Opis Wydawcy:  Poświęcona Leonardowi da Vinci książka Isaacsona jest wyjątkowa z kilku powodów. Liczące osiemset stron dzieło jest przede wszystkim chyba pierwszą biografią tego nieustannie inspirującego renesansowego twórcy, która przedstawia go w tak bardzo ludzki i bezpośredni sposób. Na jej kartach da Vinci to z jednej strony przede wszystkim geniusz, wizjoner, wyprzedzający swoją epokę inżynier i naukowiec. Z drugiej zaś – zwykły człowiek: pełen słabości niespokojny duch, który wielokrotnie nie potrafił zmierzyć swoich sił na zamiary.

Leonardo nad wyraz często ulegał rozproszeniu, porzucał niedokończone dzieła. Był niesłowny, a przede wszystkim nie potrafił – w przeciwieństwie do wielu innych artystów doby oświecenia – właściwie zadbać o stan swoich finansów i przychylność mecenasów.

Narracja Isaacsona wciąga od pierwszej strony. Jego książka nie ma w sobie niczego z nudnej monografii. Jest jak dobra, trzymająca w napięciu i pełna zagadek powieść lub jak gotowy scenariusz filmu. I rzeczywiście – film o Leonardzie da Vinci na podstawie dzieła Isaacsona jest w planach!. W śledzeniu dokonań twórczych Leonarda pomoże nam sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji. To reprodukcje słynnych i mniej znanych dzieł geniusza, w tym stron z jego notatników, pełnych intrygujących szkiców, schematów i zapisków. Każda z tych rycin jest szczegółowo i z pasją omawiana przez Isaacsona. To zdumiewające, jak wiele o Leonardzie mogą nam powiedzieć ukryte przez wzrokiem laika detale jego prac!

Leonardo da Vinci Waltera Isaacsona to książka, od której nie sposób się oderwać. To jeden z najszczerszych portretów Leonarda w literaturze – człowieka z krwi i kości, bękarta, homoseksualisty nie kryjącego się ze swoją orientacją i wegetarianina z przekonania.

Świetnie napisana, bazująca na najnowszych odkryciach, znakomicie oddaje ducha epoki i postać twórcy.

Wydawca: Insignis

Rok wydania: 2016

Przeczytaj naszą recenzję

Lista ocen

polecam!

Fascynująca postać człowieka renesansowego

5/5

5/5

fascynująca książka

Wszystko w opisie Wydawcy się zgadza: to wyjątkowo wciągająca książka i mimo swej objętości można ją pochłonąć w kilka wieczorów.

5/5

5/5