Wnętrze niepowtarzalne, wygodne i dobrze urządzone to marzenie każdego z nas. Lustro w salonie, sypialni, przedpokoju czy łazience sprawdzi się zarówno jako sprzęt użytkowy, jak i nada wnętrzu oryginalny charakter.

Lustro powiększy optycznie pomieszczenie i doda niesamowitego uroku. Ma także funkcję czysto praktyczną, gdy chcemy się w nim przejrzeć. Wybór luster ozdobnych jest bardzo duży. Lustra mogą posiadać też najróżniejsze formy.

Fot. Nugroho Wahyu / Pexels

Do wnętrz wróciło wysokie stojące lustro, tzw. tremo. Zwykle już nie tak dekoracyjne jak niegdyś, ale nadal bardzo praktyczne – pozwala się obejrzeć od stóp do głów. Idealnie sprawdzi się w sypialni czy w przedpokoju.

Fot. Nadine Wuchenauer / Pexels

Często spotykamy lustra okrągłe lub owalne. Wyposażone w oryginalne ramy staja się już nie tylko przedmiotem użytkowym, ale piękną dekoracją.
Bywają lustra w ramach, ale zdarza się, że jego ramę wykonano z tego samego materiału. Często ich środkowa tafla ozdobiona jest mniejszymi lustereczkami tworzącymi swoistą ramę.

Fot. Derwin Edwards / Pexels

Wyobraźmy sobie jaki niesamowity efekt wizualny daje zabieg pociętego szkła w „pióra” i ułożenie go po okręgu.

Lustrzana mozaika

Jeżeli lustro ma wykonać zadanie czysto ozdobne, bez konieczności odbijania samej postaci może składać się z kilkunastu mniejszych lustrzanych kwadratów ułożonych w fantazyjny kształt, na przykład dużego serca.

W przestronnym salonie na jednej ścianie można umieścić kilka luster o różnych wielkościach. Świetnie wyglądają otoczone sztukaterią, która może wyznaczać ich strefę bytu. Uzyskamy wtedy efekt glamour, czyli blask, światło i elegancję.

Lustereczko powiedz przecie…

Lustro jest jednym z oczywistych dodatków do łazienki. Bez niego ciężko byłoby wykonywać zabiegi pielęgnacyjne czy upiększające. Lustra wiszące mogą posiadać najróżniejsze formy. Często lustrem wykładamy całą ścianę, co daje efekt rozjaśnienia i powiększenia łazienki.

Fot. leemelina08 / Pixabay

Lustro ma za zadanie odbijać wizerunek, ale dodatkowo potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie. Powinniśmy mieć do niego dobry dostęp i odpowiednie oświetlenie.

Lustro zwykłe, czy powiększające?

Innym rodzajem lustra, które znajdziemy w łazience jest jego mobilna wersja. Mobilna, a więc ustawisz je tam, gdzie tylko chcesz. To lusterko stojące, które najczęściej znajduje się na łatwym do przenoszenia stelażu. Ma tę zaletę, że nie trzeba się do niego nachylać przez całą szerokość blatu. Fajnie, gdy lusterko stojące posiada dwie płaszczyzny. Jedna ma lustro tradycyjne, a druga strona to lusterko powiększające, tak potrzebne przy przygotowywaniu makijażu. Aby zmienić rodzaj lustra wystarczy przekręcić jego tarczę na drugą stronę.

Fot. Dominika Roseclay / Pexels

Niektóre z lusterek posiadają dodatkową funkcję w postaci podświetlenia. Najczęściej jest to pasek poprowadzony wokół jego brzegów. Emituje on energooszczędne światło LED zasilane albo na baterie albo poprzez gniazdo sieciowe.

Brokatowe ozdoby

Ile luster tyle sposobów ich ozdabiania. Tak, jak ich kształt najczęściej zawiera się w okręgu tak projektanci ozdoby umieszczają na lustrzanej rączce. Od klasycznej prostej, rączkę z kryształową kulą czy obsypaną brokatowymi drobinkami. Jeżeli wiemy czego szukamy z pewnością uda się wypatrzeć takie lustro, aby w pełni nas satysfakcjonowało.

 

Fot. gł. Suhyeon ChoiUnsplash