Wakacyjne festiwale literackie od kilku lat są niezwykle cenionymi przez czytelników, autorów i wydawców wydarzeniami. Nie tylko urozmaicają urlop spędzany w różnych częściach Polski, ale stały się wręcz celem naszych podróży.

W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, nie będzie łatwo odwiedzić je wszystkie, gdyż zmieniono tradycyjne terminy i wiele z nich odbędzie się w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Wszystkie będą za to miały swoje edycje on-line. Uczestnicy imprez na żywo muszą pamiętać o specjalnych wytycznych (obowiązek rejestracji przed wzięciem udziału, ograniczenie osób biorących udział, zalecenia higieniczne)

Festiwal Góry Literatury 10-19 lipca

Przede wszystkim, już w najbliższą sobotę, 11 lipca rozpoczyna się szósta odsłona Festiwalu Góry Literatury. Wydarzenia odbywają się w mieście i gminie Nowa Ruda (Nowa Ruda, Włodowice, Ludwikowice Kł.), Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Właśnie pojawił się szczegółowy program na profilu FB festiwalu. Wśród gości m.in. Elżbieta Cherezińska, autorka bestsellerowych powieści historycznych, Marta Dymek, kreatorka Jadłonomii oraz Mikołaj Łoziński, a wśród licznych atrakcji koncerty zespołu Osjan i Marii Peszek, wycieczka rowerowa z Jakubem Kornhauserem i pokazy filmu „Hejter”.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód 13-16 sierpnia

Festiwal odbywa się na styku Wschodu i Zachodu w Budzie Ruskiej 16 nad Czarną Hańczą. Jest poświęcony przyrodzie i podróżom, tym dalekim i tym całkiem bliskim. Niezwykłe miejsce, niezwykli goście i podobnie jak w ubiegłych latach, niezmiernie interesujący program. Początek już 13 sierpnia.

Zakopiański Festiwal Literacki 14-16 sierpnia

Organizatorami festiwalu są Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Tegoroczna, piąta już edycja odbędzie się pod hasłem „Moc słów”. Przede wszystkim organizatorzy dokładają swoją cegiełkę do promowania wartościowych i ważnych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Poza tym wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Celem jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. W tym roku Galę wręczenia Nagrody Literackiej Zakopanego uświetni koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy.

Literacki Sopot 20-23 sierpnia

Dziewiąta już edycja tego festiwalu poświęcona będzie przede wszystkim literaturze kanadyjskiej. W programie m.in. spacer z Anią Shirley, warsztat literacki Fake News, spotkanie z Anne Appelbaum oraz targi książki. Szczegółowy program już na stronach festiwalu.

Photo by Antenna on Unsplash

Festiwal reportażu NON FICTION w Krakowie w tym roku zamiast w pierwszy weekend wakacji odbędzie się w ostatni ich weekend – 28-30 sierpnia. Szczegółów piątej edycji niestety na razie nie znamy, organizatorzy starają się o zdobycie środków na jej organizację, ale nie zaszkodzi śledzić ich profilu na Facebooku. Z pewnością wkrótce pojawią się nowe informacje.

Big Book Festival to jedno z największych wydarzeń literackich w Warszawie. Jak sami organizatorzy piszą, ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 28 do 30 sierpnia. Festiwal będzie miał nową formułę. Przede wszystkim każde jego wydarzenie będzie transmitowane będą w internecie. “Mówi się, że prawdziwa miłość nie zna granic i pokona wszystko. Dlatego zorganizujemy tegoroczny Big Book Festival i damy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach on-line także czytelnikom spoza Warszawy i Polski” – mówią Anna Król i Paulina Wilk. “Lubimy wyzwania, przygotujemy więc specjalne formuły wydarzeń dostosowane do wyjątkowych okoliczności. Ten trudny czas sprzyja literaturze, odsłania potrzebę spotkań, rozmowy, wspólnego przeżywania. Mamy pomysł, jak na nią odpowiedzieć”. Big Book Festival potrwa trzy dni. Wszystkie wydarzenia będzie można oglądać na żywo na stronie www.bigbookfestival.pl  Transmisje odbędą się z trzech festiwalowych lokalizacjach na warszawskim Starym Mokotowie. W wydarzeniach weźmie też udział publiczność. Wśród gości festiwalu będą autorzy z Polski i świata.

Photo by Rumman Amin on Unsplash

 

Main photo by Aranxa Esteve on Unsplash