Pnącza to przyjaciele każdego ogrodnika. Zachwycają obfitością wytwarzanej zieleni, szybkością wzrostu i intensywnością kwitnienia oraz umiejętnością tworzenia trzeciego, pionowego wymiaru w ogrodzie.

Dzięki temu, że pnącza można bardzo łatwo formować oraz kierować w odpowiednim kierunku, idealnie dopasowują się do ogrodowych i balkonowych zakątków, małej architektury, a także wyposażenia. Poniżej znajdziecie propozycję 5 pnączy, które idealnie nadają się zarówno do ogrodu, jak i do pojemnika na balkonie czy tarasie.

Winnik (Ampelopsis)

Interesujące pnącza o bardzo atrakcyjnych liściach – zielonych, żółtawych bądź nakrapianych w zależności od odmiany, przebarwiających się na jesień. Roślina wytwarza niepozorne kwiaty, natomiast jej główną ozdobą są kuliste owoce zebrane w kiście niczym winogrona. Winnik owija się za pomocą wąsów czepnych wokół podpór, stosunkowo szybko obrasta trejaże oraz kratki, tworząc gęstą i zwartą przesłonę.

Nadaje się na stanowisko słoneczne lub z półcieniem. Jest odporna na szkodniki i choroby oraz mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację.

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

Pnącze o silnym wzroście, ozdobnych owocach i pięknym, szkarłatnym, jesiennym przebarwieniu dużych i efektownych liści. Roślina lubi słońce, jest w pełni mrozoodporna i tolerancyjna co do gleby, choć preferuje te o pH alkalicznym. Najpiękniej się przebarwia na ubogich glebach i przy ograniczonym wzroście korzeni (w pojemnikach lub ograniczona fundamentem).

pnącza

W pierwszych 2-3 latach uprawy dobrze jest ją silnie ciąć, aby pobudzić do rozkrzewienia.

Powojnik (Clematis)

Prawdziwi królowie pnączy. Jest wiele gatunków i ogromna mnogość odmian powojników. Ich zróżnicowana forma i bujność kwitnienia sprawiają, że ciężko zdecydować się na tylko jedną odmianę. Powojniki nie potrzebują bardzo masywnych podpór, nadają się do nawet bardzo małych balkonów oraz na niewielkie trejaże czy kratki. Świetnie udają się zarówno w uprawie pojemnikowej, jak i w gruncie.

Ich zdecydowaną ozdobą są kwiaty, raczej drobne i bardzo liczne. Jeśli urosną większe, to układają się na roślinie w mniejszej ilości, bez uszczerbku na jej wyglądzie. Efekt, jaki wywiera kwitnąca, odpowiednio pielęgnowana roślina, jest zawsze taki sam — chmura wysublimowanych, pięknych i efektownie zabarwionych kwiatów przyciąga wzrok i zapiera dech w piersiach. Jeśli zależy nam na kwitnącym pnączu – Clematis jest rośliną godną naszego ogrodniczego zainteresowania.

Wiciokrzew (Lonicera)

Zwany inaczej suchodrzewem jest pnączem owijającym się wokół podpór pędami, które z czasem drewnieją. Jego wzrost jest intensywny, szybko zarasta podpory, a rurkowate, często słodko pachnące kwiaty kwitną właściwie cały sezon wegetacyjny – co jest niezaprzeczalnie jego wielką zaletą.

Niektóre gatunki z tego rodzaju mają zimozielone liście, wszystkie natomiast do obfitego kwitnienia potrzebują dużej ilości słońca. Są mało wymagające co do gleby. Roślinę tę poleca się do uprawy zarówno w większych pojemnikach, jak i w gruncie.

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Żywotne i bardzo odporne pnącze, duże, o szybkim wzroście i egzotycznych, półzimozielonych palczasto złożonych liściach. Ma oryginalne kwiaty zebranych w grona, pachnących korzennie oraz ciekawe, jadalne owoce o smaku zbliżonym do melona. Do wytworzenia owoców potrzebne jest zapylenie krzyżowe, w związku z czym w ogrodzie potrzebny jest przynajmniej jeszcze jeden osobnik tego rodzaju.

Roślina ta może rosnąć właściwie na każdym stanowisku, od słonecznego do cienistego, lecz najbujniej rośnie w półcieniu. Lubi ziemie przepuszczalne i dobrze zdrenowane. W związku z dość dużą siłą wzrostu najlepiej nadaje się do okrywania altan, dużych podpór, a prowadzona bez podpory świetnie nadaję się jako roślina okrywowa.