Planujesz weekend w Krakowie? A może wybierasz się w delegację, podczas której przeznaczysz kilka, wolnych godzin na poznanie miasta? Przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik po Krakowie. Dziś o tym, co warto zobaczyć podczas krótkiego pobytu w Krakowie. To absolutne turystyczne „must see”, którego nie możesz przegapić. Zobacz słynne zabytki, poznaj najcenniejsze skarby miasta i odwiedź najciekawsze zakątki. Delektuj się magią Krakowa podczas spaceru szlakiem Better Side…

W 2007 roku Kraków uzyskał miano „najmodniejszego miasta świata” według amerykańskiej agencji internetowej Orbitz, wyznaczającej trendy w światowej turystyce. Rok póżniej Kraków został zamieszczony przez portal podróżniczy TripAdvisor na liście dziesięciu „najwspanialszych miast świata”. W ostatnich latach bardzo ważną rolę odgrywa tutaj turystyka religijna, pielgrzymkowa oraz kongresowa. Bez wątpienia Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast, które każdy z nas powinien odwiedzić chociaż raz. Dawna stolica Polski zachwyca architekturą, urzeka nonszalancją i tętni życiem kulturalnym.

Kraków gdzie spać?

Oferta noclegowa w Krakowie jest bogata i dostosowana do potrzeb turystów o zróżnicowanej zasobności portfela. Znajdziesz tutaj ekskluzywne hotele i tańsze hostele. Najpopularniejszą formą noclegów jest wynajem apartamentów. Ich dogodna lokalizacja pozwala na szybki dojazd w najatrakcyjniejsze miejsca w mieście. Są one zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone. W Krakowie jest także wiele kwater prywatnych, z których wyszukaniem nie powinieneś mieć problemów. Najmniej komfortowymi miejscami noclegowymi są schroniska młodzieżowe, ale są one jednak najtańszą opcją.  

Kraków kiedy pojechać?

Miasto tętni życiem przez cały rok. W weekendy stanowi mekkę turystów oraz okazjonalnych wypadów panieńskich i kawalerskich. Wiosną, latem i wczesną jesienią należy liczyć się z tym, że ruch turystyczny jest zazwyczaj większy niż w pozostałej części roku. Poza tym warto wziąć pod uwagę, że wczesną wiosną, zimą i późną jesienią powietrze w Krakowie nie należy do najczystszych. W tym okresie smog utrzymuje się tam na bardzo wysokim poziomi. Stanowi, więc zagrożenie dla wszystkich, a szczególnie dla osób z astmą i z chorobami krążenia.   

Kraków jak dojechać?

Kraków jest doskonale skomunikowany, więc dojazd jest dogodny praktycznie ze wszystkich stron Polski. Do Krakowa można dostać się samochodem, pociągiem, drogą wodną lub samolotem. Przez miasto przechodzą drogi krajowe i europejskie, m.in. autostrada A4 oraz droga ekspresowa S7. Port lotniczy Kraków -Balice oferuje połączenia z 100 portami lotniczymi na świecie.   

Kraków co zobaczyć, czyli turystyczne „must see”

Dziś o tym, czego nie można przegapić podczas pobytu w Krakowie. To miejsca znane z przewodników i te mniej znane, ale bez wątpienia warte uwagi.   

Stare Miasto w Krakowie

www.MagdalenaSzmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt

… czyli Rynek Główny,  Sukiennice i  Kościół Mariacki. Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Koniecznie zajrzyjcie do Kościoła Mariackiego, ponieważ to prawdziwa perełka gotyckiej architektury. Tak, to tutaj mieści się fenomenalny ołtarz Wita Stwosza. Warto także zajrzeć do kościoła św. Wojciecha, samotnie stojącej wieży ratuszowej oraz do Sukiennic. Tam kupicie przepiękne rękodzieło i bursztynową biżuterię. Na Rynku stoi także pomnik Adama Mickiewicza, znajduje się płyta upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej, płyta upamiętniająca Insurekcję Kościuszkowską, a także płyta upamiętniająca Hołd Pruski.  Obowiązkowo, zanim ruszysz dalej, zatrzymaj się w jednym z ogródków na krakowskim rynku. To dobre miejsce na przyjemną chwilę zadumy i obserwację otoczenia. Restauracje, kawiarnie i puby zlokalizowane na Rynku to propozycja z niemalże wszystkich zakątków świata.

