760. Jarmark św. Dominika rozpocznie się w najbliższy piątek, 25 lipca w Gdańsku.

Na Jarmarku się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje najpiękniejsze kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260. Wtedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

Fot. Lukasz Glowala

W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.

Na Jarmark zewsząd przybywali niegdyś cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.

Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, dzięki czemu stał się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. Dlatego też hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak bezsprzecznie historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.

Siłą jarmarku jest z pewnością jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można prze wszystkim przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie zabraknie artystycznego rękodzieła i smakołyków z prawie całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.

Bezpieczeństwo na Jarmarku św. Dominika

Organizatorzy wdrożyli wszystkie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny środki ostrożności, a także na bieżąco śledzą i monitorują sytuację. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami bezpieczeństwa podczas tegorocznego Jarmarku.

Facebookowe otwarcie Jarmarku i parady

Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika gromadzi zawsze na Długim Targu tłumy oglądających. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, w tym roku spotkamy się na otwarciu przede wszystkim w sieci – przekazanie klucza do bram miasta będzie można oglądać na jarmarkowym Facebooku (sobota 25 lipca, godz. 12.00).

Tuż po tym na uliczkach Głównego Miasta pojawią się barwne postaci, odgrywające scenki rodzajowe: Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy, Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku), panienka z okienka, ptasznik i pastereczka.


Świat teatru i cyrku towarzyszyć nam będzie na pewno przez cały jarmark. Kostiumowe miniparady z muzykantami, kuglarzami, szczudlarzami i maskotkami odbywać się będą we wszystkie poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele.

Starocie i łakocie na Jarmarku

Starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i produkty regionalne prezentowane będą na ponad 650 kramach. Największy procent stoisk, bo niemal 32, zajmą rzemieślnicy. Stoiska kolekcjonerskie stanowić będą prawie 24% powierzchni, artystyczne około 18%, przystanki kulinarne niemal 12%, a przysmaki regionalne ponad 6%.

Niewątpliwie najwięcej niespodzianek znajdziemy, jak zawsze, na pchlim targu. Tu królować będą bezsprzecznie przedmioty stare, rzadkie i ciekawe. Towary wytwarzane ręcznie, z pasją i pomysłem znajdziemy niewątpliwie na stoiskach artystycznych i rzemieślniczych.

Smaczne wypieki, sery, wędliny, przetwory, produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami znajdziemy na pewno w strefie produktów regionalnych. Przystanki kulinarne z menu na słono i na słodko, z potrawami z różnych stron świata zlokalizowane będą głównie na Targu Węglowym, w Parku Świętopełka, na Wyspie Ołowianka, na Targu Rybnym i na Długich Ogrodach. W związku z tym będzie czym z pewnością zapełniać domowe spiżarnie.

W pierwszą niedzielę Jarmarku na Długim Targu swoje stoiska rozłożą przede wszystkim piekarze i cukiernicy. Pośród atrakcji Święta Chleba znajdą się oczywiście godne uwagi konkursy na Smakołyk Święta Chleba i na najlepszy chleb domowego wypieku.

W ramach projektu „Pomorskie Smaki” Marszałek Samorząd Województwa Pomorskiego przez cały czas trwania Jarmarku zaprasza na Wyspę Ołowianka, gdzie prezentowane będą walory kulinarne, kulturalne i turystyczne województwa pomorskiego.

Najlepsze produkty w kategoriach Dobry Smak i Dobry Design zdobędą Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020.

Strefy relaksu

Przede wszystkim w Parku Świętopełka na najmłodszych czekać będzie baśniowa kraina wyobraźni, a wieczorami rozbrzmiewać będzie muzyka. Miejscem istotnym dla kinomanów będzie z kolei Wyspa Ołowianka, gdyż to właśnie tu w programie letniego kina pod chmurką znajda się godne uwagi filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne.

Przystanek na Targu Węglowym to z kolei strefa relaksu i aktywności sportowych dla rodzin z dziećmi (na dmuchanym Stadionie Energa Gdańsk i mini boisku).

Atrakcje z markami Carlsberg Polska

Na 760 rocznicę Jarmarku św. Dominika szereg atrakcji dla gości odwiedzających Gdańsk przygotowały marki Carlsberg Polska. Okocim, główny piwny partner Jarmarku zaprasza do Strefy Beczki Okocimskiej na Wyspie Ołowiance. Z pewnością będzie tam można spróbować szerokiego wyboru piw Okocim. Tutaj też w przyjemny i atrakcyjny sposób będzie można z całą pewnością poszerzyć swoją wiedzę o piwie i zagrać w piwne gry.

Wszystko to odbywać się będzie przy niewątpliwie relaksujących DJ-setach. Marka Grimbergen, czyli znakomite piwo w belgijskim stylu zaprasza na Grimbergen Foodparing – warsztaty z szefem kuchni i dziennikarzem kulinarnym Tomaszem Jakubiakiem. Zaprezentuje on z pewnością tajniki dobierania odpowiedniego piwa do potraw. Wieczór filmowy z Somersby to letni seans filmowy na Wyspie Ołowiance, połączony z degustacją różnych smaków piwa Somersby.

Razem możemy więcej – w Jarmarku siła

Wędrując po Jarmarku będziemy mogli, podobnie jak w latach ubiegłych, wspierać potrzebujących. Na Ołowiance swój punkt z kawą, herbatą i lemoniadą będzie miała Fundacja Obudzić Nadzieję. Jej celem jest przede wszystkim pomoc dzieciom (stoisko nr 21). Stoisko Fundacji Hospicyjnej znajdziemy na ul. św. Ducha (nr 220). Tu będzie można nabyć głównie ręcznie wytwarzane magnesy z fotografią turysty, gdańskie pocztówki i literaturę o charakterze terapeutycznym. Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio na Targu Węglowym (stoisko nr 25) sprzedawać będzie książki ks. Jana Kaczkowskiego.

JARMARK SW. DOMINIKA 2018

Podsumowując: tradycja i współczesność, przedmioty z przeszłością i przedmioty wytwarzane z pasją, dobre smaki i klimatyczne, leniwe wieczory, trochę muzyki i trochę kina – taki będzie z pewnością jubileuszowy, 760. Jarmark św. Dominika. Z całą pewnością na Jarmarku nie zabraknie redakcji Better-Side.com. Oczywiście  możecie bez wątpienia liczyć na naszą relację. Mamy nadzieję, że przeczytacie ją z zainteresowaniem, ale bez wątpienia namawiamy Was do odwiedzenia Jarmarku. Będzie on trwał do 16 sierpnia.

Więcej na stronie www.jarmarkdominika.pl

Źródło: informacja prasowa
fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl