Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, a my głowimy się, jakie prezenty podarować pod choinkę najbliższym. Handlowcy prześcigają się w proponowaniu nam najlepszych upominków, niemal wszystkie mają nas uszczęśliwić, sprawić radość i wywołać uśmiech.

Są na pewno wśród nas osoby, które nad świątecznymi prezentami myślą cały rok. Gdy znajdą coś, co idealnie wpisuje się w charakter i potrzeby bliskich im osób, kupują trochę na zapas. W grudniu, kiedy wszyscy zachodzimy w głowę, czym obdarować rodzinę i przyjaciół, oni mają gotowe i spakowane wszystkie prezenty pod choinkę. Większość z nas czeka jednak z prezentami do niemal ostatniej chwili, co w tygodniu poprzedzającym Wigilię skutkuje tym, że kupujemy cokolwiek, obiecując sobie w myślach, że w przyszłym roku przyłożymy się do tego lepiej.

Co roku ten sam dylemat: co pod choinkę?

Kosmetyki, biżuteria, ubrania, sprzęt sportowy czy elektroniczne gadżety są na wyciągnięcie ręki, do kupienia od zaraz lub po kliknięciu odpowiedniego przycisku w sklepie internetowym. W tym roku na pewno internet będzie miejscem, gdzie zrobimy najwięcej świątecznych zakupów. Wobec sytuacji, w której wielu z nas nie pojedzie na Święta do bliższej i dalszej rodziny i nie będziemy jak dotychczas tak powszechnie odwiedzać się w domach, zakupy przez internet dają nam też możliwość bezpośredniego przesłania upominku na adres osoby, którą chcemy obdarować. Wiele sklepów internetowych oferuje usługę ozdobnego pakowania prezentów.

Na prezent pod choinkę książka, ale jaka?

Książka od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych upominków pod choinkę. Zawsze sprawi przyjemność dziecku i na szczęście również wśród dorosłych ma swoich wielbicieli. Jednak bardzo często zastanawiamy się, jaki tytuł wybrać na prezent, czy osoba, którą chcemy obdarować nie ma już tej książki na swojej półce, a może już ją czytała i, co gorsze, jej się nie spodobała. Wygląda więc na to, że tak jak w przypadku innych prezentów, musimy chwile zastanowić się nad charakterem, potrzebami i upodobaniami naszych bliskich, aby wyszukana w księgarni czy w internecie książka faktycznie była zarówno niespodzianką, jak i upragnionym prezentem świątecznym.

Nie kupujmy więc prezentów książkowych według kryteriów: dla kobiety, dla chłopaka, osoby młodej czy dojrzałej. Pomyślmy przez chwilę o jej zainteresowaniach, pasjach, o tym, co robi w czasie wolnym, jakie filmy ogląda czy gdzie spędza wakacje, co ją ostatnio poruszyło lub zaintrygowało. Szybko wtedy znajdziemy podpowiedź, jaka książka będzie dla niej najlepsza.

Prezenty pod choinkę z księgarni – co wybrać?

Z książkami jest trochę tak, jak z gadżetami elektronicznymi: gdy zdecydujemy się na coś starszego, klasycznego, możemy powielić tytuł, który już stoi na półce. Możemy przyjąć, że niewiele jest osób, które marzą, aby posiadać kilka wydań „Wojny i pokoju” albo „Przeminęło z wiatrem”. Wydawcy kuszą nas coraz piękniejszymi ich wydaniami, nowymi ilustracjami, a nawet tłumaczeniami, ale przyznajmy, że oprócz autentycznych moli książkowych na nikim taki prezent pod choinkę nie zrobi większego wrażenia.

Przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi, które pozwolą się szybko zorientować, jakie nowe tytuły pojawiły się na rynku księgarskim w ostatnim czasie, którym warto się przyjrzeć. Gwarantujemy, że jeśli dobrze rozpoznaliście zainteresowania swoich bliskich, tytuły te na pewno ich ucieszą i sprawią, że uda Wam się przekonać ich, z jak wielką uwagą wybieraliście tegoroczne prezenty pod choinkę.

