Pantone właśnie ogłosił nie kolor, ale kolory roku 2021. Są nimi: intensywny żółty (Illuminating Yellow) oraz neutralny szary (Ultimate Grey).

Instytut Koloru Pantone określił to połączenie jako „mariaż optymizmu i siły”.

Oczekiwania vs rzeczywistość

Mieliśmy ogromne oczekiwania co do koloru na 2021 rok. Nic więc dziwnego, że wybór jest dla nas zaskoczeniem. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy neutralny kolor jest wybierany jako kolor roku, ale także dlatego, że znaczenie tego wyboru ma mocną wymowę i idealnie pasuje do czasów, w których żyjemy.

W zeszłym roku Classic Blue został wybrany, aby reprezentować czas zmian i początek nowej dekady. Jako rodzaj przeczucia, ten niebieski odcień był częścią wielu nieprzewidywalnych zmian, które naznaczyły rok 2020 na całym świecie. Spodziewaliśmy się czegoś, co sprawi, że nie możemy się doczekać przyszłości, i oto jest!

Znaczenie kolorów na rok 2021

Za wyborem Pantone zawsze stoją obszerne badania trendów w przemyśle i modzie. Jednak ze względu na obecną pandemię, która dotknęła cały świat, istnieje potrzeba poczucia, że ​​to coś więcej. Mamy do czynienia z pewnym zaklinaniem rzeczywistości i próba wykreowania wiary, że na końcu wszystko stanie się jaśniejsze. O to właśnie chodzi w kolorach na 2021 rok.

 

pantoneFot. Pantone

Intensywny żółty jest przedstawiany jako rozświetlacz, który przypomina nam o radości, żywotności i słońcu. Ultimate Grey to neutralna szarość, która przywodzi na myśl stabilność.
Połączenie szarości Ultimate Grey z jaskrawym, żółtym oświetleniem wyraża pozytywny przekaz poparty hartem ducha – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.
Są to dwa różne kolory o niezależnych znaczeniach, ale wzajemnie się uzupełniają.

Razem czy osobno?

Pomyślmy o tych dwóch kolorach osobno, a następnie pomyślmy o nich jako o połączeniu. Wtedy pojawia się magia. Ponieważ nie ma światła bez cienia. Optymizm stojący za Illuminating Yellow wyróżnia się na tle solidności i neutralności Ultimate Grey. Tworzy potężne połączenie nadziei i odporności, które pozwala nam myśleć o jaśniejszej przyszłości.

Takiego przekonania potrzebujemy właśnie teraz.

Możliwość kombinacji

Posiadanie dwóch kolorów roku daje nam możliwość wielu kombinacji. I to jest naprawdę świetne. Jednak może to nie być tak łatwe, jak się wydaje, gdy te dwa kolory są tak różne. Będziemy zatem szukać twórczych inspiracji i obserwować, jak radzi sobie z nimi moda i design.

 

Fot. gł. Yanis Ladjouzi / Pixabay