Najbardziej depresyjny poniedziałek w roku w każdy poniedziałek? Sprawdź nasze sposoby na to, aby nie dać się tej aurze i rozpocząć dzień z energią.

 Aż 65% Europejczyków uważa, że poniedziałek to najmniej produktywny dzień tygodnia. Jak wstać z łóżka przed budzikiem i cieszyć się stabilnym poziomem energii przez cały dzień? Jak sprawić, aby w każdy dzień tygodnia być maksymalnie wydajnym i pełnym energii? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te nurtujące pytania.

W poniedziałek rozpocznij tydzień z energią

Wstawanie z łóżka wraz z pierwszym budzikiem to dla Ciebie nierealna rzeczywistość? A gdybyś zaczął wstawać z łóżka wraz z pierwszym alarmem?  A gdyby, tak pokochać poniedziałki? I skończyć z męczącymi spadkami energii, które sprawiają, że w ciągu dnia masz tylko ochotę na popołudniową drzemkę?

Pamiętasz, gdy byłeś młodszy i w Wigilię Bożego Narodzenia budziłeś się o świecie? Pamiętasz uczucia, jakie towarzyszyły Ci na samą myśl o tym, że ten radosny dzień spędzisz w gronie najbliższych, a pod choinką znajdziesz wymarzone prezenty? Tak, to pewnie było podekscytowanie i entuzjazm. A co powiedziałbyś, gdybyś wstawał z łóżka z takim poziomem ekscytacji każdego dnia? 

Poniedziałkowy plan działania często rzutuje na cały przebieg tygodnia. Jak dobrze zacząć dzień, aby pozostałe dni tygodnia przeżyć z radością, wdzięcznością i odhaczyć wszystkie zaplanowanie zadania z listy rzeczy do zrobienia?

photo: Brooke Cagle | unsplash.com
photo: Brooke Cagle | unsplash.com

#1 Nastawienie do życia

Nastawienie do otaczającego świata i każdego dnia to jeden z priorytetów, który pozwala czerpać radość. Myśli tworzą rzeczywistość, a nasza rzeczywistość kreowana jest poprzez to, co utrzymujemy w swoich umysłach. Eliminacja negatywnych myśli na rzecz optymistycznego obrazu rzeczywistości jest gwarancją budowy równowagi wewnętrznej.

Kluczowym aspektem jest zaprogramowanie rytuału wdzięczności. To podstawa, która dotyczy chęci doceniania otaczającego Cię świata. Każdego dnia rano i każdego dnia przed zaśnięciem warto wykonać mały przegląd i wymienić trzy elementy, za które możesz być wdzięczny. Celebracja każdej chwili pomaga w budowie szczęśliwego życia. Narzekanie niszczy przede wszystkim Ciebie, ale także Twoje otoczenie.

Jak wynika z badań, osoby, które doświadczają najwięcej wdzięczności, są radośniejsze, mają najwięcej energii i najmocniej wierzą w możliwość budowania lepszego świata – zarówno na mniejszą, jak i na większą skalę.

– Codziennie rano oddaję się kilkuminutowej medytacji połączonej z rytuałem wdzięczności. W myślach mówię za co jestem wdzięczna. Za rodzinę, za to, że mam pracę, za to, że widzę, mówię i mogę chodzić. Jesteśmy na tym świecie niezwykle krótko, więc warto docenić najdrobniejsze rzeczy, jakie mamy. – mówi Karolina, czytelniczka Portalu Better Side.

#2 Poranna aktywność fizyczna

Nie ulega wątpliwości, że regularna aktywność fizyczna ma dobroczynne właściwości dla zdrowia. Systematyczne ćwiczenia na siłowni, jogging, rower czy inny sport pomagają zredukować napięcie i dają siłę i motywację, aby walczyć z codziennymi przeszkodami i wyzwaniami.

