Toruń to idealna destynacja na weekend lub na kilkudniową wycieczkę w drodze z Łodzi, Warszawy, Poznania czy z południa Polski do Trójmiasta. Wbrew pozorom warto tu przyjechać nie tylko na pyszne chałwowe pierniczki, ale przede wszystkim na spacer po urokliwym rynku. Oto 5, miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Toruniu.

Miasto Kopernika każdy z nas zna ze szkoły podstawowej, ale nie każdy z nas miał okazję je odwiedzić. Zwykle zatrzymujesz się w nim podczas podróży do Trójmiasta bądź… masz to w planach od wielu lat. Podobnie jak z wizytą w Krakowie, jadąc do Zakopanego. Znasz to? U nas zawsze pojawiała się chęć postoju w Toruniu, ale zawsze brakowało czasu, bądź pojawiało się słynne “następnym razem”. W końcu w jeden z wrześniowych weekendów wpadł nam do głowy pomysł, że może warto wybrać się gdzieś niedaleko Warszawy, gdzie jeszcze nie byliśmy, ale jest niedaleko. I tak znaleźliśmy się w Toruniu po zaledwie 2-godzinnej wycieczce ze stolicy.

Toruń Stare Miasto
Toruń Stare Miasto

5 miejsc, które warto odwiedzić w Toruniu

Zastanawiasz się, co ciekawego możesz zobaczyć podczas pobytu w Toruniu i czy warto się zatrzymać akurat w tym polskim mieście? Oprócz monumentalnego pomnika Mikołaja Kopernika oraz sklepów z piernikami w najróżniejszych smakach, które znajdują się niemal na każdym rogu, polecamy kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć!

Panorama Torunia z ponad 700-letniej Wieży Ratuszowej

Toruń Stare Miasto
Toruń Stare Miasto

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Torunia, a zarazem pierwszym na naszej subiektywnej liście jest 40-metrowa, ratuszowa wieża, która liczy sobie aż 730 lat. Jednocześnie jest najstarszą i najwyższą wieżą ratuszową w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze szczytu wieży rozpościera się malowniczy widok na Stare Miasto, Wisłę oraz odleglejsze tereny miasta. Na wieżę prowadzi 175 schodów, a wejście jest dość strome. Już sami nie wiemy, czy wejście, czy też zejście z wieży było trudniejsze. Jedno jest pewne: zaliczyliśmy solidny trening!

Pokaz astronomiczny w planetarium

Planetarium Toruń
Planetarium Toruń

Przy ulicy Franciszkańskiej 15 w okrągłym budynku dawnego zbiornika gazowego, znajduje się budynek planetarium. To wspaniała atrakcja Torunia nie tylko dla tych z Was, którzy interesują się kosmosem. Warto poświęcić 40 minut, aby zobaczyć choć jeden z niezwykłych seansów o wszechświecie. Na ogromnej kopule wyświetlane są pokazy, podczas których nie tylko możesz się zrelaksować w wygodnym kinowym fotelu, ale przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co znajduje się poza planetą Ziemia. Bądź podobnie, jak my – możesz przeżyć noc polarną na biegunie.

Krzywa Wieża i spacer po toruńskiej starówce

Do wszystkich wymienionych miejsc na naszej liście łatwo dotrzesz podczas spaceru po starówce. Zachęcamy Cię do odkrywczej, spokojnej przechadzki po toruńskich uliczkach, ponieważ w ten sposób najlepiej jest poznać miasto. Z pewnością przechadzając się po Starym Mieście, natkniesz się na 52 baszt obronnych. Jedna z nich może wydać Ci się jakaś dziwna…

Krzywa Wieża – bo to ją mamy na myśli –  to jedna ze średniowiecznych baszt, która zawdzięcza swoją nazwę widocznemu odchyleniu od pionu wynoszącemu prawie półtora metra! Niech nie zdziwią Cię próby utrzymania równowagi pod wieżą. Legenda głosi, że Krzywa Wieża w Toruniu została zbudowana w akcie pokuty.

Według legendy toruński krzyżak zakochał się i złamał śluby czystości. Wieża symbolizuje jego odejście od surowych, zakonnych zasad. Utrzymanie równowagi pod ścianą wieży to test dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy ich grzechy są cięższe od grzechów owego krzyżaka. Jeśli tak – nie zdołają utrzymać równowagi. Prawdopodobny powód skrzywienia wieży jest jednak bardziej przyziemny i jest związanym  z osunięciem piaszczystego podłoża.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika
Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika zlokalizowane jest w dawnej fabryce pierników Gustava Weese’go. To interesująca atrakcja dla całej rodziny. Właśnie tutaj dowiesz się wszystkiego na temat historii toruńskiego piernika. Zobaczysz formy piernikowe i dawne piece, w których wypiekano najsłynniejszy toruński przysmak. Ponadto w Muzeum Toruńskiego Piernika możesz wziąć udział w warsztatach piernikarskich.

Obiad w restauracji Monka

Monka Toruń
Monka Toruń

Pączek z szarpanym mięsem z jelenia, pierogi z dzikiem lub awokado w tapioce. Wymyślna, ale jakże przepyszna karta dań w toruńskiej restauracji Monka, jest warta grzechu! Mniam!

Toruń – gdzie nocować?

Jeśli planujesz zatrzymać się w Toruniu na noc, to warto,  żebyś wiedział, że miasto posiada rozbudowaną bazę noclegowo-gastronomiczną. Nie należy, więc spodziewać się utrudnień w rezerwacji noclegu nawet na jeden dzień przed wyjazdem. My tradycyjnie zarezerwowaliśmy nocleg przez booking i wybraliśmy hotel położony w doskonałej lokalizacji nad Wisłą na toruńskiej starówce.

Hotel Bulwar Toruń
Hotel Bulwar Toruń

4-gwiazdowy hotel Bulwar to dość spory obiekt usytuowany nad samym brzegiem Wisły, zaledwie 350 metrów od Rynku Staromiejskiego i nieopodal słynnej Krzywej Wieży. Główne atrakcje miasta oddalone są od obiektu o kilka minut spacerem. Codziennie rano w obiekcie serwowane są urozmaicone śniadania w formie bufetu, a elegancka restauracja zaprasza na dania z karty. Ponadto w hotelu Bulwar jest centrum spa i odnowy biologicznej, w którym oferowane są masaże oraz zabiegi na ciało.

Spodobał Ci się ten artykuł? Koniecznie przeczytaj inne nasze artykuły:

Magda Szmidt marketing copywriting