Przegląd nowych i nieco starszych książek, które nasza redakcyjna recenzentka poleca na kwietniowe lektury. Kilka powieści ze sztuką i historią w tle, kryminały, opowieść postapokaliptyczna i dwie bardzo ważne książki non fiction, które szczególnie polecamy naszym czytelniczkom.

Niedawno obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu. Warto zatem zgłębić możliwości tego najbardziej skomplikowanego ludzkiego organu. Dzięki niemu możliwe jest przecież m.in. czytanie i odczuwanie emocji, jakie towarzyszą tej czynności. Kwietniowe lektury to sporo rozrywki, edukacji i mnóstwo emocji.

Notes Krystyny Gucewicz, czyli Fołtyn w śmietanie

Krystyna Gucewicz to dziennikarka, krytyczka sztuki, satyryczka, reżyserka, niespokojny duch życia teatralnego i towarzyskiego. W swej książce wspomina największych artystów polskiego teatru, filmu i estrady, pisarzy, artystów plastyków. Ludzi, których poznała, z którymi współpracowała i o których pisywała latami w prasie. Po latach odwiedzała ich w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Ta książka to setki anegdot, zabawnych historyjek podanych z życzliwością i uśmiechem o tych, którzy zaszczycili autorkę zaufaniem i przyjaźnią. W Notesie Krystyny Gucewicz znaleźli się m.in.: Stan Borys, Jerzy Bralczyk, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Irena Santor, Karol Strasburger, Stanisław Tym oraz niezapomniani: Hanka Bielicka, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jan Himilsbach, Agnieszka Osiecka, Danuta Szaflarska, Violetta Villas, Zbigniew Zapasiewicz.

Klan Matejków, Marek Sołtysik

Historia Jana Matejki i jego rodziny. Matka wychowująca dzieci „do sztuki”. Bracia, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy. Córka Beata. Wyjątkowo utalentowany Józef Unierzyski. Witrażysta Stefan Witold Matejko. Temat rodziny Matejków zasługuje na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka. Matejko był artystą i historiozofem, badaczem przyczyn upadku Polski. Zaskakiwał kolorystyką obrazów, oburzał wprowadzaniem na płótna postaci niewymienianych wcześniej przez kroniki.

Żywo i plastycznie opisana historia jednego z największych polskich malarzy XIX wieku.

Surrealistka, Michaela Carter

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, bujna, przesycona poetycką magią opowieść o miłości, sztuce i przeznaczeniu, która przywraca należne miejsce Leonorze Carrington – jednej z czołowych postaci sztuki XX wieku.

lektury

Młodziutka Leonora, początkująca malarka, wdaje się tuż przed wojną w burzliwy romans z Maksem Ernstem, żonatym dojrzałym artystą. Wyzwala się spod wpływu rodziny i wyjeżdża za nim do Paryża, gdzie wpada w wir ekscytującego świata wizjonerów surrealizmu – Mana Raya, Bretona, Picassa i Dalego. Zainspirowana ich poczuciem wolności Leonora eksperymentuje ze swoimi pracami, kształtując własną tożsamość artystyczną i zdobywając uznanie. Tymczasem na Europę pada cień wojny, a nagłówki gazet zaczynają piętnować Ernsta i jego otoczenie jako „degeneratów”. Zmuszeni do ucieczki z Francji Leonora i Max zostają rozdzieleni. Dla Carrington będzie to początek wyjątkowej podróży, która uczyni ją jedną z najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów.

Jesteś złem, Roberto Constantini

Rzym, 11 lipca 1982 roku. Kiedy włoska drużyna narodowa zdobywa mistrzostwo świata w piłce nożnej, ginie bez śladu Elisa Sordi, osiemnastoletnia pracownica instytucji zarządzającej nieruchomościami Watykanu. Śledztwo zostaje powierzone młodemu komisarzowi policji, Michele Balistreriemu. Arogancki i gnuśny Balistreri lekceważy sprawę do czasu, gdy ciało Elisy zostaje odnalezione przy brzegach Tybru. Nie udaje mu się jednak rozwikłać zagadki jej śmierci.
Rzym, 6 lipca 2006 roku. Kiedy włoska reprezentacja wygrywa z Francją finałowy mecz piłkarskich mistrzostw świata w Berlinie, matka Elisy Sordi popełnia samobójstwo. Balistreri, który po dwudziestu czterech latach chce oddać rodzinie sprawiedliwość, postanawia ponownie otworzyć starą sprawę. Okazuje się, że będzie musiał wydobyć na światło dzienne prawdę nieskończenie straszliwszą od stosu kłamstw, pod którymi ją pogrzebano, i stawić czoła nieuchwytnemu i nieustępliwemu Złu, które może mieć wiele twarzy.

