Hydrolat jest wodą kwiatową, która powstaje podczas procesu destylacji materiału roślinnego. Inaczej mówiąc jest to pewien „efekt uboczny” powstawania olejków eterycznych. Para wodna o temperaturze stu stopni pozwala uwolnić molekuły znajdujące się w różnych częściach roślin. Wytrącają się dwie części – oleista, czyli olejki eteryczne oraz wodna, występująca pod postacią hydrolatu.

Jak i kiedy stosować hydrolat?

Możemy stosować go do dokończenia demakijażu, kiedy nasz płyn micelarny nie poradził sobie z usunięciem zanieczyszczeń. Idealnie sprawdza się w roli naturalnego zamiennika toniku. Wtedy jego zadaniem jest tonizowanie skóry po jej oczyszczeniu. Nie wcieramy go wacikiem, ale spryskujemy skórę i delikatnie wklepujemy. Dla cer szczególnie wrażliwych może on stanowić poranny zamiennik preparatów myjących.

Na co zwrócić uwagę kupując hydrolat?

Przede wszystkim upewnijmy się, że wybieramy prawdziwy hydrolat, a nie sztucznie perfumowaną wodę – ta druga lubi się pod niego podszywać. Ze względu na to, że hydrolat jest bardzo delikatny i ma PH zbliżone do naturalnego odczynu skóry, można śmiało stosować go nawet w okolicach oczu i w przypadku skóry wrażliwej. Ta ostatnia może jednak nie polubić się z hydrolatem z czarnej porzeczki albo takim z zawartością kwasów owocowych.

Każdy hydrolat możesz stosować jako:
Tonik do twarzy – rozpylaj na twarz po każdym myciu.
Składnik domowych masek – zmieszaj wodę kwiatową z glinką, maską algową w proszku, wmocnij ich działanie.
Podręczny “odświeżacz” – zabierz ze sobą na siłownię, basen, do torebki. Zwilżaj twarz w ciągu dnia.

Photo by Bee Naturalles on Unsplash

Jak dobrać hydrolat do rodzaju cery? Najpopularniejsze hydrolaty

Hydrolat lawendowy
Będzie odpowiedni dla skóry tłustej, trądzikowej i dojrzałej oraz podrażnionej, a to za sprawą łagodzących i gojących właściwości. Dodatkowo hydrolat lawendowy będzie działał antyoksydacyjnie. Będzie też idealnym towarzystwem dla hydrolatu z kocanki i hydrolatu rozmarynowego.

Hydrolat oczarowy
Ten z kolei, produkowany z pędów oczaru wirginijskiego, dzięki swym ściągającym i antybakteryjnym właściwościom, sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej i podrażnionej . Można łączyć go z hydrolatem z neroli i drzewa herbacianego.

Photo by Kim Daniels on Unsplash

Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli)
Będzie ulgą przede wszystkim dla skóry z trądzikiem różowatym i mieszanej – ściąga, regeneruje, a także działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Hydrolat różany
To produkt kosmetyczny z płatków róży damasceńskiej bogatej w bioflawonoidy oraz lotne olejki eteryczne. Działa tonizująco i kojąco, wyrównuje koloryt cery, przywraca fizjologiczne pH po myciu. Przeznaczony do każdego rodzaju cery, a w szczególności: wrażliwej, suchej, dojrzałej, pozbawionej elastyczności. Sucha i odwodniona skóra oraz ta z pierwszymi oznakami starzenia polubi się za to z hydrolatem z pszenicy. Ten nawilża, rewitalizuje, regeneruje i działa przeciwzmarszczkowo.

Main photo by Tirza van Dijk on Unsplash