Zamek Królewski na Wawelu

http://magdalenaszmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt

To jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. To dawna rezydencja królewska, która w 1978 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego powierzchnia wynosi 7040 m². Koniecznie zaplanuj wcześniej, co zamierzasz zobaczyć. Polecamy wcześniej zamówić bilety przez internet, a na zwiedzanie zarezerwować sobie przynajmniej połowę dnia. W Zamku obowiązują zmienne godziny zwiedzania ekspozycji oraz zmienne ceny biletów, w zależności od sezonu. Szczegóły dotyczące zwiedzania możesz sprawdzić na stronie: www.wawel.krakow.pl. Wracając z Wawelu, warto przejść ulicą Senatorską, na której zlokalizowanych jest kilka dobrych restauracji.

Mały Rynek w Krakowie

http://magdalenaszmidt.com
Fot. Magdalena Anna S`zmidt

Znajduje się na tyłach kościoła Mariackiego, między ulicą Mikołajską i ulicą Sienną. Tutaj odbywa się część imprez oraz festiwali, m.in. Festiwal Pierogów. Warto przycupnąć, chociaż na chwilę na jednej z ławeczek, aby rozejrzeć się wokoło i rozkoszować się chwilą spędzaną w Krakowie. 

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

www.MagdalenaSzmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt

Warto wybrać się na spacer po parku ciągnącym się przy jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie, aby zobaczyć budynek Collegium Maius (licząca, aż 650 lat część Uniwersytetu Jagielońskiego). Gotyk, aż miło! Jednym z ważniejszych szlaków turystycznych Krakowa jest trasa uniwersytecka prowadząca między pięknymi, zabytkowymi budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krakowski Kazimierz

http://magdalenaszmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt

Zaniedbane kamienice, nieciekawe towarzystwo, opuszczone, zaniedbane zakątki… jeszcze w latach 90-tych, tak właśnie kojarzył się krakowski Kazimierz. Dzielnica, która wiele pamięta, żyje życiem młodych ludzi. Dzisiaj to enklawa artystów, ciekawych projektów, kafejek i dobrych restauracji. Spacer po krakowskim Kazimierzu to obowiązkowy punkt wizyty w mieście. To tutaj możesz spotkać nieliczne już rodziny żydowskie, spieszące w tradycyjnych strojach do jedynej czynnej obecnie synagogi. Na cały świat Kazimierz rozsławił film Stevena Spielberga. Zaułki Kazimierza były tłem dla niektórych scen nagrodzonej wieloma Oscarami „Listy Schindlera”.

Co jeszcze?

http://magdalenaszmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt

Lizbona w Krakowie? Super modną, instagramową kafejkę, w której zjesz tradycyjne, portugalskie ciastko i napijesz się dobrej kawy, znajdziesz przy ulicy Dolnych Młynów 3/4. W Café Lisboa czeka na Ciebie prawdziwa, dobra kawa, rewelacyjna selekcja win i pastel de nata! Cudo! Jeśli starczy Ci czasu to koniecznie zajrzyj do jednej z licznych galerii lub muzeów. Szczególnie polecamy Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie i Muzeum Archeologiczne.  

5 faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Krakowie

http://magdalenaszmidt.com
Fot. Magdalena Anna Szmidt
  • W Smoczej Jamie mieścił się kiedyś… najsłynniejszy w Krakowie dom publiczny 
  • Kości wiszące przy wejściu do katedry wawelskiej nie należą wcale do smoka, ale do nosorożca, walenia i mamuta. Jak głosi legenda, gdy dotkną ziemi, nastąpi koniec świata.
  • Słynna ulica Floriańska kojarzy się przede wszystkim z pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Przy Floriańskiej 6 znajduje się Lost Souls Alley… dom strachów z prawdziwego zdarzenia.
  • W Krakowie nakręcono, m.in. „Noce i dnie” Janusza Antczaka, „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy oraz „Kler” Wojciecha Smarzowskiego
  • Kraków był jednym z miast-gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 oraz Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 r.
photo: unsplash.com