Dla miłośników historii

Książki Elżbiety Cherezińskiej mają ogromną rzeszę czytelników. Są bardzo wysoko cenione zarówno wśród pasjonatów historii (prosimy nie mylić z historykami), jak i miłośników po prostu dobrej literatury. Autorka ma niewątpliwie ogromny dar ciekawego opowiadania dobrych historii pełnych emocji, faktów historycznych i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wreszcie jej cykl zapoczątkowany kilka lat temu Koroną śniegu i krwi doczekał się finałowego tomu.

W Odrodzonym Królestwie Władysław Łokietek nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych. W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię.

Wracają zatem w tej odsłonie wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

Dla amatorów dobrej kuchni

Wielki wegetariański projekt Marty Dymek ma wreszcie swoją rodzimą odsłonę. Jadłonomia po polsku pokazuje, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i równie smaczna co ruskie pierogi.

Koniec z długimi listami trudno dostępnych składników. Dość rezygnacji z ulubionych, tradycyjnych smaków. W sześciu rozdziałach podzielonych zgodnie z porami roku znajdziecie mnóstwo roślinnych inspiracji. To nie pomyłka, pór roku mamy w Polsce sześć – jest przecież przedwiośnie oraz trochę zapomniane przedzimie. W końcu czekając na nowalijki, trzeba coś jeść, na przykład barszcz z wędzonymi śliwkami, kanapki z pastą z ciecierzycy i kiszonych ogórków, a na deser gryczaną granolę.

pod choinkę

Ta książka to nie tylko przepisy, ale też praktyczne porady, które sprawiają, że gotowanie jest zrozumiałe i pyszne. W końcu wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić rewolucyjny pasztet bez pieczenia i czemu w bigosie tak dobrze smakuje kilka kawałków słodkiej dyni. A przede wszystkim: jak gotować roślinnie po polsku, czyli po naszemu – w zgodzie z naszymi smakami, chęciami, możliwościami.

Dla pasjonatów literatury

Joanna Bator to laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego i wielu innych. Jest autorką bestsellerów tłumaczonych na kilka języków, w tym zekranizowanego niedawno Ciemno, prawie noc.

W swojej szóstej powieści wraca na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim. Gorzko, gorzko to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

Dla tych, którzy uwielbiają być trendy

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla to wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie.
Czuły bohater pokazuje laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Opisuje proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Osłania eksplozje wyobraźni. Podąża za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywa ich motywacji, światopoglądów. Odsłania źródła pasjonujących historii, ale też opowiada o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dąży do tego, by pomóc nam zrozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe, których prawdopodobnie nigdy byśmy nie poznali gdyby nie wielkie oczekiwanie na nową książkę noblistki. Choć nie jest to powieść z całą pewnością wywrze ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach książek Olgi Tokarczuk. W tomie znajdziemy też szeroko komentowaną mowę noblowską.

Dla zapalonych podróżników

Beata Sabała-Zielińska to rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Jest autorką i współautorką książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej ostatnia książka TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, opisująca misję i pracę ratowników TOPR-u, szybko stała się bestsellerem.

Jej najnowsza książka to Pięć Stawów. Dom bez adresu . Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia – Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.
Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list – tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: „Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!”.

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna „Piątka”. Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo, czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni, a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.

To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

Dla wielbicieli fantastyki

Cywilizacje Laurenta Bineta to nie science fiction albo fantasy, ale fantastyki w niej nie brakuje. Opowiada o zderzeniu cywilizacji i jest brawurową alternatywną wizją renesansowej Europy. Powieść pełna humoru, inwencji i zaskoczeń została uhonorowana Nagrodą Akademii Francuskiej.

Akcja powieści zaczyna się około roku 1000: córka Eryka Rudego, Freydis, obiera kurs na południe. W 1492 Kolumb nie odkrywa Ameryki. W 1531 Inkowie wyruszają na podbój Europy. Scenariusz niemożliwy? Gdyby Inkowie mieli konie, żelazo i antybiotyki, mogliby pokonać konkwistadorów, a historia świata potoczyłaby się inaczej.

