Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki, które co roku przyciąga ponad milion zwiedzających, obchodzi w tym roku 130. rocznicę powstania. Z okazji swoich urodzin oferuje odwiedzającym darmowe bilety i zaprasza na wystawę Tycjana.

W obecności trzystu gości 17 października 1891 roku cesarz Franciszek Józef I otworzył Muzeum Sztuk Pięknych Dworu Wiedeńskiego. Dziś nazywa się ono Kunsthistorisches Museum. Publiczność może go zwiedzać od 22 października 1891 roku.

Z okazji tegorocznej rocznicy, każdy zwiedzający w dniu swoich urodzin może wejść do muzeum bezpłatnie. Trzeba jedynie przedstawić w kasie dokument tożsamości ze zdjęciem, aby potwierdzić datę urodzin.

Jesienią wystawa Tycjana

Największą atrakcją roku jubileuszowego będzie niewątpliwie jesienna wystawa prac Tycjana, którą będzie można oglądać od 5 października 2021 r. do 16 stycznia przyszłego roku. Wystawa „Tycjana obraz kobiety: Piękno – Miłość – Poezja” pokazuje sześćdziesiąt prac, częściowo z międzynarodowej kolekcji, przedstawiających kobiety Tycjana i jemu współczesnych, np. Jacopa Tintoretta, Paola Veronesego, Parisa Bordone i Lorenza Lotta.

wystawa tycjana
Tiziano Vecellio, Nymphe und Schafer um 1570/75 (c) KHM – Museumsverband

Celem wystawy jest podkreślenie niesamowitego bogactwa oraz pomoc w prawidłowej interpretacji gestów, spojrzeń i osobliwości. Od konkretnych portretów po portrety inspirowane poezją, miłością i tęsknotą, to wszystko przejawia się w postaciach historycznych, mitologicznych i alegorycznych.

Realistyczne i wyidealizowane portrety są okazją do odkrywania i analizowania cennych dzieł. Wystawa będzie prezentowana nie tylko w Wiedniu, ale także w Mediolanie. Muzeum planowało wystawę w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię została ona przełożona.

Projekt poświęcony pragnieniu władzy

Pandemia spowodowała również przesunięcie popularnego projektu muzeum „Ganymed in power”, tym razem z tematem władzy w centrum. Od 1 maja br. zespół trzydziestu artystów, tancerzy, muzyków i aktorów ma ożywiać obrazy muzeum autorstwa Bruegla, Caravaggia, Rembrandta i Rubensa, aby pokazać głębokie pragnienie władzy, które do dziś przenika społeczeństwo i życie polityczne.

Wiosenna wystawa „Siły wyższe. O ludziach, bogach i siłach natury“ wykorzysta unikalne zbiory Kunsthistorisches Museum, Weltmuseum Wien i Theatermuseum. Opowie o zwróceniu się do sił wyższych w najróżniejszych kulturach i epokach. Pod hasłem „seeing across cultures” podejmuje ten bardzo aktualny temat i tworzy przestrzeń dla osobistych skojarzeń i emocji. Na wystawie pojawi się około 80 obiektów, których części nigdy wcześniej nie eksponowano.

 

 

Źródło informacji: Eurocomm-PR / PAP

Fot. gł. Museum Wien © KHM – Museumsverband