Już niedługo, pod koniec marca będziemy podziwiać w ogrodach pierwsze kwitnące magnolie. Wzbudzają one zachwyt i prawie każdy chciałby mieć takie drzewo w ogrodzie. Niestety, magnolia nie wszędzie będzie dobrze rosła i obficie kwitła.

Magnolie są w naszych ogrodach coraz popularniejsze. Wynika to z pewnością z tego, że zimy mamy coraz łagodniejsze, a i marcowe większe przymrozki zdarzają się coraz rzadziej. A właśnie na wczesnowiosenne przymrozki magnolie są najbardziej wrażliwe.

magnolia
Fot. Karl Egger / Pixabay

Magnolie są najpiękniejsze podczas kwitnienia. A kwitną zwykle przed ukazaniem się liści. Pięknie pachną. W zależności od odmiany i gatunku płatki są białe, różowe, kremowe, a ostatnio wyhodowano żółte.

Najstarsze rośliny

Magnolie się jednymi z najstarszych roślin na ziemi. Tworzyły ogromne lasy przed epoką lodowcową, ich skamieniałości liczą 36-30 milionów lat. Okresy zlodowaceń zniszczyły większość lasów, ocalały tylko fragmenty w Chinach, Japonii, Korei i na wschodzie Ameryki Północnej, gdzie można je spotkać do dzisiaj. Pozostało około 120 gatunków.

Magnolie są ładne także poza porą kwitnienia, dzięki dużym, skórzastym liściom o zgrabnym i zdrowym wyglądzie. Wśród magnolii występują formy drzewiaste o wysokości 15-20 metrów, niższe 5-10 metrowe oraz przypominające wyglądem duże krzewy dorastające do 3-4 metrów.

magnolie
Fot. Hans Benn / Pixabay

Planując uprawę magnolii, powinniśmy kupić gotową, zdrową, ładnie rozkrzewioną sadzonkę. Magnolie rozmnażane z nasion zakwitają po raz pierwszy wiele lat po posadzeniu, więc ta metoda jest dobra dla wyjątkowo cierpliwych ogrodników.

Miejsce dla magnolii trzeba starannie wybrać. Gatunek ten nie jest odporny na mróz, więc stanowisko powinno być słoneczne lub w półcieniu, zaciszne. Z tego też powodu magnolie udają się najlepiej posadzone przy południowych ścianach budynków, osłonięte przez inne rośliny, najlepiej iglaki. W każdym miejscu są jednak narażone na uszkodzenie pąków lub kwiatów przez wiosenne przymrozki. Te wrażliwe rośliny rosną dużo lepiej w cieplejszych rejonach Polski: Na dolnym Śląsku, Pomorzu czy wzdłuż zachodniej granicy kraju.

Magnolie lubią kwaśne

Pod magnolie trzeba przygotować lekko kwaśne podłoże (pH 5-6) z dodatkiem torfu, kompostu lub ziemi liściowej. Gleba powinna być żyzna i próchniczna. Dobrze jest wyściółkować jej powierzchnię korą drzew iglastych.

Najlepiej rosną w miejscu dostatecznie wilgotnym, ale nie stale mokrym. Magnolie mają płytki system korzeniowy i nie powinno się przekopywać ziemi wokół rośliny, a co najwyżej lekko spulchniać. Ich pielęgnację można ograniczyć do systematycznego podlewania i nawożenia oraz okrywania przed zimą, aby nie przemarzły. Magnolii nie przycinamy. Usuwamy tylko pędy suche, chore i przemrożone.

magnolie
Fot. Norma Miramontes / Pixabay

Do ogrodów przydomowych można polecić kilkanaście gatunków i odmian magnolii. Najpopularniejsza na świecie jest magnolia Soulange zwana też pośrednią. Zwykle tworzy duże, szerokie krzewy, a jej odmiany różnią się siłą wzrostu, pokrojem, zapachem, kolorem kwiatów i porą kwitnienia.

Kiedy kwitnie?

Odmiana Aleksandrina rośnie silnie, kwitnie długo w maju, kwiaty ma z zewnątrz purpuroworóżowe, a wewnątrz bledsze. Amabilis kwitnie bardzo wcześnie w kwietniu, kwiaty ma białe, u nasady lekko różowe. Lennei kwitnie najpóźniej, pod koniec maja, ma najciemniejsze kwiaty, wewnątrz białe, z zewnątrz purpurowe.
Cennym gatunkiem jest magnolia purpurowa z odmianą Nigra o ciemno purpurowych kwiatach, pojawiających się na przełomie maja i czerwca.

magnolie
Fot. Radfotosonn / Pixabay

Najwcześniej zakwita magnolia gwiaździsta, w marcu i kwietniu. Ma śnieżnobiałe, nieduże jak na ten gatunek kwiaty, ale bardzo liczne. Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się do małych ogródków.

Inne polecane odmiany, o dużej odporności na mróz to: Susan, Bett, Judy, Randy, Ricky, Ann, Pinkie, Jane. Noszą one imiona ośmiu małych dziewczynek, córek pracowników arboretum, w którym rośliny wyhodowano. Z magnolii późno zakwitających, od czerwca do sierpnia, do uprawy w Polsce nadają się przede wszystkim: Siebolda (biała), parasolowata (kremowa), szerokolistna (kremowa), drzewiasta (bladozielona).

 

 

Fot. gł. Piet van de Wiel / Pixabay