Na wstępie chciałabym Wam przybliżyć co to jest joga i jakie daje korzyści. Joga to system filozofii indyjskiej oparty na samodoskonaleniu umysłu i ciała. Nie jest to żadna religia, lecz praktyka pracy nad samym sobą. Znana była już nawet 2000 lat p.n.e. Dużo się mówi o duchowości w jodze. Warto skupić się na aktualnym zastosowaniu jogi w medycynie.

Obecne czasy wiążą się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Przemęczenie, stres, zanieczyszczone środowisko, pracoholizm, praca siedząca i mało aktywności fizycznej wyniszczają nasze organizmy. Warto znaleźć sobie idealny sposób na relaks i oddech po całym dniu. A dodatkowo rozluźniać i rozciągać nasze ciało. Ja w jodze znalazłam ukojenie na ból kręgosłupa, po 8 godzinach dziennie w pracy przed komputerem. Do jogi nie potrzebujemy specjalistycznych, drogich sprzętów. Na początek wystarczy luźny strój, który nie krępuje nam ruchów oraz mata. Początki jogi w Indiach praktykowano na skórach zwierzęcych lub matach z traw. No właśnie. Jaką matę kupić? Jakie są różnice? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Właściwości antypoślizgowe

Przy wyborze maty warto zwrócić przede wszystkim uwagę na właściwości antypoślizgowe, przyczepność maty do podłoża, wygodę, potrzebną w pozycjach leżących, odporność na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne oraz na łatwość w zwijaniu i oczywiście wygląd. Jeśli nasze stopy i dłonie będą się ślizgać na macie, to nie będziemy w stanie wykonywać prawidłowo wszystkich asan (pozycji). Joga stanie się dla nas udręką, a nie relaksem. Spód maty powinien być wyłożony antypoślizgową warstwą np. kauczuku. Dzięki temu mata nie będzie się poruszać w najmniej odpowiednim momencie. Zwłaszcza na początku naszej przygody z jogą ważne jest stabilne podłoże. Nasze dłonie i stopy mogą się ślizgać, ciało będzie próbowało złapać równowagę, to mata powinna nam w tym pomagać leżąc nieruchomo.

Cena i wygląd

Ceny mat są bardzo zróżnicowane. Najtańsze można kupić już za ok. 20-30 zł, a droższe nawet za kilkaset złotych. Przede wszystkim początkujący jogini i joginki maty wybierają oczami, czyli ważny jest wygląd. Obecnie jest mnóstwo wersji kolorystycznych mat danego rodzaju, niektóre nawet są ze wzorami. Musimy się zastanowić jacy jesteśmy i czy np. te wzory nie będą nas rozpraszać podczas zajęć. Kolory to też kwestia indywidualna i najlepiej wybrać taki, który naprawdę nam się podoba i patrzenie na niego sprawia nam przyjemność.

Wymiary maty

Ważna jest długość maty. Standardowe maty mają ok 180 cm długości. Jednak jeśli jesteś osobą wyższą musisz kupić dłuższą matę, aby mieć pełną swobodę podczas praktyki. Jeśli jesteś niskiego wzrostu może się okazać, że standardowy wymiar nie jest Ci potrzebny, a wręcz może sprawiać Ci większą trudność np. przy zwijaniu maty.

Mata w podróży i w transporcie

Zastanów się też czy często będziesz z matą podróżować, czy może będzie ona głównie leżeć w domu. Tutaj ważna jest waga. Jeśli pół dnia musisz nosić matę ze sobą w różne miejsca i przepychać się z nią w środkach komunikacji miejskiej, lepiej wybrać cienką matę, której nie trzeba zwijać w rulon, lecz można złożyć i schować w plecaku czy torbie. Jeśli już zdecydujesz się na grubszą matę, to warto zaopatrzyć się od razu w specjalny pokrowiec, który będzie chronił matę przed zabrudzeniami, mata nie będzie się rozwijać, a Tobie będzie zdecydowanie wygodniej ją nosić.

Wytrzymałość

Nieważne gdzie będziesz korzystał z maty i jak często, ważne aby była ona wytrzymała. Niektóre tańsze maty wykruszają się, co po kilku razach może znacząco wpłynąć na jakość praktyki, a dodatkowo wywołać w Tobie niechęć do rozwijania jej, ponieważ po każdym użyciu będziesz musiał sprzątać podłogę. Wytrzymała mata posłuży Ci na lata. Ważny jest materiał, a jakiego wykonana jest mata. Najczęściej można spotkać maty w PCV, czyli polichlorku winylu. Tkanina ta jest syntetyczna, ale bezpieczna dla użytkownika, dzięki wielu testom wykonanym przez wiodące marki. Zwróć uwagę czy mata ma certyfikat Oeko-Tex, który gwarantuje, że mata nie zawiera w sobie szkodliwych substancji.