Aktywność fizyczna poprawia dopływ krwi do mózgu, zwiększa stopień skupienia, sprawność i jasność umysłu, która przyda Ci się w realizacji zadań, które musisz wykonać, aby osiągnąć sukces. Kształtują charakter i dyscyplinę, a także wzmacniają pewność siebie.

– Poranna sesja cardio, tabata lub jogging podczas spaceru z psem to dokonały sposób na początek dnia. Nawet najmniejsza dawka ruchu przyczynia się do poprawy samopoczucia i daje energię do życia. – tłumaczy Jakub Undra, ekspert Portalu Better Side.

#3 Zdrowe odżywianie

Pewnie nie raz odczułeś zjazd energetyczny spowodowany spadkiem cukru.  Kawa, napoje izotoniczne, nieprawidłowa dieta są efektem popołudniowej ochoty na drzemkę. Pewnie nie raz doświadczyłeś sytuacji, kiedy pączek lub micha makaronu z sosem w porze lunchu spowodowała, że w ciągu kilkunastu minut poczułeś się senny. Zamiast o powrocie z przerwy obiadowej prosto do biurka, marzyłeś jedynie o drzemce.

Nie dieta, a zdrowy system odżywiania jest kluczem do Twojego samopoczucia. Jesteś tym, co jesz, a produkty, które wybierasz albo odżywiają Twoje ciało i umysł, albo odbierają Ci energię. W tym przypadku małe wyrzeczenia to długoterminowe korzyści. Rezygnacja z ciastka do porannej kawy pozwoli Ci cieszyć się ładną sylwetką, ale przede wszystkim dobrym samopoczuciem i stałym poziomem energii.

Zastrzyk energii do życia gwarantuje prawidłowo skomponowany jadłospis zawierający między innymi takie produkty, jak: ryby, orzechy i oleje roślinne. Są to tak zwane pokarmy dla mózgu. Przede wszystkim należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym, bo to one pomagają utrzymać cukier w ryzach. Należy także dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

jak polubić poniedziałek
photo: Toa Heftiba| unsplash.com

#4 Miracle Morning

Odpowiedni poziom energii w ciągu dnia, także w poniedziałek, zagwarantujesz sobie odpowiednią dawką snu. Sen jest ważny i jest niezbędny dla prawidłowej regeneracji organizmu. Osiem godzin snu to jednak mit. Spójrz, chociażby na Arnolda Schwarzeneggera, który konsekwentnie dążył do realizacji własnych marzeń. Odniósł sukces absolutny: sportowy, filmowy i polityczny. Mówił, że jeśli śpisz 6 godzin dziennie, to powinieneś spać szybciej. Z kolei Papież Jan Paweł II wstawał codziennie o 5 rano, aby przejrzeć najświeższą prasę ze świata w kilku językach.

Celebracja i spokój poranka przekładają się na to, aby produktywnie wykorzystać cały dzień. Poranny detox od mediów społecznościowych, a także świadoma obserwacja własnych myśli, pomogą przygotować się do całego dnia pracy.

Jeśli szukasz sposobu na to, aby Twój każdy poranek był niesamowitym przeżyciem, polecam Ci książkę „Fenomen poranka”. Hal Elford uczy, w jaki sposób produktywnie wykorzystać każdy poranek, wypełnić go radością i energią do działania, zwiększyć efektywność i koncentrację w pracy, a także osiągać lepsze wyniki finansowe.  Hal wskazuje na dobroczynne aspekty afirmacji i medytacji.

#5 Rób to, co kochasz

Pracownik na etacie spędza średnio około 250 dni. To dwie trzecie roku. Jak powiedział Michael Acton Smith, obok rodziny i przyjaźni praca to najważniejszy składnik naszego życia. Powinna być przyjemnością – poświęcamy jej w końcu sporą część świadomego życia. Trzeba, więc ją lubić i o nią dbać.

Podoba Ci się ten artykuł? Wybraliśmy tematy, które mogą Ci się spodobać i  pomogą polubić poniedziałek:


agencja marketingowa