Jeśli jeszcze nie widzieliście The Old Guard, letniej produkcji Netfliksa, to najwyższy czas to nadrobić. Niewątpliwie usatysfakcjonowani będą fani sensacji i kina akcji.

Zadowoleni powinni być też miłośnicy fantastyki, a szczególnie ci, którym bliski jest motyw nieśmiertelnych bohaterów obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami. Atutem The Old Guard jest przede wszystkim rola Charlize Theron. Aktorka jak zawsze prezentuje mnóstwo wdzięku, ale i stanowczości oraz niezłomności. Widzowi trudno się z graną przez nią bardzo przekonująco postacią, nie identyfikować.

Świetna rola Charlize Theron

Charlize gra w tym filmie rolę przywódczyni grupy nieśmiertelnych wojowników, którzy interweniują w czasie kluczowych konfliktów w historii świata. Bohaterka nieoczekiwanie zaczyna tracić moc, a znaleziona nowa wojowniczka nie do końca jest przekonana, że do grupy wybrańców chce dołączyć. Wiąże się to bowiem z porzuceniem rodziny, przyjaciół i dotychczasowego życia.
Produkcja prezentuje świetne zdjęcia i efekty specjalne. Sceny pościgów i walk nie ustępują tym z najlepszych filmów akcji. Może trochę przypominają te zapamiętane z Matriksa, ale fani gatunku wyczują cudzysłów, w jaki twórcy The Old Guard włożyli wykorzystane wizualne cytaty. Wszystko jest bowiem niezmiernie realne, a zarazem uroczo umowne.

To nie jest zwykłe kino akcji

Film ma niewątpliwie swój przekaz etyczny i filozoficzny, który pojawia się pod koniec seansu. Czym można ukarać nieśmiertelnego skoro na karę zasłużył? Nie śmiercią, ani nie więzieniem (z pewnością uciekłby mając tak nadzwyczajne moce). Jedyne co go naprawdę dotknie to samotność. Ci ludzie są samotni w rodzinach i społeczeństwie. Epoki i pokolenia przemijają, a oni na to tylko mogą patrzeć. Nie pokochają tych śmiertelnych, bo ból związany z ich starzeniem czy odejściem jest ogromny. Jedynie w grupie podobnych sobie, nieśmiertelnych, znajdują jakiekolwiek ukojenie, przyjaźń, miłość. Skazać więc nieśmiertelnego na 100 lat życia poza grupą wybrańców to kara okrutna i bezwzględna.
To również film o akceptacji własnego przeznaczenia i odwagi wykorzystania danych nam talentów i możliwości. Jest The Old Guard kolejnym głosem w dialogu, jaki prowadzimy sami ze sobą oglądając takie produkcje jak Avengers, Batman czy Nieśmiertelny. W niezwykle atrakcyjnej formie wizualnej zamknięto kolejną odpowiedź na pytanie o przeznaczenie, wolną wolę i niezgodę na zło.

The Old Guard, reż.Gina Prince-Bythewood

Title photo: Netflix