Opis Wydawcy:  Odważne spojrzenie na współczesne Chiny i ich kierunki rozwoju w nowym millennium.

Książka Marcina Jacoby, doktora sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest przede wszystkim subiektywnym przewodnikiem Polaka po chińskiej kulturze i chińskiej współczesności. Autor nie zapomina przy tym o głębszym kontekście historycznym i kulturowym. Tylko w ten sposób można wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj.

Czy Chiny to archaiczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli? Czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę? Czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę? Czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą? A przede wszystkim jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?

Chiny to przede wszystkim kraj kontrastów, dyktatury i niemal dzikiego biznesu. Pięknej tradycji kulturalnej i analfabetyzmu. Korupcji i wszechobecnej empatii. Zabytków i futurystycznych projektów. Nawet najlepiej zaplanowana podróż po Państwie Środka nie da nam takiej wiedzy, jak ta książka.

To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy przede wszystkim pragną wgryźć się głęboko w „chińskość”, aby w końcu zrozumieć, co może w niej tak fascynować.

Wydawca: Muza

Rok wydania: 2016

Przeczytaj naszą recenzję

Lista ocen

polecam

świetna lektura!

5/5

5/5

Zamiast podróży

Fascynująca opowieść o wielkim kraju i wspaniałej kulturze. Szkoda,że już niedostępna w księgarniach

4/5

4/5