Opis książki: Młoda kobieta zamordowana w podrzędnym hotelu na Manhattanie. Mężczyzna publicznie ścięty w Arabii Saudyjskiej. Oczy skradzione żywemu człowiekowi pracującemu w tajnym syryjskim laboratorium badawczym. Dymiące ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu. A przede wszystkim spisek, którego sednem jest przerażająca zbrodnia przeciwko ludzkości. Jedna nić, która łączy wszystkie te sprawy. Jeden człowiek, który podejmie wyzwanie. Pielgrzym.

Książka ma dwóch bohaterów. Tytułowy Pielgrzym to agent wydziału wewnętrznego amerykańskiego wywiadu. Po atakach na WTC wycofuje się ze służby. Na zwieńczenie swej kariery pisze pod pseudonimem niszowy podręcznik dla służ wywiadowczych o technikach śledczych. Nie spodziewa się, że jakikolwiek przestępca skorzysta z jego wskazówek, aby zaplanować zbrodnię doskonałą.

Drugim bohaterem, o ileż ciekawszym, jest Saracen, arabski terrorysta, którego skomplikowany życiorys poznajemy niejako z perspektywy zakończonej pogoni za nim. Pogoń miała uchronić Amerykę przede wszystkim przed wyjątkowo brutalnym i śmiertelnym atakiem terrorystycznym z zastosowaniem broni biologicznej.
Pielgrzym (prawdziwego nazwiska jego nie znamy, wielokrotnie je zmieniał) to doskonale wykształcony i wyszkolony agent. Saracen to urodzony w Arabii Saudyjskiej bojownik, członek bractwa mudżahedinów w czasie wojny z Sowietami w Afganistanie, wykształcony lekarz, wolontariusz w Strefie Gazy, a przede wszystkim fanatyk islamski.

Pielgrzym to gotowy scenariusz na film. Jednak w zalewie filmowo-serialowej sieczki zapewne niełatwo mu będzie, szczególnie po tylu latach od premiery, znaleźć producentów. Tym bardziej, że podobne wątki widzieliśmy już w Dniu Szakala, trylogii Bourne’a czy serialu Homeland. Jest jednak na swój sposób niepowtarzalny. Ludobójstwo latami planowane za zimno, bez wsparcia jakiejkolwiek organizacji czy grupy, wymyślone i zrealizowane przez jednego człowieka, mrozi krew w żyłach. A 750 stron powieści wciąga tak, że groza, która ogarnia czytelnika dociera do nas na dobre dopiero na koniec lektury.

Wydawca: Rebis

Rok wydania: 2018

Przeczytaj naszą recenzję

Lista ocen

test

test

5/5

5/5

obejrzeliśmy film

Doskonały materiał na scenariusz!

5/5

5/5

całkiem, całkiem!

Piękne i zachęcające Chiny!

3/5

3/5

Oceń