46% Polaków hejtuje. Co trzeci polski internauta przyznaje, że spotkał się w sieci z hejtem wobec własnej osoby. Hejtowanie jest powszechne, a krytyczne komentarze niewybredne. Instagram, jeden z wiodących serwisów społecznościowych postanowił zadbać o samopoczucie internautów i pomóc przeciwdziałać hejtowi.

Social media na świecie

Na korzystaniu z social media w ciągu dnia spędzamy średnio 2 godziny i 16 minut! Wynika z raport „Digital 2019” Hootsuite i We Are Social opublikowanego na początku 2019 roku. Całkowita liczba aktywnych użytkowników mediów społecznościowych na świecie wynosi 3,484 mld. Jest to 45% całej populacji oraz wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 280 mln w stosunku do roku poprzedniego, czyli 9%. Na początku 2019 roku Instagram mógł pochwalić się… 1 mld użytkowników.

Hejt w sieci

Nieumiejętnie wyrażona krytyka lub po prostu złośliwy komentarz, którego celem jest wyrażenie niezadowolenia i odreagowanie złości na przypadkowej osobie, to powszechny problem w sieci. Złośliwe komentarze w internecie? Oczywiście każdy z nas widział ich całe mnóstwo. Może nawet sam kilka napisał…? Z pewnością zdarzyło się Wam spotkać z hejtem.

Wiele światowych marek poświęca swoje międzynarodowe kampanie zjawisku hejtu. Najnowsze kampanie to, m.in. Sprite „Trwa sezon hejterów. Żyj rześko”, RIMMEL #iwillnotbedeleted czy CityFit z fundacją Cancer Fighters „Pogromcy Złośliwości”. Teraz również Instagram postanowił zadbać o samopoczucie swoich użytkowników i wprowadzić nowe narzędzie.

Nowe narzędzie Instagrama – zapobiegnie hejtowi?

Instagram skorzysta ze sztucznej inteligencji, która podda ocenie publikowane w serwisie treści. W momencie, gdy użytkownik zechce pozostawić nieprzychylny komentarz pod zdjęciem, przed jego opublikowaniem wyświetli się pytanie: „Czy jesteś pewien, że chcesz to opublikować? Dowiedz się więcej” – donosi Harper’s Baazar.

Następnie po wciśnięciu przycisku: „Dowiedz się więcej”, pojawi się kolejna informacja. „Skłaniamy do ponownego przemyślenia komentarzy, podobnych do tych, jakie po opublikowaniu zostały zgłoszone jako obraźliwe”. Nie uniemożliwi to opublikowania nieprzyjemnego komentarza Być może sprawi, że osoba, która chce go umieścić, zatrzyma się na chwilę i zastanowi. 

Instagram nie zamierza na tym poprzestać. Platforma już pracuje nad narzędziem o nazwie Restrict. Będzie miało  za zadanie filtrować negatywne komentarze.

photo: Unsplash.com | Georgia de Lotz

Czytaj więcej: Hejt… czyli jak Polacy wyrażają swoją opinię w sieci