W przestrzeni Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie otworzono interesującą wystawę pokazującą etapy podróżowania, przygotowywania się do drogi, badającą czujność zwiedzających ją podróżników oraz ich zachowania i zmysły. Nowa wystawa jest dedykowana dzieciom, ale także dorosłym.

To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach” 

To nazwa nowej wystawy, którą od 10 grudnia można zwiedzać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na wystawie zaprojektowano miejsca przeznaczone do dzielenia się wrażeniami z podróży przez kolejne przestrzenie ekspozycji. Ponadto scenografia zawiera interaktywne i multimedialne elementy do samodzielnego działania. Ponadto zawiera treści sprzyjające międzypokoleniowej refleksji nad podróżowaniem.

W przestrzeni wystawy znalazły się też obiekty z kolekcji muzeum. Wśród nich znajdziemy mapy, pamiątki regionalne, a także instrumenty nawiązujące do drogi i wędrówki duszy. Na zwiedzających czekają zagadki, zdania i ciekawostki, które zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, mogą okazać się zaskoczeniem.

Wystawa dla dzieci – refleksje nad podróżowaniem

podróżowanie Muzeum Etnograficzne w Warszawie nowa wystawa
mat. prasowe PME

Wystawa zachęca do zastanowienia się na tym, dlaczego podróżujemy. Autorzy wystawy kierują uwagę zwiedzających na różne, czasem nieoczywiste formy podróżowania, które podejmujemy. 

– Tytułem wystawy chcieliśmy podkreślić zmianę w naszym myśleniu o podróżowaniu. Bardziej niż o wyprawach dookoła świata, myślimy i opowiadamy o pięknie i potencjale najbliższego otoczenia. Poważnie traktujemy dbałość o dobrostan środowiska, którego jesteśmy częścią – tłumaczy Anna Grunwald, kierowniczka Działu Edukacji, który tworzył wystawę w Muzeum dla Dzieci.

Nowa wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Nowa wystawa to wyjątkowe zaproszenie do wyprawy, podczas której znajdziemy przestrzeń do zrozumienia własnych podróży, odszukania nowych ścieżek, a może nawet odkrywania na nowo. PME prezentuje ekspozycję „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach” w przestrzeni Muzeum dla Dzieci. Wędrówka przez wystawę i jej treści są zaplanowane tak, aby były atrakcyjne nie tylko dla najmłodszych zwiedzających.

Warto zauważyć, że specjalne miejsce na wystawie poświęcono Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, który był nie tylko poetą romantycznym, ale także podróżnikiem i tułaczem. Ciekawy akcent stanowi także wspomnienie o Wandzie Rutkiewicz, himalaistce i postaci roku 2022. Wystawę można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 10 grudnia 2021 roku do końca 2022 roku. Do wystawy powstała broszura edukacyjna, którą otrzymacie w kasie muzeum.

Wystawa została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Opis oraz szczegóły dotyczące wystawy znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

____

źródło: mat. prasowe Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie |  Photo by Steven Coffey on Unsplash

agencja marketingowa