Za nami kilkanaście miesięcy, podczas których praca zdalna stała się standardem w przeważającej większości firm. Jak doświadczenia z tego okresu wpłynęły na zaufanie pracodawców do pracowników?

Praca zdalna a zaufanie pracodawcy

39% pracodawców uznaje, że podczas pracy zdalnej obowiązki służbowe nie są wykonywane równie efektywnie i  sumiennie, jak ma to miejsce w biurze. Warto zauważyć, że aż 35% pracodawców deklaruje pełne zaufanie do zaangażowania swoich pracowników podczas pracy zdalnej. To wynik najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Ricoh wśród 1500 osób zajmujących stanowiska decyzyjne w europejskich firmach. 

Jak wynika z wspomnianych badań, część firm nie zamierza wprowadzić elastycznego modelu pracy po ustaniu pandemii, ponieważ posiadają ograniczoną wiarę w zaangażowanie w pracę podczas home office. Podczas, gdy zaledwie 19% przyznało, że podczas pandemii i konieczności funkcjonowania w modelu zdalnym zauważyło spadek efektywności pracy. Warto zauważyć, że ponad połowa (57%) uznaje, że wprowadzanie nowych technologii, które pozwolą na efektywną pracę zdalną, będzie miało duże znaczenie dla budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Wydaje się, więc, że dojdzie do zatrzymania czołowych pracowników i przyciągnięcia najlepszych specjalistów na rynku.  

Model hybrydowy kontra całkowita praca zdalna

Dla wielu pracowników całkowity powrót do pracy stacjonarnej jest problematyczny. 42% pracodawców przyznało, że członkowie ich zespołów obawiają się powrotu do biura, ponieważ obawiają się przebywania w dużych skupiskach ludzi. Z pewnością zarządzający powinni wziąć pod uwagę te obawy. 

– Firmy muszą zaakceptować nowe potrzeby pracowników, aby odpowiednio przygotować się do nowego stylu pracy. Hybrydowy model nie może być utożsamiany z pracą w trybie zdalnym. Przede wszystkim biorąc pod uwagę komfort swoich pracowników, firmy nie powinny się na niego zamykać. Biura pozostaną nadal ważnym elementem środowiska pracy – jako przestrzeń budowania społecznych interakcji i kreatywnej współpracy. Kluczowe dla zbudowania zaangażowanego zespołu jest wzajemne zaufanie – powiedział David Mills, CEO, Ricoh Europe.

źródło: Ricoh | Photo by Inside Weather on Unsplash