Dostępne są też produkty z ekologicznego surowca, które zawierają w sobie kauczuk. Jeśli zależy Ci na środowisku, to swobodnie możesz zdecydować się na ten rodzaj, ponieważ materiał ten jest w pełni biodegradowalny. Dodatkową zaletą, a może nawet podstawową, jest dobra przyczepność maty do podłoża. Dzięki temu swobodnie i bezpiecznie możesz wykonywać asany.

Na rynku dostać można również maty z połączenia dwóch surowców – naturalnego i syntetycznego. Takie połączenia gwarantują lepszą wytrzymałość maty i jej dłuższą żywotność.

Grubość

Dostępne są naprawdę różne grubości mat. Najcieńsze mają 0,9 mm, a grubsze nawet 8 mm. Tak jak pisałam wcześniej, jeśli często transportujesz matę, to warto wybrać tą cieńszą, ponieważ będzie lżejsza i łatwiejsza do złożenia. W domu możesz sobie pozwolić na grubszą matę, ponieważ będzie ona bardziej komfortowa. Jednak przed zakupem sprawdź, czy zbyt mocno nie zapadasz się w nią, bo utrudni Ci to całą praktykę i nie sprawi przyjemności. Cienka mata będzie twardsza i mniej sprężysta.

Istotną rolę odgrywa higiena. Oczywiście z jednej maty powinna korzystać jedna osoba, ponieważ podczas zajęć pocą nam się dłonie i stopy. Zwróć uwagę, czy matę można prać lub w łatwy sposób czyścić. Czasem nawet nakremowana ręka może zostawić tłusty ślad. Najłatwiej czyścić matę domowym sposobem roztworem na bazie octu. Nie poleca się innych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić matę. Dlatego przy wyborze sprawdź podatność maty na zabrudzenia.

Spód maty powinien być wyłożony antypoślizgową warstwą np. kauczuku. Dzięki temu mata nie będzie się poruszać w najmniej odpowiednim momencie. Zwłaszcza na początku naszej przygody z jogą ważne jest stabilne podłoże. Nasze dłonie i stopy mogą się ślizgać, ciało będzie próbowało złapać równowagę, to mata powinna nam w tym pomagać leżąc nieruchomo.

Ranking

Poniżej prezentuję 7 wybranych przeze mnie mat do jogi z ich krótką charakterystyką.

Phoenix Fitness

Cena: ok. 60 zł

Długość: 183 cm

Szerokość: 60 cm

Grubość: 6 mm

Kolory: 8 kolorów do wyboru

Uwagi: mata jest miękka, dzięki temu bardzo komfortowa. Zapewnia wygodę i ciepło od podłoża. Zwija się w łatwy sposób. Antypoślizgowa. Nie zawiera lateksu ani PVC, więc jest polecana również alergikom.

UXMAL 45188-PINK MARTES

Cena: ok. 40 zł

Długość: 173 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 4 mm

Kolory: 1 kolor do wyboru – różowy

Uwagi: mata wykonana z PVC. Antypoślizgowa, jednak przy wilgotnych dłoniach już taka nie jest. Średniej grubości, dzięki czemu łatwo się zwija, lecz słabo izoluje od podłoża.

Proyoga marki IQ

Cena: ok. 130 zł

Długość: 173 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 4 mm

Kolory: 1 kolor do wyboru – różowo granatowy

Uwagi: wykonana z materiału TPE, tzw. kauczuk termoplastyczny. Antypoślizgowa dzięki nieregularnej powierzchni. Plusem jest jej waga – bardzo lekka i łatwa do zwinięcia oraz transportu.

Body Scuplture BB 626

Cena: ok. 100 zł

Długość: 173 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 4 mm

Kolory: 1 kolor do wyboru – różowy

Uwagi: wykonana z miękkiej pianki PVC. Antypoślizgowa. Gładka powierzchnia ułatwia czyszczenie. Marka Body Sculpture otrzymała LAUR KONSUMENTA 2014r.

ADIDAS ADYG-10640RDGR

Cena: ok. 120 zł

Długość: 173 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 6 mm

Kolory: 1 kolor do wyboru – czerwono-szary

Uwagi: wykonana z pianki PVC. Antypoślizgowa po obu stronach. Mimo swojej grubości słabo amortyzuje. Można wykorzystać również do zajęć pilates czy fitnessu. Jaskrawy, żywy kolor

Gaiam Citron Sundial

Cena: ok. 165 zł

Długość: 173 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 6 mm

Kolory: 1 kolor do wyboru – szary z cytrynowożółtym wzorem

Uwagi: wykonana z PVC. Antypoślizgowa i lekka. Trwały wzór. Odciąża stawy.

Jade Harmony Professional

Cena: ok. 600 zł

Długość: 188 cm

Szerokość: 61 cm

Grubość: 8 mm

Kolory: 3 kolory do wyboru

Uwagi: profesjonalna mata z naturalnego kauczuku z upraw odnawialnych. Bardzo wygodna. Antypoślizgowa w każdych warunkach. Dokładnie izoluje. Uznawana na najlepszą matę do jogi na świecie.

photo: unsplash.com