Jakie zjawiska na rynku pracy będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes?

Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”. Premiera raportu o aktualnych trendach na rynku pracy miała miejsce podczas wydarzenia „OLX Praca. Know How 2021”, który w tym roku odbywał się online i przyjął formę branżowej telewizji śniadaniowej.

Reakcje pracodawców na pandemię 

W raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” znajdziemy interesujące wyniki badań. OLX Praca przeprowadziło je we współpracy z zespołem badawczym ARC Rynek i Opinia w okresie wrzesień–październik 2020 r.  Jego celem było zidentyfikowanie nowych trendów w zakresie HR, zmian na rynku pracy oraz sytuacji pracodawców w obliczu pandemii.

Jak wynika z raportu OLX Praca aż 49 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, prowadziła procesy rekrutacyjne w trakcie pandemii. Mimo że wiele firm pracowało w trybie hybrydowym lub zdalnym, to nadal najchętniej wybieraną formą rekrutacji były spotkania bezpośrednie. Popularną opcją było też łączenie formy online z bezpośrednią i realizowanie części procesu zdalnie. Według badania, w trakcie pandemii najczęściej poszukiwano pracowników do działów: administracji, HR, kadr, księgowości, produkcji, prac fizycznych i obsługi klienta.

Umiejętności i zawody przyszłości

Zdaniem pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu, za sprawą pandemii zmienią się oczekiwania względem kandydatów. Pracodawcy przewidują, że transformacji ulegnie sylwetka idealnego pracownika. Na pytanie: „Jakie zjawiska przybiorą na sile i będą się rozwijać na rynku pracy po pandemii”, aż 82 % respondentów odpowiedziało, że nastąpi cyfryzacja, digitalizacja i automatyzacja procesów. 81 % odpowiedziało, że obserwowany będzie rozwój adaptacyjności przedsiębiorstwa. 80 % wskazało na tworzenie warunków do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. 77 proc. z nich uważa, że nastąpi rozwój pracy zdalnej i zwiększy się elastyczność związana z miejscem i godzinami pracy.

rynek pracy
Fot. energepic.com / Pexels

Za sprawą tych zjawisk wzrośnie znaczenie takich umiejętności, jak: umiejętność współpracy, odporność na stres, umiejętność zarządzania czasem, chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, zdolności interpersonalne, empatia i zdolności adaptacyjne. Ważną cechą idealnego pracownika będą też jego kompetencje cyfrowe.

A jakie profesje będą odgrywać ważną rolę po pandemii? Według raportu będą to zawody związane z tworzeniem i obsługą rozwiązań IT, a więc: testowanie, programowanie i obsługa narzędzi informatycznych. Wzrośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i rzemieślników, czyli absolwentów szkół zawodowych.

Co przyniesie przyszłość – scenariusze dla rynku pracy

Ostatnią część raportu, opracowaną przy współpracy z FutureS Thinking Group, poświęcono przede wszystkim możliwościom rozwoju przyszłości. Do rozważań nad nadchodzącym jutrem wykorzystano metodę scenariuszową, która tworzy opowieści wokół różnych wizji przyszłości.

W ten sposób powstały 4 główne wyobrażenia przyszłości – czuły kapitalizm, aktywna odnowa, kapitalizm nadzorujący oraz “mniej wystarczy”. Te narracje to próba odpowiedzi na pytania, czym będzie praca dla człowieka, jak będą wyglądać miasta i otoczenie. To również przewidywania, jak rozwinie się społeczeństwo i jego wartości, jakie znaczenie będą mieć technologia i środowisko.

Raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” to opracowanie, które może pomóc w analizie otaczającej nas rzeczywistości i zredefiniowaniu przyszłych działań strategicznych.

 

Źródło informacji: OLX Praca / PAP