Dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej – jedną z nowo otwartych galerii w Państwowym Muzeum Etnograficznym poświęcono Azji, drugą Afryce.

Wystawa prezentuje Afrykę i Azję przede wszystkim poprzez unikatowe eksponaty. Multimedialne stanowiska zaś uatrakcyjniają przekaz i w spójny sposób przekazują historię kontynentów.

Nowa wystawa stała

Wystawa stała ma charakter historyczny i przedstawia zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego pochodzące z tych dwóch rozległych kontynentów. Historie opowiadają o przeszłości, o tym jak postrzegano kontynenty przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku.

Afryka magów i królów

Afrykańska część wystawy ma ambicje mówienia o Afryce niejako głosem Leopolda Janikowskiego. Ten polski podróżnik, eksplorujący Afrykę pod koniec XIX wieku, związany był z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To on, ze swych zbiorów z Afryki, zorganizował pierwszą w Warszawie wystawę etnograficzną poświęconą Afryce. Wystawa ta stała się źródłem idei stworzenia w Warszawie Muzeum Etnograficznego.

W afrykańskiej części nowej wystawy możemy przyjrzeć się obiektom związanym przede wszystkim z władzą i magią. Królowie i czarownicy są istotnymi figurami galerii.

Azja wędrowców

W kulturze azjatyckiej głęboko zakorzenione jest przemieszczanie się. Stąd zatem bierze się znaczenie wizerunku butów i odcisku stóp. Stopy w butach pokonują przede wszystkim drogę fizyczną, ale słowo „droga”, „ścieżka” ma też znaczenie religijne i przenośne. Szlaki, nie tylko azjatyckie wędrowcy przemierzają od wieków. Ich drogi, nie tylko te geograficzne, ale również mistyczne, chce przede wszystkim pokazać galeria azjatycka. Buddyzm Małej, Wielkiej i Diamentowej Drogi, ścieżka środka, droga poznania, droga walki, droga miecza i łuku, droga herbaty, kwiatów – wszystkie je można odnaleźć na wystawie.

Wystawa ‘Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi’ na krótkim filmie:

Obie ekspozycje pokazują najcenniejsze obiekty ze zbiorów i kolekcji PME poświęconych Afryce i Azji – tłumaczy Tadeusz Zając p.o. Dyrektora PME – Mimo tego, że wystawa ma charakter historyczny, to wierzymy, że pokazane na niej archetypy bogatych kultur Azji i Afryki wpłyną na wyobraźnię naszej publiczności. Do współpracy przy wystawie chcemy zaprosić społeczności afrykańskie i azjatyckie mieszkające w Warszawie i na Mazowszu. Mamy nadzieję, że nasza wystawa wpłynie na lepsze rozumienie się i poszanowanie przedstawicieli różnych kultur.

W muzeum realizowana jest kolejna nowa inwestycja – profesjonalna pracownia ceramiczna. O jej otwarciu będziemy informować.

Nowa wystawa stała ‘Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi’ czynna jest dla zwiedzających od 1 października 2020 roku.

Źródło: mat. prasowe PME

Fot. P. Walczak, PME