Praca zdalna i hybrydowa stały się naszą codziennością. W ten sposób pracuje już 35% Polaków, a preferowanym modelem po pandemii zdecydowanie jest dziś praca hybrydowa. Już dziś większość z nas nie wyobraża sobie powrotu do biur w pełnym wymiarze. Przyjrzeliśmy się wynikom badania przygotowanego przez ekspertów Pracuj.pl i przedstawiamy ciekawe wnioski.

Co trzeci Polak zdalnie lub hybrydowo

Jeszcze dwa lata temu nie wyobrażaliśmy sobie modelu pracy zdalnej w większości biznesów. Dziś nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez pracy zdalnej lub hybrydowej. Mimo że już przed pandemią niektórzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w domowym zaciszu, to dopiero pierwszy lockdown uświadomił pracownikom i pracodawcom, że praca zdalna jest możliwa. Co więcej, zauważono, że jej efekty są czasem zaskakująco dobre. Stopniowe odmrażanie kolejnych branż i otwieranie biur stało się z kolei zaproszeniem do rozwoju modeli hybrydowych, które umożliwiają utrzymanie kontaktów czy pracy zespołowej przy pandemicznych obostrzeniach. 

Praca hybrydowa i praca zdalna

Badanie „Polacy w nowym środowisku pracy” przeprowadzili eksperci z Pracuj.pl. Grupa 1820 Polaków odpowiedziała na pytania dotyczące kwestii związanych z nowymi modelami pracy. Szczególną uwagę poświęcono pracownikom w  IV kwartale 2021 roku. Badanie wskazuje, że coraz więcej Polaków wykonuje swoje obowiązki w inny niż dotychczas sposób.

praca hybrydowa a praca zdalna

Jak widać na załączonym wykresie, po dwóch latach pandemii koronawirusa wciąż jednak dominuje w pełni stacjonarny model. Deklaruje go 65% respondentów. Jednak już blisko co czwarty Polak deklaruje pracę hybrydową (24%), a co dziesiąty – w pełni zdalną (11%). Podsumowując, przynajmniej częściowo poza biurem lub siedzibą firmy obowiązki wykonuje więcej, niż co trzeci badany Polak.

Polacy w nowym środowisku pracy

Co ciekawe, analiza odpowiedzi respondentów wskazuje, że w sposób zdalny i hybrydowy wyraźnie częściej pracują osoby w wieku 25-34 lat oraz mieszkańcy dużych miast, w których żyje powyżej 500 tys. osób. W tych grupach odsetek osób nie wykonujących obowiązków bezpośrednio z biura lub siedziby firmy wzrasta odpowiednio do 41% i 49%. Kryterium wieku wskazuje, że zwłaszcza osoby z kilkuletnim doświadczeniem, które mają często małe dzieci, doceniają zalety elastycznej pracy w domu. Z kolei w dużych miastach na udział pracy zdalnej i hybrydowej niewątpliwy wpływ może mieć profil ulokowanych w nich firm.

praca zdalna i hybrydowa demografia pracuj.plOsoby pracujące hybrydowo zapytano w jakie dni najchętniej przychodzą do biur. Zdecydowana większość osób wybierała poniedziałek. Wskazała go aż prawie połowa respondentów. Pierwszy dzień tygodnia najczęściej wskazały osoby z dwóch grup wiekowych: 54% respondentów w wieku 35-44 lat oraz 46% badanych od 25 do 34 roku życia.

Popularność poniedziałków może wyznaczać między innymi rola tego dnia jako najczęstszego punktu w kalendarzu na zebrania zespołowe, statusy i odprawy. Wtorek – czwartek zaznaczyło jako pojedyncze dni odwiedzin 14-16%, choć ogółem dni w środku tygodnia preferuje 46% badanych. Najmniej badanych pracujących hybrydowo decydowało się odwiedzać swoje miejsca pracy w piątki (7%) i dni weekendowe (3%).

dzień tygodnia praca hybrydowa

Nowa hybrydowa rzeczywistość

Jak wynika z badania, popularność pracy zdalnej i hybrydowej powinna się utrzymać także po opanowaniu pandemii. Badacze zapytali osoby pracujące w tych modelach, znające ich pozytywne i negatywne strony, o to jak chciałyby wykonywać obowiązki w przyszłości.

Tylko co czwarty chciałby pracować w pełni zdalnie, jednak jeszcze mniej (9%) w ogóle odrzuca ten model pracy. Badani najczęściej wybrali model hybrydowy (ogółem 66%), co może potwierdzać prognozy o jego rosnącej roli w przyszłych latach. W grupie „hybrydowej” także można zauważyć pewne różnice. 34% badanych chciałoby pracować w firmie tylko 2-3 razy miesięcznie, a 32% – przynajmniej raz w tygodniu.

praca hybrydowa a praca zdalna w PolsceWydaje się, że dziś nie ma powrotu do absolutnej dominacji sposobów wykonywania zadań znanych sprzed pandemii. Praca zdalna i hybrydowa są tak samo ważne dla pracowników, jak i kandydatów, szukających najlepszych ofert pracy. Badania Pracuj.pl pokazują, że szczególnie przywiązane do tych modeli są osoby, które miały już okazję ich spróbować. Z pewnością kolejne lata pokażą, w jakim stopniu oczekiwania pracowników spotkają się z gotowością pracodawców na zmiany.

źródło: mat. prasowe Pracuj.pl | Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash

Zainteresował Cię ten artykuł? Te tematy mogą Ci się spodobać:

 

Magdalena Szmidt marketing copywriting