Cywilizacje to powieść osnuta wokół tej hipotezy. Atahualpa przybywa do Europy Karola V Habsburga. Co w niej zastaje? Inkwizycję hiszpańską, reformację Lutra, rodzący się kapitalizm. Cudowny wynalazek druku i strony, które mówią. Monarchie wyczerpane niekończącymi się wojnami i zagrożeniem ze strony osmańskiej Turcji. Morza opanowane przez piratów.
Kontynent rozrywany przez religijne konflikty i dynastyczne kłótnie. A przede wszystkim zgnębiony i wygłodzony lud na granicy wrzenia. Żydzi w Toledo, Maurowie w Grenadzie, niemieccy chłopi – to mogą być sojusznicy.
Z Cuzco do Akwizgranu, przez bitwę pod Lepanto – wizja globalizacji à rebours. Niewiele zabrakło, by stała się naszą rzeczywistością. Niezapomniana lektura, która rozpala wyobraźnię tak, że domaga się ona  więcej.

Dla kochających romanse

Stephanie Meyer, autorka słynne sagi “Zmierzch” powraca w opowieści o wiecznej miłości śmiertelniczki i wampira. Historia narodziła się, gdy Isabella Swan i Edward Cullen spotkali się w pierwszym tomie sagi “Zmierzch”. Dotychczas znaliśmy tę historię z perspektywy Belli. Jednak autorka uznała, że Edward także zasługuje na to, by móc opowiedzieć swoją wersję. Jego relacja jest zdecydowanie bardziej mroczna. Słońce w mroku to najnowsza odsłona sagi.

W miarę poznawania myśli i uczuć wampira oraz odkrywania fascynujących wydarzeń z przeszłości zaczynamy rozumieć z pozoru nieracjonalne zachowania i wybory młodego Cullena. Edward musi w ostateczności zmierzyć się z życiowym dylematem: czy ma prawo podążać za głosem serca, skoro tym samym naraża Bellę na śmiertelne niebezpieczeństwo?

Mimo, że czytelniczki sagi już dawno wyrosły ze swych nastoletnich lat, kiedy pasjonowały się przygodami Edwarda i Belli, Słońce w mroku to gwarantowany sukces, jeśli podarujemy go którejs z nich pod choinkę.

Dla tych, co lubią kryminalne zagadki

Zygmunt Miłoszewski powraca w doskonałej formie nową powieścią Kwestia ceny. Jest początek XX wieku, gdy Benedykt Czerski podczas sztormu już zaczyna żegnać się z życiem. Przeklina błędu młodości i patriotyczne uniesienie, które zaprowadziło go aż na Daleki Wschód, a teraz zmuszają do powrotu do ojczyzny. Jednak nie jako więźnia, a jako wielkiego uczonego. Teraz obsesyjnie będzie pilnował skrzyń zawierających bezcenne zabytki tajemniczych Ajnów.

Akcja nagle przenosi się na początek XXI wieku, kiedy chłodny naukowiec Bogdan Smuga, wyznający religię rozumu, zaczyna wierzyć, że w zbiorach Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, który może odmienić losy ludzkości. Ale jego wysiłki pozostają bez znaczących rezultatów, decyduje się więc na bardzo ryzykowny krok…

Historyczka sztuki Zofia Lorentz, która poszukuje zaginionych arcydzieł, ale musi też dzielić czas na opiekę nad mężem przyjmuje zlecenie od Smugi. Tak zacznie się niesamowita przygoda, która bohaterów zaprowadzi przez rosyjską Wyspę Przeklętą, Paryż aż na statek-widmo. Sukces tego przedsięwzięcia będzie miał olbrzymie znaczenie dla losów całej ludzkości i jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się być nie tym, czy zdawało się być na pierwszy i drugi rzut oka.

Brawurowa, błyskotliwa, poruszająca i pełna akcji nowa powieść jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Kwestia ceny to thriller przygodowy na nowe czasy. Idealny pod choinkę.

 

Źródło: inf. prasowe wydawców

Fot. gł. Mel PooleUnsplash