był “bardem Solidarności” , a wpływ jego twórczości na formację pokolenia Sierpnia 80′ trudny jest do przecenienia. 20 lat temu, w 20. rocznicę powstania Solidarności, Jacek Kaczmarski wystąpił z pamiętnym koncertem na wrocławskim Rynku. Dokonał też osłonięcia tabliczki z nowo nadaną nazwą Placu Solidarności. Dziś Jego imię nosi jedna z pobliskich ulic.

Najbardziej znane piosenki barda z końca lat 70′, karnawału “Solidarności” oraz stanu wojennego zaśpiewają TRIO ŁÓDZKO- CHOJNOWSKIE oraz ADAM ŁAPACZ. Zapowiada się długi muzyczny wieczór wspomnień – przygotujcie się na wspólne śpiewanie piosenek największego polskiego barda.

Po głównym koncercie organizatorzy zapraszają na tradycyjne afterparty prowadzone przez muzyków skupionych wokół Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego.

Źródło informacji strona organizatora

Title photo by Sincerely Media on Unsplash