Na skutek pandemii biznesowe celebracje świąt mocno ewoluowały. Organizacja spotkań wigilijnych to dla wielu firm trudna decyzja. Co więcej, tylko 27% badanych jest pewnych, że w ich miejscu pracy będzą organizowane firmowe spotkania na święta. Dla wielu z nas koniec roku ma być czasem odpoczynku, ale w tym okresie urlop planuje tylko ponad połowa respondentów. Wraz ze specjalistami Pracuj.pl przyglądamy się wynikom badań dotyczącym tegorocznych świątecznych spotkań wigilijnych, benefitom świątecznym i planowanym urlopom.

Pracownicy stęsknieni za świętowaniem – firmowe spotkania

Spotkania świąteczne w pracy integrują zespoły i są w większości przypadków wyczekiwane przez pracowników. Ubiegłoroczne badanie Pracuj.pl wykazało, że Polacy wolą bezpośrednie spotkania świąteczne niż wigilie online. Po prawie dwóch latach życia w tak zwanej „nowej normalności” coraz więcej z nas tęskni za bezpośrednimi kontaktami. Niedawna międzynarodowa ankieta platformy FreeNow wskazywała, że 6 na 10 Europejczyków chce wziąć udział w takim wydarzeniu. Jednocześnie jednak zmieniająca się sytuacja pandemiczna powoduje niepewność pracodawców i dystans części z nich do firmowych wigilii czy imprez. Serwis Pracuj.pl zbadał, jak kształtują się nastroje wśród pracowników w Polsce przed drugimi świętami Bożego Narodzenia w pandemii, a także jak przekładają się one na oczekiwania i zwyczaje świąteczne w firmach. Badanie przeprowadzono na próbie 629 użytkowników serwisu na przełomie listopada i grudnia. Wyniki pokazują, że czwarta fala pandemii znacznie ogranicza możliwości firmowego świętowania. Jednak mniej wpływa na plany urlopowe.
Spotkania świąteczne w firmach 2021

Firmowe spotkania z przeszkodami

Prawie połowa badanych (44%) przyznała, że w tym roku w ich organizacji spotkania świątecznego… nie będzie. Kolejnych 28,5% na początku grudnia nie wiedziało jeszcze, jaka będzie decyzja pracodawcy. Co ciekawe, w firmach, do których jednak Mikołaj zawita, częściej będziemy mieć do czynienia ze spotkaniami świątecznymi w restauracjach lub w biurach niż przed laptopem. Do planowanego spotkania online przyznało się tylko 4,5% respondentów – co w okresie pandemii wydaje się szczególnie zaskakujące i ciekawe. Ponadto prawie połowa respondentów przypuszcza, że czwarta fala COVID-19 wpłynęła na decyzje podejmowane w miejscach pracy na temat świąt firmowych. Pracodawcom decyzji nie ułatwiają zmieniające się obostrzenia i wytyczne dotyczące spotkań grupowych.

Benefity świąteczne w dobie pandemii

Każdy lubi otrzymywać trafione prezenty, ale w pracy nie każdy je dostaje. Z badania wynika, że oczekiwania pracowników nie zawsze pokrywają się z tym, co otrzymują od pracodawców przed świętami. Respondenci zdecydowanie najczęściej wskazywali, że powitaliby z otwartymi rękami gratyfikacje finansowe. 86% respondentów chętnie przyjęłoby od pracodawcy jednorazową premię na święta. Natomiast prawie połowa badanych wybrałaby dodatkowy urlop (47%), a tylko nieco mniej ucieszyłaby się z upominku lub prezentu (44%). Niewiele ponad 1/3 respondentów spodziewa się na święta realnego prezentu finansowego od pracodawcy, a upominku – co czwarty. Dodatkowy urlop ma otrzymać tylko  8%. Blisko 4 na 10 badanych uważa, że w tym roku nie może liczyć na żaden świąteczny benefit.
firmowe święta w dobie pandemii

Świąteczne urlopy

W większości miejsc pracy do firmowych spotkań należy pierwsza połowa grudnia, natomiast druga część tego miesiąca stanowi okres urlopów oraz zwolnienia tempa pracy. W tym jednym z najpiękniejszych okresów w roku wiele osób decyduje się wykorzystać pozostałe dni urlopowe, poświęcając czas dla rodziny i bliskich, ale także na regenerację. Ponad 7 na 10 respondentów Pracuj.pl uważa, że odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić do pracy z nowymi siłami. Odpoczynek nie musi jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z myśli o karierze. Świąteczny okres zadumy, zwolnienia tempa czy relaksu to dla ponad połowy respondentów (56%) dobry czas na zastanowienie się nad swoją przyszłością zawodową.
Na relaks i przemyślenia zawodowe trzeba mieć czas. Zgodnie z tą myślą 55% respondentów Pracuj.pl planuje wygospodarować sobie dodatkowy wolny czas w okresie między Wigilią i sylwestrem, przy czym co czwarty respondent bierze w tym okresie urlop na wszystkie dni. Tylko 23% badanych wiedziało, że na pewno nie będą odpoczywać w te dni – pozostali (22%) na początku grudnia nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów.
świąteczne urlopy w topie czwartej fali pandemii
Warto zauważyć, że wielu pracodawców stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i skracać czas pracy w Wigilię oraz w Sylwestra. Potwierdzają to wyniki badania, z którego wynika, że 40% respondentów przyznało, że ich firmy zapewniają skrócenie czasu pracy w świąteczne dni. 24% zaznaczyło, że firma oferuje im to tylko w Wigilię, a 4% – w Sylwestra. Natomiast standardowe godziny pracy w obydwa dni będzie miało 32% badanych.
Photo by Major Tom Agency on Unsplash