Stan środowiska, w którym żyjemy ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i urodę. Jakie działania w zakresie ochrony jego zasobów podejmują firmy kosmetyczne, których misją jest przecież dbanie o dobry i piękny wygląd każdego z nas? Jedna z naszych ulubionych marek – Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK – podzieliła się z nami swoją strategią #ekokrokifloslek, którą konsekwentnie wdraża z myślą o ochronie środowiska.

Jak firmy kosmetyczne dbają o środowisko?

W branży kosmetycznej proekologiczne działania stanowią szczególne wyzwanie. Kosmetyki, ze względu na swoją specyfikę, wymagają bezpiecznych i przebadanych składników oraz właściwego i higienicznego opakowania. Marka FLOSLEK, z myślą o minimalizowaniu wpływu na środowisko oraz w trosce o planetę, opracowała strategię #ekokrokifloslek. To integralny element misji firmy, określający główne kierunki obecnych działań.

FLOSLEK ochrona zasobów wodnych dbanie o środowisko Hawksbill sea turtle swimming in Indian ocean in Seychelles
mat.prasowe Floslek

Ekologiczne opakowania kosmetyków

TAK dla Zrównoważonego Łańcucha Dostaw! FLOSLEK do produkcji kosmetyków wybiera składniki i opakowania, których pozyskanie i wytwarzanie ma najmniejszy wpływ na środowisko. W tym celu, co roku przeprowadza ocenę swoich kontrahentów oraz aktualizuje Listę Kwalifikowanych Dostawców surowców, opakowań i usług. Wybiera tych, którzy utrzymują systemy jakości oraz gwarantują etyczne prowadzenie biznesu.

TAK dla opakowań przyjaznych środowisku! Ponadto mara  zwraca uwagę na to, aby sposób, w jaki pakuje swoje produkty stanowił jak najmniejsze obciążenie dla środowiska. Wykorzystywane jest szkło (w 100% do recyklingu), plastik (w tym z dodatkiem do 50% recyklatu), stosowane są opakowania wielorazowego użytku z wymiennymi wkładami oraz kartoniki i opakowania zbiorcze z papieru z certyfikatem FSC®.

Od 2020 roku stosowane przez firmę opakowania w formie tub zawierają do 50% tworzywa ze zbiórki i odzysku. Dodatkowo marka stosuje ekologiczne wypełniacze do paczek, z uwzględnieniem ograniczenia użycia materiałów papierowych. Wybiera te pochodzące z recyklingu, które pozwalają chronić zasoby leśne. Przy druku opakowań stosuje farby nie widniejące na liście wykluczeń europejskiego stowarzyszenia EuPIA. Pozwala to zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Redukcja plastiku a dbanie o środowisko

TAK dla zmniejszenia ilości plastiku! W 2019 roku firma Floslek podpisała Deklarację Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego w zakresie „Strategii Plastikowej”, zobowiązując się tym samym do doskonalenia działań mających na celu redukcję ilości plastiku wprowadzanego do środowiska. Ograniczono zużycie plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Warto zauważyć, że FLOSLEK jako pierwsza w Polsce firma wprowadziła do oferty kosmetyki w opakowaniach z refillami, czyli wymiennymi wkładami. Refille w 100% nadają się do recyclingu, a ich wykorzystanie pozwala ograniczyć zużycie plastiku aż o 80%! Zewnętrzny słoik może być wykorzystywany wielokrotnie, ponieważ wymieniany jest tylko wkład z kremem.

Marka minimalizuje ilość wprowadzonego do środowiska plastiku również poprzez wybieranie lżejszych opakowań, które wykonane są z mniejszej ilości tworzywa. Najpopularniejsze produkty, jak żele pod oczy ze świetlikiem, zyskały nowe słoiczki, które są lżejsze aż o 50% od swoich poprzedników. Zredukowano też stosowanie celofanu jako materiału zabezpieczającego produkt przed otwarciem na rzecz plomb, co zapewnia ograniczenie ilości wprowadzanego do środowiska plastiku aż o 80%.

Opakowania przyjazne środowisku

TAK dla opakowań nadających się do recyklingu! Marka zapewnia, że nieustająco poszukuje rozwiązań, które pozwalają na wielokrotne wykorzystanie opakowań. Gdy tylko to jest możliwe na poddanie ich recyklingowi. Ponadto wykorzystuje opakowania monomateriałowe, tzw. virgin material, które ułatwiają recykling. Co więcej firma rezygnuje ze stosowania w opakowaniach tzw. „zakłócaczy” recyklingu, m.in. elementów metalowych (sprężynek) w opakowaniach typu airless oraz silnych klejów utrudniających usunięcie etykiet.

NIE dla czarnych opakowań! Czarne tworzywa sztuczne stanowią wyjątkowe wyzwanie w cyklu recyklingu, ponieważ nie można ich wykryć lub są słabo wykrywalne za pomocą technologii sortowania optycznego, która stosowana jest w tradycyjnych urządzeniach do recyklingu. Ponadto kolorowe plastiki zmniejszają znacznie możliwości ich ponownego wykorzystania, ponieważ w trakcie procesu recyklingu nie można usunąć koloru. Z tego powodu firma podjęła decyzję, by czarne elementy opakowań zastępować identycznymi, ale w kolorze białym. Od 2021 roku większość opakowań nadaje się w 100% do recyklingu. Wyjątek stanowią niektóre bardzo wrażliwe, wymagające ochrony produkty np. z filtrami UV.

