W tym miejscu zapraszam do moich subiektywnych wyborów wśród książek, płyt, koncertów i wydarzeń. Znajdą się tu nowości, ale i warte przypomnienia starsze propozycje. Zaczynamy!

“W głębi lasu” polski serial Netflixa na podstawie powieści Harlana Cobena

Książki Cobena mają na świecie ogromną rzeszę fanów, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnej nowości na półkach księgarskich. Nic dziwnego, że Netflix zdecydował się na ekranizację jednej z nich. Serial jest propozycją na kilka wieczorów, choć zapewne wielu jest takich, którzy pochłoną wszystkie sześć odcinków w ciągu jednego. Fabuła powieści amerykańskiego pisarza przeniesiona w polskie realia połowy lat dziewięćdziesiątych oraz współcześnie. Przede wszystkim zilustrowano ją budującymi nastrój zdjęciami oraz doskonałą muzyką, w tym polskimi rockowymi przebojami sprzed ponad dwóch dekad. Trzyma do ostatnich chwil w ogromnym napięciu, nie epatując przy tym zbyt drastycznymi scenami czy dialogami. Zaginięcie czwórki nastolatków na letnim obozie, śmierć dwójki z nich i śledztwo prowadzone po 25 latach doskonale wpisuje się w aktualną dyskusję o pedofilii, nienawiści, kreującej rzeczywistość funkcji mediów i ułomności systemu sądowego. Świetne role Grzegorza Damięckiego, Agnieszki Grochowskiej oraz aktorów młodszego pokolenia pozostawiają widza z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu. Polecam!

Photo by Fanny Gustafsson on Unsplash

“Ósme życie” Nino Haratischwili

Jeśli szukacie dobrej i wciągającej, jak powieść sensacyjna książki obyczajowej, to dwutomowa opowieść Nino spełni Wasze wszystkie oczekiwania. To rozgrywająca się na przestrzeni XX wieku saga gruzińskiej rodziny mająca za tło wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne tego okresu w Europie. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o losach jednostki, jej wyborów i skutkach tych wyborów. Wiatr wielkiej historii bardzo chce zdmuchnąć bohaterów  ze swej sceny. Jednak siła ich charakterów, przede wszystkim kobiecych, nie tylko mu nie ulega, ale okazuje się, że kształtuje tę scenę. Powieść obyczajowa, kobieca, historyczna, psychologiczna i magiczna, ale przede wszystkim głęboko ludzka. Podtytuł powieści, Dla Brilki, to dość popularny literacki zabieg – osoba starsza spisuje historię rodziny dla najmłodszych jej członków. Jednak w tym przypadku, inaczej niż np. w “Pauli” Isabel Allende, opowieść spełnia dokładnie nadaną jej rolę: staje się fundamentem siły i nadziei dla adresatki na jej całe dorosłe życie. Przeczytajcie, kupcie najbliższym na prezent. Będą do niej wracać co kilka lat. Doskonała lektura w chwilach trudnych, ale i dla odprężenia czy rozrywki. Warto!

Photo by az

Main photo by freestocks on Unsplash