Opis książki:  Serge Gainsbourg – prorok współczesnego popu. Najbrzydsza i najbardziej rozwiązła ikona francuskiej piosenki. Legenda inspirująca kolejne pokolenia twórców.

Sylvie Simmons, brytyjska dziennikarka, opisuje burzliwe życie artysty pełne wzlotów i upadków, ciężkiej pracy, twórczych ambicji, blasku sławy, ale również postępujące uzależnienie alkoholowe, skandale podczas wystąpień telewizyjnych, a wszystko w wiecznie unoszącym się dymie z wypalanych w ilościach hurtowych przez Serga jego ulubionych papierosów marki Gitane.

Twórczość Gainsbourga często balansowała na cienkiej granicy między kiczem a sztuką. Niektórzy twierdzą, że była zbyt nowatorska, inni, że zbyt obrazoburcza, aby doceniono ją na całym świecie. Mimo, że od śmierci Serge’a minęło już dwadzieścia lat, jego twórczość wciąż fascynuje i jest odkrywana przez kolejne pokolenie. Ma charakter bomby z opóźnionym zapłonem, która wybuchła o kilkadziesiąt lat za późno.
Komponował muzykę do filmów, reżyserował, grywał niewielkie role. Najczęściej czarne charaktery, idealnie skrojone dla człowieka o, delikatnie mówiąc, trudnej urodzie. – Brzydota ma więcej zalet niż piękno – powtarzał w czasach, kiedy prasa nazywała go neandertalczykiem. – Zawsze przetrwa.

Śmierć oswajał właściwie przez całe życie – fantazjował o samobójstwie, przedawkowaniu narkotyków, zapiciu się na umór.
W rzeczywistości Gainsbourg zmarł w sposób dość prozaiczny: na atak serca 2 marca 1991 roku. A wtedy Francji pękło serce – powiedział tuż po pogrzebie François Mitterrand, ówczesny francuski prezydent.

Wydawca: Marginesy

Rok wydania: 2012

Przeczytaj naszą recenzję

Lista ocen

celebryta jak się patrzy!

Dzisiaj Serge nie schodziłby z nagłówków mediów. Byłaby z niego gwiazda Pudelka 🙂

5/5

5/5