Pałac w Nieborowie to jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Oddalony od Warszawy o ok. 80 km jest ulubionych przez nas celem wycieczek.

Możemy tu niewątpliwie spędzić cały dzień albo wielokrotnie wracać na szybkie „ładowanie akumulatorów”.

Photo by Magdalena Anna Szmidt

Ogród i park w Nieborowie

Przede wszystkim jest tu przepiękny i rozległy ogród w stylu francuskim, po którym można spacerować godzinami. Drzewostan ogrodu i parku zawiera głównie lipy, klony, kasztanowce, białodrzewy, świerki, graby, wierzby, dęby, topole, jesiony i modrzewie. Godne uwagi są rzadkie gatunki drzew, jak miłorząb i imponujących rozmiarów platany, zasadzone w 1770 roku przez ówczesnego właściciela posiadłości, hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego.

Photo by Magdalena Anna Szmidt

Pałac w Nieborowie

Niewątpliwie warte uwagi są także wnętrza pałacowe, a wśród nich robiąca niezwykła wrażenie biblioteka . Salę wypełnia 13 mahoniowych szaf bibliotecznych, które mieszczą zabytkowy księgozbiór liczący ponad 11 tysięcy woluminów. Tu również znajdują się dwa ogromne  XVII-wieczne globusy, pochodzące z Wersalu. Wykonał je włoski geograf, kartograf i encyklopedysta Vincenzo Maria Coronelli.

W salach rezydencji znajdują się meble z przełomu XVIII i XIX stulecia, a także liczne obrazy oraz antyczne rzeźby (m.in. słynna „Głowa Niobe”). Obok nieborowskiego pałacu zachowały się zabytkowe budynki gospodarcze z końca XVIII wieku. Są tu dwie oranżerie, dawny browar, domy oficjalistów, pawilon myśliwski, stajnia i wozownia.

Trochę historii rezydencji w Nieborowie

Rezydencja miała bardzo burzliwe dzieje ponieważ na przestrzeni wieków przechodziła z rąk do rąk. W 1774 roku trafiła w ręce Radziwiłłów. Właścicielem rezydencji został książę Michał Hieronim Radziwiłł, który zgromadził w pałacu kolekcję dzieł sztuki, starodruków i mebli. Przebudował wnętrza w stylu wczesnoklasycystycznym oraz założył barokowy ogród w stylu francuskim. Niewątpliwie okres świetności przypadł na drugą połowę XVIII w., kiedy to z przepychem urządzone zostały pałacowe wnętrza.

Goście Nieborowa

W latach swej świetności gośćmi rezydencji było wiele znanych osób m.in. głowy państw, a wśród nich Stanisław August Poniatowski, Fryderyk Wilhelm, cesarz Aleksander I i artyści Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski, Stanisław Trembecki.

W czasach współczesnych Nieborów odwiedzali  m.in. Willy Brandt, Raisa Gorbaczow, George Bush, prezydent Ryszard Kaczorowski, Lee Radziwiłł (siostra Jackie Kennedy) i królowa Hiszpanii Zofia.

Photo by Magdalena Anna Szmidt

Romantyczna Arkadia

Niedaleko (w kierunku na Łowicz) znajduje się sentymentalny park Arkadia. Założony w 1778 roku przez Helenę Radziwiłłową stanowi piękny przykład charakterystycznego dla XVIII w. przedromantycznego ogrodu. Jego idea wyrosła bezsprzecznie z fascynacji z pewnością starożytnością i średniowieczem. Obrazuje też wpływ modnej wówczas filozofii powrotu do nieskażonej natury. Centralnym punktem parku w Arkadii jest Świątynia Diany, zaś za Łukiem Greckim – strzelisty Domek Gotycki. Pełnił on przede wszystkim rolę tzw. mieszkania rycerskiego dla syna fundatorki – Gedeona. W jego pobliżu znajduje się zbudowana z ogromnych głazów granitowych, Grota Sybilli.

Wiele emocji współczesnych wzbudzał nieistniejący dziś symboliczny Grobowiec Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej. To z niego pochodzi jedyny ocalony artefakt – posąg św. Cecylii, który możemy oglądać w pałacu nieborowskim.

Oryginalna architektura w połączeniu z obficie występującą tu wodą, bujną, niemal dziką roślinnością i starym drzewostanem tworzy ten piękny do dziś zakątek.

Main photo by Magdalena Anna Szmidt