Opis Wydawcy:  Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku Na południe od Brazos Larry’ego McMurtry’ego to powieść wyjątkowa. Docenili ją zarówno krytycy (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelnicy. Średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl to 8,5 na 10 możliwych.

Doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy’ego Lee Jonesa.

Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają. Napisał ją z rozmachem i umieścił w nim wiele mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. To książka bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji.
Najnowsze wydanie powieści to doskonałe, klasyczne tłumaczenie Michała Kłobukowskiego. Tłumacz za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok. Wzbogacono go o obszerne posłowie Michała Stanka. Wielką atrakcją jest też wkładka z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi. To oryginalne fotografie z epoki, a także zdjęcia z planu filmowego opartego na powieści serialu.

„Wielkość tej książki polega m.in. na tym, że oferując potoczyście opowiedzianą historię, niesie mnóstwo motywów i wątków wplecionych w fabułę, działających na różnych poziomach – emocjonalnym, historycznym, gatunkowym, symbolicznym, a także intertekstualnym. Jednak bogactwo podtekstów nie przytłacza kapitalnego »storytellingu«. To przede wszystkim porywająca opowieść. I o ile wcześniejsza, współczesna twórczość McMurtry’ego traktowała o pogrobowcach mitu Starego Zachodu, to w Na południe od Brazos autor cofa się w przeszłość i opowiada sam mit. Czy wręcz – mitologię”. (z posłowia M. Stanka)

„Jeśli miałbyś w swoim życiu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj Na południe od Brazos”. (USA Today)

Wydawca: Vesper

Rok wydania: 2017

Przeczytaj naszą recenzję

Lista ocen

za gruba!

dla mnie nie do przejścia. Ale serial niczego sobie, jeśli ktoś lubi takie klimaty

5/5

5/5

wymaga, ale wciąga bez reszty

Trudno jest zacząć, pierwsze 100 stron (z opisem niebieskich świń włącznie) to, wydaje się, dość chaotyczny opis życia na ranczu.…

4/5

4/5