Dobry doktor z Warszawy, Elisabeth Gifford

Powieść brytyjskiej autorki Elisabeth Gifford to przede wszystkim obyczajowa opowieść z historycznym tłem o niezwykłej miłości w okrutnych czasach II wojny światowej. Ale to nie fikcja literacka. Książka jest fabularyzowaną, ale wierną faktom opowieścią o Miszy i Zofii, o ich wielkiej miłości w przedwojennej Warszawie i okupacyjnych losach w getcie warszawskim.

lekturyMłodzi bohaterowie są studentami i pomocnikami Janusza Korczaka. Jego postać i praca z dziećmi są przewodnim motywem powieści. Opowieść o doktorze, wspierających go współpracownikach oraz losach dzieci z Domy Sierot sprawiają, że momentami książkę czytamy jak fascynujący, choć okrutny dokument niezwykle umiejętnie wpleciony w intrygującą, opartą na faktach fabułę.

Śmierć frajerom, Grzegorz Kalinowski

Powieść łotrzykowska i przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 1905–1925. Autor wykorzystał pasjonującą historię miasta, świetne wątki polityczne, a także opisał warszawski półświatek okresu międzywojennego. Wyjątkowa dbałość o szczegóły historyczne i tło obyczajowe, a także wierność detalom i topografii miasta sprawia, że powieść jest wspaniałym przewodnikiem po Warszawie początku dwudziestego wieku.  Przypomina trochę „Lalkę” Bolesława Prusa, która była swoistym przewodnikiem po Warszawie dziewiętnastowiecznej.
Tomek Wilmowski, Marek Piegus, Cegiełka i Paragon na zawsze pozostali chłopcami. Tymczasem bohater Kalinowskiego, Heniek Wcisło z impetem ląduje w świecie ciemnych interesów, brudnej polityki, kasiarstwa, bandyterki i mokrej roboty.

Mózg odporny na stres, Melanie Greenberg

Nie da się uniknąć rzeczy, które nas stresują. Można jednak kontrolować własne reakcje na stres, tak aby nie zdominował on naszego życia. To przełomowa książki, oparta na najnowszych badaniach dotyczących neuroplastyczności mózgu i koncepcji uważności.
Jak przezwyciężać pierwotną reakcję mózgu na stres, polegającą na walce, ucieczce lub zamarciu w bezruchu? Jak porzucić niezdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem (objadanie się, sięganie po używki)?
W jaki sposób wypracować zdrowe nawyki łagodzenia napięcia i jak przekształcić negatywne schematy myślowe? Oto główne wątki tej świetnie napisanej książki, lektury obowiązkowej szczególnie w dzisiejszych, stresujących okolicznościach.
Książka zawiera mnóstwo przydatnych technik i ćwiczeń, które ułatwiają radzenie sobie zarówno z poważnymi, jak i codziennymi wyzwaniami.

Uwolnij moc kobiecego mózgu, Daniel G. Amen

Pierwsza książka poświęcona wyłącznie kobiecemu mózgowi! Daniel Amen pokazuje krok po kroku, jak maksymalnie wykorzystać najwartościowszy kobiecy atut, czyli mózg.
Dowiesz się z tej lektury, dlaczego równowaga hormonalna ma decydujące znaczenie dla optymalnej pracy mózgu i jak ją przywrócić oraz utrzymać. Dlaczego zdrowy przewód pokarmowy jest niezbędny dla zdrowia psychicznego? Dlaczego musisz uspokoić stale zajęty mózg oraz jak wyzwolić się od lęku, ciągłego podenerwowania, depresji i perfekcjonizmu?

Ciekawi wiedzy dowiedzą się z tej lektury, dlaczego warto leczyć zaburzenia uwagi. Okazuje się, że może to wpłynąć na życie seksualne. Dlaczego aktywność seksualna jest taka ważna w życiu i jak może zwiększyć twoją inteligencję… i zmniejszyć ryzyko chorób otępiennych, a także, czy istnieje coś takiego jak „mózg mamy” i jakim niezwykłym może być atutem? Ale to zaledwie ułamek fascynujących informacji zamieszczonych w tej książce. Dzięki nim można nie tylko zmienić swoje życie na lepsze. Przede wszystkim ułatwi nam ona pozytywny wpływ na życie ludzi z naszego otoczenia.

Niebieska księga z Nebo, Manon Steffan Ros

Siôn jest zbyt mały, żeby pamiętać, jak wyglądało sztuczne światło, ale jego matka Rowenna ma doskonałą pamięć: jej codzienność nie różniła się niczym od życia innych mieszkańców sennego walijskiego miasteczka. Pewnego dnia, pod wpływem niewyjaśnionych okoliczności, wszystko się zmienia. Samotna matka z kilkuletnim synkiem musi walczyć o przetrwanie, podczas gdy kolejni ludzie z jej otoczenia bezpowrotnie znikają. Piękna opowieść o sile woli, szukaniu rozwiązań w obliczu ekstremalnych zdarzeń i odnajdywaniu radości nawet w trudnych chwilach. Czy po końcu świata wciąż pozostaje nadzieja na nowe życie? Czy tęsknimy za dawnym życiem? A może, po zbudowaniu wszystkiego od początku, wcale nie chcemy wracać do tego, co było?

Do lektury tej niepozornej wydawałoby się książki zachęcamy szczególnie teraz, gdy postapokaliptyczne wątki wcale tak mocno nie odbiegają od naszej codzienności.

 

Źródło: inf. wydawców