Przerwy na kawę, przeglądanie social media, palenie papierosów czy plotki ze współpracownikami… Choć nie mówi się o tym głośno, w pracy nie zajmujemy się wyłącznie pracą. Na co Polacy tracą czas w miejscu pracy, gdy nikt nie patrzy? Tych wrogów Waszej efektywności w miejscu pracy powinniście się wystrzegać!

Jak zabijamy czas w pracy?

Trafiliśmy na ciekawe badania przeprowadzone przez LiveCareer PolskaNiemal 44% Polaków przyznaje, że zdarza im się pracować nieefektywnie. Przy czym około 30% osób w tej grupie twierdzi, że dzieje się to często lub bardzo często. Co ciekawe tylko 45% z nich miewa z tego powodu wyrzuty sumienia. Z brakiem efektywności najczęściej borykają się osoby pracujące stacjonarnie, czyli w zakładzie pracy. Przyznaje się do tego niemal połowa badanych w tej grupie. Nieco lepsza organizacja pracy cechuje osoby, które wykonują swoją pracę zdalnie (w tej grupie odpowiedziało tak około 40% ankietowanych).

Najbardziej efektywne są te osoby, które pracują w hybrydowym modelu pracy, czyli kilka dni w tygodniu w biurze, a resztę czasu w tygodniu w domu. W tej grupie tylko 29% respondentów przyznaje bowiem, że zdarza im się pracować nieefektywnie.

Pożeracze czasu w miejscu pracy

Zastanawiacie się pewnie, ile czasu w ciągu 8 godzin pracy zajmują im codzienne czynności, czyli np. jedzenie posiłków, rozmowy ze współpracownikami, stanie w kolejkach czy palenie papierosów. Okazało się, że statystyczny Polak w pracy traci średnio 1 godzinę i 18 minut na wykonywanie codziennych czynności, które nie wchodzą w zakres jego obowiązków zawodowych.

Pracownicy a internet

Najbardziej odciągającym czynnikiem w miejscu pracy jest – i tu raczej nie będzie zaskoczenia –  internet! Ponad 58% badanych w godzinach pracy korzysta z sieci w celach prywatnych. Urządzeniem najczęściej używanym w tym celu jest prywatny telefon (wskazało go ponad 65% badanych) oraz służbowy laptop (około 40% odpowiedzi). Mniej, bo tylko 28% pracowników, surfuje po internecie na prywatnym komputerze, a jeszcze mniej (niecałe 18%) — na służbowym telefonie.

wydajność w pracy co Polacy robią w czasie pracy? media społecznościowe
Ikonografika na podstawie badania LiveCareer | Magdalena Anna Szmidt

Z powyższej grafiki z powodzeniem możemy stwierdzić, że  sporej grupie pracowników w Polsce — zamiast pracować — zdarza się odpisywać na prywatne maile (41%), robić zakupy (32%) albo szukać innych ofert pracy (30%). Najpopularniejszym internetowym „pożeraczem czasu” w pracy social media.

Marnowanie czasu w social media

Jak wynika z danych z 2021 roku, w Polsce z social media korzysta aż 25,9 mln osób, czyli zdecydowana większość internautów. Z badania wynika, że w trakcie pracy najczęściej korzystamy z Facebooka. Odpowiedź zaznaczyło ponad 43% badanych. Na drugim miejscu plasuje się YouTube (31%), na trzecim — Instagram (20%), a na dwóch kolejnych — Snapchat i TikTok (po 14%).

Co ciekawe, to właśnie korzystanie z TikToka zajmuje pracownikom najwięcej czasu. Co piąty użytkownik serwisu przyznaje, że w pracy spędza na TikToku od 1 do 2 godzin dziennie. Około 5% z nich zajmuje się tym przez 2-3 godziny, a prawie 6% — przez ponad 4 godziny w ciągu dnia. Z kolei użytkownicy Facebooka i Instagrama w trakcie pracy na ogół spędzają na nich do 1 godziny dziennie.

Najchętniej używanym komunikatorem w trakcie pracy jest Messenger. Do pisania wiadomości w godzinach pracy przyznaje się ponad 48% ankietowanych. Wśród najmłodszych pracowników (do 25. roku życia) ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi niemal 70%.

media społecznościowe a czas pracy
Ikonografika na podstawie badania LiveCareer | Magdalena Anna Szmidt

W badaniu wzięło udział 653 respondentów w różnym wieku i na różnym etapie ścieżki zawodowej. Ankieta zawierała 40 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Szczegółowe wyniki badania „Pożeracze czasu w miejscu pracy” z 2021 roku można znaleźć pod tym linkiem: https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/marnowanie-czasu-w-pracy-badanie

AGENCJA SOCIAL MEDIA COPYWRITING media społecznościowe

źródło: LiveCareer | photo by Nathan Dumlao on Unsplash