Ależ się stęskniliśmy za podróżami! Dziesięć miesięcy lockdownu zrobiło swoje. Polacy szturmują serwisy oferujące rezerwację miejsc w hotelach i pensjonatach. Zainteresowanie wyjazdami wciąż rośnie.

Zgodnie z przewidywaniami branży hotelarskiej Walentynki były rekordowe. Pomimo ograniczeń w liczbie dostępnych miejsc i cen wyższych, zanotowano aż o połowę więcej rezerwacji na walentynkowy weekend niż w zeszłym roku. Chętnie korzystano też z bonu turystycznego. Stale rośnie też zainteresowanie podróżami po Polsce oraz wyjazdami na majówkę i wakacje.

Właściciele obiektów noclegowych po raz pierwszy od wielu tygodni mają powody do zadowolenia. W pierwszym możliwym terminie po odmrożeniu turystyki, Polacy masowo wyruszyli na weekendowe wyjazdy. Jak wynika z danych Noclegi.pl większość górskich obiektów miało w Walentynki pełne dopuszczalne obłożenie.

Weekend był rekordowy. Zarezerwowano aż o 48% więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii. Rezerwacje przedłużane są na cały tydzień – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. To oczywiście nie wystarczy, żeby odrobić straty. Ale skala zainteresowania wyjazdami pozwala nieco poprawić nastroje w branży i z większym optymizmem patrzeć na nadchodzący sezon. O ile nie przyjdą kolejne obostrzenia – dodaje.

Góry przede wszystkim

Najwięcej osób wybrało się w góry i tam odnotowano największe wzrosty względem ubiegłego roku. Wisła przyjęła na Walentynki o 89% więcej turystów niż w 2020 roku, Krynica-Zdrój – 80%, a Karpacz 47%. Wraz z uruchomieniem stoków narciarskich, wzrosła popularność Murzasichle.

Miejscowość ta znalazła się w gronie pięciu najchętniej wybieranych w naszym portalu, pomimo tego, że właśnie tam zanotowaliśmy najwyższą średnią cenę za nocleg, aż 110 złotych za osobę. Wzrosło także zainteresowanie Krynicą-Zdrój, gdzie w porównaniu z 2020 rokiem podniesiono ceny z 46 złotych do 88 złotych – wylicza ekspert Noclegi.pl.

podróże wyjazd zima
Fot. Pixabay

Najwyraźniej wykorzystując zainteresowanie podróżami, właściciele obiektów hotelowych postanowili podreperować nadszarpnięte budżety. Średnia cena za walentynkowy wyjazd była wyższa o 20% w porównaniu z 2020 rokiem.

Co ciekawe, w tym roku większym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy nad morze. Na liście najczęściej wybieranych miejscowości pojawiły się Gdańsk (średnio 94 złotych za osobę za noc) i Kołobrzeg (85 złotych).

Walentynki tym razem z dziećmi

Wszystko wskazuje również na to, że zamiast romantycznego wypadu we dwoje Polacy wybrali rodzinny wyjazd z dziećmi. W lutym, w porównaniu do ostatniego tygodnia stycznia w platformie zarezerwowano o 80% więcej wyjazdów z wykorzystaniem bonu turystycznego.

Wpływ miały na to zapewne akcje promujące wykorzystanie bonu. W naszym portalu mamy ponad 2200 obiektów, które akceptują płatność bonem turystycznym online, zachęcając do skorzystania z niego rabatami – tłumaczy Natalia Jaworska i dodaje, że wzrost zainteresowania bonem widać w rezerwacjach na kolejne weekendy, majówkę i wakacje. Ich liczba rośnie każdego dnia. W lutym 2021 w portalu zarezerwowano na różne terminy o 150% więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku, a więc jeszcze przed pandemią.

 

 

 

Źródło informacji: Noclegi.pl / PAP

Fot. gł. Visit Almaty / Pexels