Nowe wydawnictwo płytowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zawiera prawie wszystkie utwory Chopina, które w poruszający sposób gra Tatiana Shebanova.

Tatiana Shebanova należała do najwybitniejszych pianistek swojego pokolenia. Była laureatką X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku i niezmiennie zachwycała publiczność swymi interpretacjami dzieł Fryderyka Chopina. Przede wszystkim była obdarzona niezwykłą wrażliwością i wyjątkową muzykalnością. Zakochała się w pięknie brzmiącym instrumencie z epoki Chopina, Erardzie z 1849 roku. Właśnie na tym fortepianie nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prawie wszystkie utwory genialnego kompozytora.

shebanova

Mieszkająca na stałe w Polsce Tatiana Shebanova zmarła 1 marca 2011 roku. W 10. rocznicę jej śmierci Instytut Chopina publikuje jej nagrania w 14-płytowym albumie.

Jedna artystka – wszystkie utwory

Prezentowana edycja ma szczególne znaczenie – pisze Grzegorz Michalski. Po raz pierwszy dzieła Chopina nagrano na dawnym instrumencie przez jedną artystkę. Ale, co ważniejsze, w dorobku fonograficznym Tatiany Shebanovej jest to punkt kulminacyjny i zarazem ostatni. To do niego zdają się prowadzić kariera i styl wykonawczy tej wybitnej pianistki. Wszystkie zalety Shebanovej – jej naturalna wrażliwość na barwę dźwięku, wyjątkowa zdolność selektywnego i czytelnego kształtowania faktury dzieła, pietyzm wobec tekstu kompozytorskiego – po spotkaniu ze starym fortepianem zyskały nową dynamikę. Stało się to stosunkowo późno, kiedy artystka miała już od dawna ugruntowaną pozycją na najpoważniejszych estradach świata, dysponowała bardzo rozległym repertuarem. Właściwie zaś stało się za późno. Los chciał, że objawione zamiłowanie mogła rozwijać ledwie kilka lat. Świadomość nieuchronnego biegu spraw kazała jej mobilizować siły i czas na zrealizowanie wymarzonego przedsięwzięcia. Nagrania kompletu dzieł Chopina na Jego instrumencie.

 

Źródło: NIFC

Fot. gł. Juan Pablo Serrano Arenas / Pexels