Mam nadzieję, że też część weekendu spędziliście z dobrą książką lub z filmem. Tym razem u mnie zagościło trochę historii: historyczny serial The Crown i biografia renesansowego geniusza. Zapraszam!

„The Crown” serial Netflix

Ten wspaniały kostiumowy serial ma już wielu swoich fanów, którzy z niecierpliwością oczekują na jego czwarty sezon. W ostatnich dniach sieć obiegła informacja, że doczekamy się również sezonu piątego i szóstego. Serial bardzo wiernie opowiada historię panowania Elżbiety II. Barwna galeria postaci historycznych i świetny scenariusz każdego z odcinków. Zobacz zwiastun serialu w serwisie YouTube.

Przede wszystkim jednak niebywała wierność w pokazaniu detali zarówno w scenografii, jak i kostiumach. Każdy z odcinków ogląda się doskonale. W każdym widzimy niezwykły mariaż Elżbiety, nie tylko z Filipem, ale przede wszystkim z Koroną. To, w jaki sposób pokazano podporządkowanie życia osobistego i życie całej rodziny dobru i wartościom Zjednoczonego Królestwa jest tej produkcji największym atutem.

Nie brak w nim pytań o sensowność utrzymywania monarchii. Przede wszystkim jednak nie brak szacunku dla Korony i historii Wielkiej Brytanii. Wrażenia dopełnia rewelacyjna muzyka Hansa Zimmera. Osobiście bardzo jestem ciekawa nowych odcinków serialu, które poznamy już tej jesieni.

„Leonardo da Vinci” Walter Isaacson

To niemal 800-stronicowa opowieść o życiu jednego z największych artystów wszech czasów. Znakomitą biografię Waltera Isaacsona (autora równie porywającej biografii Steve’a Jobsa) czyta się jak najlepszą powieść. Bo i życie Leonarda da Vinci niemalże taką powieścią było.

To literacki portret geniusza, epoki, w której żył i licznych, znanych postaci historycznych, które pojawiały się w jego życiu. Książka również odpowiada na pytanie, dlaczego to Toskania, a w szczególności Florencja, stały się centrum włoskiego renesansu i jak to się stało, że do dziś Włosi uchodzą za naród artystów i wybitnych twórców. Autor obala też wiele mitów związanych z Leonardem, między innymi tą, stworzoną przez ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda o dziecięcych doświadczeniach erotycznych bohatera.

Opowieść o stworzeniu Człowieka witruwiańskiego to majstersztyk suspensu. Zaś oddzielny rozdział poświęcony Mona Lisie to już wisienka na torcie dla ciekawych historycznych anegdot.

 

Main photo by Markus Spiske on Unsplash