Certyfikaty eko – ukłon w stronę troski o środowisko

TAK dla ochrony zasobów leśnych! Forest Stewardship Council (FSC) to międzynarodowa organizacja założona w 1993 roku. Jej celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów oraz dbałość o uwzględnienie podczas ich eksploatacji kwestii ekologicznych, społecznych i ekonomicznych. Od 2021 roku Floslek stopniowo wprowadza do pakowania kosmetyków kartoniki z papieru z certyfikatem FSC®.

Ponadto firma stale ogranicza druk materiałów reklamowych i handlowych na rzecz ich wersji elektronicznych. Przykładem mogą być katalogi produktowe dystrybuowane w formie plików pdf. Do mniejszego zużycia papieru przyczynia się również wprowadzony elektroniczny system wymiany dokumentów handlowych i elektroniczne rejestry dokumentacji produkcyjnej.

TAK dla składników pochodzenia naturalnego! Przy produkcji kosmetyków firma bazuje na składnikach pochodzenia roślinnego z całego świata oraz wykorzystuje tylko składniki pozyskane w sposób etyczny, z rozwagą i szacunkiem dla środowiska, a także z myślą o przyszłych pokoleniach. Na opakowaniach podaje procent naturalności, a składniki pochodzenia naturalnego w INCI wyróżniane są gwiazdką, aby ułatwić klientom ich identyfikację.

Rozwiązania przyjazne środowisku

TAK dla ograniczenia śladu węglowego! Niemal każda wykonywana przez nas czynność przyczynia się do emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. FLOSLEK walczy z globalnym ociepleniem ograniczając emisję CO2, dzięki zmienionej technologii produkcji. Minimalizuje też wagę opakowań i optymalizuje opakowania zbiorcze, co pozwala jednorazowo przewieźć więcej produktów.

Ponadto stosuje energooszczędne oświetlenie LED, natomiast przy zakupach nowych urządzeń i inwestycjach zwraca uwagę na ich energochłonność, wybierając rozwiązania najbardziej przyjazne środowisku. Firma zrezygnowała także z zakupu nowych cartridge do drukarek – zgodnie z zasadą REcycle regeneruje i napełnia tuszem posiadane już wkłady.

NIE dla marnowania wody! Ograniczone zasoby wody słodkiej powinny być szczególnie chronione, wykorzystywane oszczędnie, z rozwagą, z myślą o przyszłych pokoleniach. W tym celu FLOSLEK uruchomił własną stację oczyszczania i uzdatniania wody. Dzięki temu nie musi jej magazynować i może wielokrotnie wykorzystywać, a systemy oczyszczania pozwalają na ponowne wprowadzenie wody do środowiska w czystej formie.

NIE dla degradacji środowiska

Intensywność, z jaką ludzie ingerują w środowisko, w którym żyją, prowadzi do jego postępującej degradacji. Troska o środowisko, o przyszłość naszej planety, skłoniła producenta do podjęcia szeregu działań. Na celu mają one ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, produkcji odpadów czy zanieczyszczania i marnowania wody. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, potrzebna jest współpraca, do której firma zaprasza nie tylko kooperantów, ale też klientów. Stara się budować świadomość konsumencką.

Co więcej opakowaniach kosmetyków marki FLOSLEK umieszczane są oznakowania identyfikujące materiał, wskazujące odpowiednie z nim postępowanie oraz przydatność do recyklingu. Firma dba również o najbliższe otoczenie. Warto zauważyć, że tereny wokół siedziby zostały starannie zaplanowane i obsadzone roślinnością. Staw zaprojektowany specjalnie do zbierania i magazynowania wody deszczowej, pełni funkcję zbiornika retencyjnego.

Firma mówi NIE zaśmiecaniu przestrzeni, więc zrezygnowała z billboardów i reklam wielkopowierzchniowych. Tym samym nie wprowadza do środowiska materiałów plastikowych, z których są one produkowane.

I ostatni z #ekokroków to… NIE dla cierpienia zwierząt! Kosmetyki FLOSLEK są certyfikowane przez PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) co oznacza, że nie są testowane na zwierzętach.

„Jesteśmy świadomi, że nasze dzisiejsze decyzje i wybory będą miały duży wpływ na to, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci i wnuki. Wierzymy, że ekologia to sprawa nas wszystkich. Uważamy, że każdy powinien mieć swój wkład w ochronę środowiska. Powinien ograniczyć zużycie plastiku, wybierać opakowania przeznaczone do recyclingu, segregować odpady, oszczędzać wodę i inne zasoby naturalne, ograniczać emisję CO2. Drogowskazem dla nas są #ekokrokifloslek, które określają kierunki naszych działań i pozwalają minimalizować negatywny wpływ na środowisko, zarówno naszej firmy, jak i wytwarzanych przez nas produktów.” – mówi Katarzyna Furmanek, założycielka i prezes Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK.

Brawo FLOSLEK! Tak trzymajcie!

_________

mat. prasowe FLOSLEK

Magdalena Szmidt marketing copywriting